Akar Türleri Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Akarlar eklembacaklılardır, örümceklerin kuzenleri ve akreplerdir. Onları evlerimiz de dahil olmak üzere neredeyse dünyanın her yerinde bulabilirsiniz.
Akar Türleri Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Son Güncelleme: 26 Aralık, 2019

İnsanlar genellikle çeşitli nedenlerden dolayı akar türlerini pire ile ilişkilendirir. Öncelikle, küçük ve hatta bazen mikroskobik boyuttadırlar. İkincisi, gruplar halinde yaşarlar ve evlerimizi ve evcil hayvanlarımızı istila edebilirler. Bu yazıda da açıklayacağımız gibi, birçok akar türü ısırmaz veya insanlara zarar vermez. Bu küçük yaratıklar hakkında bilmeniz gereken her şeyi öğrenmek için okumaya devam edin.

Akar nedir?

Popüler inanışın aksine, akar böcek değildir, eklembacaklılardır. Mayt olarak da bilinirler. Kenelerin, örümceklerin, akreplerin ve diğer araknidlerin yakın kuzenleridir. Bu küçük böcekler, nehirler ve okyanuslar da dahil olmak üzere dünyanın hemen her yerinde bulunabilir. Kutup Bölgeleri gibi ekstrem yaşam koşullarında, çöllerde ve yüksek irtifada bile yaşıyorlar.

Derin çatlaklarda ve termal sularda bile onları bulabilmemiz şaşırtıcıdır.

Tahmin edebileceğiniz gibi, akar morfolojileri ve yeme alışkanlıkları büyük ölçüde değişebilir. Bu, geniş yaşam ortamı yelpazelerinden kaynaklanmaktadır.

mikroskop altında akar görüntüsü

Akar türlerinin sınıflandırılması

Akar türlerinin nasıl sınıflandırılacağı sorusu oldukça zordur ve hala kısmen cevaplanmamıştır. Akarlar bir alt sınıftır ve üç ana üsttakımın altına düşer:

 • Acariformlar en çeşitli akar grubudur.
 • Opilioakariformlar en küçük akar grubudur.
 • Parazitiformalar, parazitik akarların bir türüdür. Kuşlar, memeliler, amfibiler ve sürüngenler gibi hayvanlar bu parazitlere ev sahipliği yapar.

Çoğu akar türü böcekler, bitkiler veya çürüyen ölü hayvanlarla beslenir. Örneğin, toz akarları esas olarak ölü deri hücreleri ile beslenir.

Kuşlar ve memelilerde yaşayan sadece birkaç parazitik akar türü vardır. Ancak, bunlar bazen evleri istila edebilirler.

Doğanın istenmeyen armağanı

48.000’den fazla akar türü vardır. Yaklaşık 65 tür Demodex cinsine girer, sadece ikisi insanı etkiler.

Bu iki akar türü D. folliculorum ve D. brevis’dir. Ne yazık ki bunlar yalnızca insanlar üzerinde yaşayan ve doğanın bize hoş olmayan armağanlarıdır.

Diğer Demodex akarları benzer alışkanlıklara sahiptir. Örneğin, D. canis köpeklerde yaşamayı sever. Bununla birlikte, aşırı D. canis akarları, demodektik uyuz veya demodikoz adı verilen ve köpeklerde potansiyel olarak ölümcül bir duruma yol açabilir.

