Diyet Tavsiyesi: Kanserli Kediler için Beslenme

Kanserli kediler genelde iştahlarını kaybeder ve kilo verirler. İyi bir beslenme ile bu durumun önüne geçebilirsiniz.
Diyet Tavsiyesi: Kanserli Kediler için Beslenme

Son Güncelleme: 08 Mart, 2020

Her türlü sağlık sorununu önlemek, tedavi etmek ya da hafifletmek için diyet çok önemlidir. Ayrıca, diyet ciddi hastalıklara sahip olan ya da kanserli kediler için hayat kurtarıcı olabilir.

Kanserli kediler için diyet neden çok önemlidir?

Kanserli kediler genelde, ya hastalığın fizyolojik etkilerinden dolayı ya da tedavilerden dolayı kilo verirler. Yağın yanı sıra kas kütlelerini de kaybederler.

Tüm kanser türleri aynı belirtileri göstermez: kanserli bir kedide yeme bozukluğu görülebilir de görülmeyebilir de. Bir yeme bozukluğu varsa, şu şekilde olabilir:

  • Anoreksi: Anoreksi anormal derecede iştahsızlıktır. Kanserli hayvanlarda, aralıklarla görülebilir ve tedavinin seyrinden kaynaklanabilir.
  • Kaşeksi: Kaşeksi, hayvanın yemesine rağmen giderek zayıflamasıdır. Bu, tedavinin ya da hastalığın neden olduğu metabolizmadaki değişiklikten kaynaklanır.

Kusma ve anoreksi, kemoterapi tedavisi gören kedilerde köpeklere nazaran daha fazla görülür. Çoğu vakada, kanser tedavisi hastayı tedavi etmek için tasarlanmamıştır. Sadece yaşam kalitelerini iyileştirmek ve ortalama yaşam sürelerini arttırmak amaçlanır.

Kanser vakalarında, kötü beslenmeyi ve yeni tümörlerin büyümesini engellemede yemek önemli bir rol oynar.

kedilerde beslenme

Kanserli kediler nasıl beslenmeli?

Bir hayvanı asla yemek yemeye zorlamamalısınız çünkü ters tepebilir. Eğer zorlarsanız, yemeği olumsuz deneyim olarak sınıflandırıp yemekten soğuyabilir. Neyse ki, kanserli kedileri beslemenin daha etkili yolları vardır:

İştahını arttırın

İştahlarını arttırmak için daha lezzetli yiyecekler koyabilirsiniz. Kediler genelde yaş mamaları daha lezzetli bulur. Dahası, yumuşak dokuları ve kıvamları onları yemeye teşvik edebilir.

Yiyeceği hafifçe ısıtırsanız, ortaya çıkan koku da kedinizin iştahını arttırabilir.

Kanserli kediler için kaliteli evcil hayvan maması alın

Her yaştaki, beslenme ihtiyacına ve sağlık koşuluna uygun özel olarak tasarlanmış çok çeşitli evcil hayvan mamaları bulunmaktadır. Kanserli kediler, hastalık ilerledikçe beden durumunu kontrol altına almak için zengin ve dengeli bir diyete ihtiyaç duyarlar. Bu sebeple, yüksek kalitedeki evcil hayvan mamalarını seçmek her zaman en doğru seçenektir.

Onlara farklı yiyecekler sunun

Yeni bir mamanın getirdiği değişiklik kedinizin dikkatini çekebilir, mamanın tadına bakmak için teşvik edebilir ve (umarım) yemesine neden olabilir. Bununla birlikte, dengeli bir diyet sürdürmek hala önem taşımaktadır. Evcil hayvanınıza yiyecek artıklarını vermek, seçenekler arasında yer alamaz.

kanserli kedi ve yumurta

Yiyecekleri daha küçük porsiyonlara bölün

Kedinizin mama kabını doldurup yemesini beklemek yerine, mamasını küçük porsiyonlara bölerek gün boyunca azar azar verebilirsiniz. Bu sayede bir kereden fazla yemeye teşvik edebilirsiniz.

Takviye mama ekleyin

Tedavilerine karışmadığı ve veterineriniz onayladığı sürece, evcil hayvanınıza gıda takviyesi verebilirsiniz.

Stresi azaltın

Stres, bir kedinin sağlığı üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir. Hastalığın belirtileri, ilaç kullanmak ve düzenli olarak veterinere gitmek halihazırda bir strese neden olacağı için ev ortamında sakin ve sessiz bir ortam sunmaya özen gösterin.

Ortam değişikliği kedinizin stresini azaltarak iştahını açabilir. Bunu oyuncaklarla, oyunlarla, ödül mamalarla vb. yapabilirsiniz. Veteriner aksini önermedikçe, kedinize ilaç verdikten hemen sonra beslememeye çalışın. Böylece kedinizin mamayı ilaç ile ilişkilendirmesinden kaçınabilirsiniz.

İlgini çekebilir ...
Kanserli Hayvanlar İçin Doğal Çözümler
My AnimalsRead it in My Animals
Kanserli Hayvanlar İçin Doğal Çözümler

Kemoterapi'nin yan etkileri nedeniyle insanlar, kanserli hayvanlar için faydalı herhangi bir doğal çözüm olup olmadığını merak etmektedir.  • Axonveterinaria. Papel de la nutrición en el tratamiento del cáncer.
  • Ateuves. Particularidades de la alimentación del paciente con cáncer, 2017.