Köpeğinizin Cilt Sorunu Varsa Ne Yapmalısınız?

Cevabı çok net gibi gözükebilir ancak uzun tüylü köpeklerde cilt sorunlarını fark etmek çok zordur. Durum ne olursa olsun, köpeğinizin vücudundaki bir bölgeyi sürekli olarak ya da aşırı bir şekilde kaşıdığını görüyorsanız, köpeğinizi derhal veterinere götürmelisiniz.
Köpeğinizin Cilt Sorunu Varsa Ne Yapmalısınız?

Son Güncelleme: 26 Nisan, 2019

Köpekler, sahiplerinin fark etmediği birçok hastalığa yakalanabilirler. Bu hastalıklardan bazıları derilerini etkileyebilir. Birçok köpeğin sahip olduğu yoğun tüyler, bu cilt sorunlarını fark etmemizi zorlaştırmaktadır. Bu yüzden, eğer köpeğinizin cilt sorunu varsa, tedavi etmeniz için gerekli olan ipuçlarını bu makalemizde öğrenebilirsiniz!

Köpeklerdeki cilt sorunu türleri

Bazı hastalıklar ciddi cilt sorunlarına sebep olabilir. İşte onlardan bazıları:

Uyuz

Bu hastalığa sebep olan parazit, hayvanın cildine yerleşir ve orada ürer. Bundan dolayı, hayvanın cildinde dolaşan yüzlerce hatta binlerce parazit oluşur. Bu durum kaçınılmaz bir şekilde hayvanın deli gibi kaşınmasına sebep olur.

Hayvan kaşınırken derisine zarar verir; bu da cilt sorununu daha da ileri bir seviyeye taşır. Uyuzun sebep olduğu bu durumlar, hayvanı kaşındırır ve onun canını yakar. Tedavi edilmediği taktirde, hayvanınızı içinden çıkamadığı stresli bir döngüye sokar.

uyuz köpek

Mantar

Eğer köpeğinizde bir cilt sorunu varsa, bunun sebebi mantar olabilir. Deri mantarı, deride yanmaya ve kepeğe neden olur. Tıpkı uyuz gibi, bu hastalık da bulaşıcıdır. Bu yüzden, eğer evde başka hayvan besliyorsanız, onları hasta hayvandan uzak tutmanız gerekir.

Besin alerjisi

İnsanlarda olduğu gibi, besin alerjileri köpeklerde de kızarıklığa ve deri problemlerine sebep olur. Bu durum, hasta köpeğin sürekli kaşınmasına ve kendisine daha çok zarar vermesine sebep olur. Ancak, bu durumun besin alerjisinden kaynaklanıp kaynaklanmadığını anlamanın en iyi yolu, kaşıntı ve cilt döküntüsüne burun akıntısı ve göz kızarıklığının eşlik edip etmediğine bakmak olacaktır.

Dermatit cilt sorunu

Dermatite sebep olan birçok farklı etken vardır. Aslında, dermatit köpeklerde görülen en yaygın hastalıktır. Bu hastalık, köpeklerde aşırı kaşıntı yapar; bu yüzden köpekler kendilerini durmadan kaşımak zorunda kalacaktır.

köpeklerde cilt sorunu

Köpek sahipleri, köpeklerinin tırnaklarını keserken istemeden de olsa onlara zarar verebilir. Bu gibi durumlarda, köpeklerinin tırnaklarını kanatabilirler. Köpeğin temas ettiği çimen, evdeki tozlar, maytlar ve/veya nem; köpeğin derisinde döküntüye sebep olabilir.

Piyoderma

Kıl foliküllerinin yakınında meydana gelen “püskürtmeli” irin türlerine sebep olan bakterilerin sebep olduğu bir hastalıktır. Genelde olduğu gibi, bu bakteriler nemli ve yağlı bölgeler ararlar; bu alanlar genelde anüs, vulva, burun ve dudaklar olur.

Köpeğinizin Cilt Sorunu Varsa Ne Yapmalısınız?

Eğer köpeğinizin bir cilt sorunu varsa, ilk olarak onu veterinere götürmelisiniz. Köpeğinizin ne tür bir hastalığı olduğunu yaptığı birtakım testler neticesinde veterineriniz belirleyecektir.

veterinerde olan köpek

Veteriner, köpeğiniz için en uygun tedaviyi uygulayacaktır. Köpeğinizin hastalığına göre, ya antihistaminik ya da diğer benzer ilaçlar verecektir. Ancak, sizin de evde yapabileceğiniz bazı seçenekler bulunmaktadır. Örneğin:

  1. Köpeğinizin kendisine zarar vermesini engelleyin. Hastalığın sebep olduğu kaşıntı, köpeğinizin istemeden de olsa kendisine zarar verecek kadar kaşınmasına sebep olabilir. Bundan kaçınmak için kendisini kaşıdığı bölgeyi çorap, t-shirt vb. kumaşlarla örtebilirsiniz. Ancak, kumaşları sağlam bir şekilde bağlayın yoksa köpeğiniz çok rahat bir şekilde çıkartabilir
  2. Etkilenen bölgeye krem sürün. Veterinerden köpeğinizin kaşıntısını rahatlatacak bir krem isteyin. Köpeğinizin kaşınmaması için kremi olabildiğince çok uygulayın.
  3. Islak havlu kullanın. Eğer köpeğinizde cilt hastalığı varsa, bölgeyi rahatlatmak için ıslak havlu kullanabilirsiniz. Bölgenin üzerine soğuk suya batırılmış havluyu yerleştirin ancak çok bastırmayın yoksa köpeğinizin canı acıyabilir.
  4. Köpeğinizi yürüyüşe çıkartın. Köpeğiniz bir şeylerle meşgul olduğu zaman kaşınmaya çok vakit bulamayacaktır. Bu yüzden köpeğinizi yürüyüşe çıkartın ve onunla vakit geçirin. Bu, köpeğinizin dikkatini dağıtacak ve bir süre aklını kaşıntıdan uzaklaştıracaktır.

Daha önce de dediğimiz gibi, eğer köpeğinizin bir cilt sorunu varsa yapmanız gereken ilk şey, veterinere gitmek olmalıdır. Vakit kaybetmeyin; veterinerin sorunu çözmesine ve en uygun tedaviyi belirlemesine müsaade edin.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Reinoso, S. (2017) Identificación de dermatopatías fúngicas en perros. (Tesis de grado, Universidad Politécnica Salesiana).
  • Brazia, P., Queralt, M., Fondati, A. & Pulgdemont, A. (2000). Alergia e intolerancia alimentaria en el perro y el gato. Consulta Difus. Vet., 8 (72), 95-98.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.