Demodex akarları, Avrupa popülasyonlarından yerli gruplara kadar herhangi bir etnik gruptan insan üzerinde yaşayabilir. Bunlar Eskimo popülasyonlarını da içerir. Bu nedenle cildimizde mikrop akarları bulmak normaldir. Bu mikropların fazlalığının gül hastalığı ile bağlantılı olduğu düşünülmektedir.

demodex görüntüsü

Akar Üremesi

Acari alt sınıfındaki akarlar, erkekler ve dişileri arasında cinsel üreme yoluyla çoğalır. Çiftleştikten sonra dişi döllenmiş yumurta bırakır. Dişiler bir seferde 300’den fazla yumurta bırakabilir. Acari’nin yetişkinliğe erişmek için sadece 15 ila 20 güne ihtiyacı olduğu ve yetişkin yaşamlarının sadece 25 gün sürmesinden ötürü yaşam döngüleri çok kısadır.

acari kırmızı

Akarlarla ilişkili riskler

Veteriner sağlığı açısından Acari, aşağıdaki alanlarda birkaç önemli risk oluşturmaktadır:

 • Doğrudan hasara neden olurlar. Parazitik akarlar kendilerini cilde bağlayıp kan veya lenf ile beslendiklerinde bir dizi yaralanmaya neden olabilirler. Toksik tükürükleri de çeşitli hastalıklara neden olabilir. Akarlar insanlarda uyuz, akne, gül hastalığı ve blefarit (göz kapaklarında enflamasyon) dahil olmak üzere bir dizi cilt rahatsızlığına bağlanmıştır.
 • Bunlar hastalık vektörleridir. Akarlar, hastalığın yayılmasına katkıda bulunabilir, ancak bu daha nadiren gerçekleşir. İletebildikleri organizma türleri arasında nematodlar, protozoa (piroplazmoza neden olan), treponema (tekrarlayan ateşe neden olan) ve rickettsia (Q ateşi, tsutsugamushi veya çalı tifüsü ve kayalık dağlar benekli humması) bulunur. Akarlar ayrıca bakteri (örneğin tularemiye neden olan) ve virüsleri (çeşitli ensefalit türlerine neden olabilen) bulaştırabilir.
 • Özellikle toz akarlarıyla söz konusu olan alerjilere neden olabilirler. Bu akarlar, ölü deride veya dışkıda bulunan alerjenlerin neden olduğu bir durum olan bronşiyal astıma neden olabilir. Bu alerjenler daha sonra alerjik reaksiyona neden olabilir.

Akarların faydaları

 • Toprak besin döngüsü için hayati önem taşırlar. Akarlar topraklarda çok yaygındır ve bitkisel maddelerin ayrışmasında hayati bir rol oynar. Ayrıca toprak maddelerinin geri dönüşümüne yardımcı olurlar.
 • Biyoindikatör olarak kullanılabilirler. Akarlar toprak döngüsünde temel bir rol oynadıkları ve düşük hareket kabiliyetine sahip oldukları için, çeşitli durumlarda toprak sağlığının bir göstergesi olarak hizmet etmişlerdir.
 • Haşere kontrolü için kullanılabilirler. Acari, küçük böcekler ve diğer akarlar ile beslendikleri için çeşitli zararlı organizmalar için biyolojik bir kontrol görevi görebilir. Tarımsal zararlıların kontrolüne yardımcı olabilirler ve ticari olarak kullanılırlar. Böcekleri avlayan akarlar, böcek popülasyonlarını kontrol etmek için doğal bir yöntem olarak hizmet edebilir.
İlginizi çekebilir ...
Köpeklerde ve Kedilerdeki Parazitler Nasıl Önlenir?
My Animalssayfasında okuyun My Animals
Köpeklerde ve Kedilerdeki Parazitler Nasıl Önlenir?

Parazitler içeride veya dışarıda olabilir, ancak hepsi de evcil hayvanlarda ciddi komplikasyonlara ve hastalıklara neden olur. • Patiño, L. A., & Morales, C. A. (2013). Microbiota de la piel: el ecosistema cutáneo. Revista de la Asociación Colombiana de Dermatología y Cirugía Dermatológica, 21(2), 147-158.
 • Evans, G. O. (1992). Principles of acarology. Wallingford, Oxon, UK: CAB International.
 • Díaz, R. M. D., Vidaurrázaga, C., & de Arcaya, D. (2003). Historia del ácaro de la sarna. Piel, 18(9), 471-473.