Kedilerde Hızlı Solunumun Sebebi Nedir?

Kedilerde hızlı solunum önemli olabilir ve asla hafife alınmamalıdır. Kedinizin nefes alma sorunları ister aniden ortaya çıkmış olsun, ister belirli bir süre içinde gelişmiş olsun, ne yapacağınızı bilmek için doğru bilgilendirilmeniz gerekir.
Kedilerde Hızlı Solunumun Sebebi Nedir?
Luz Eduviges Thomas-Romero

Yazan ve doğrulayan biyokimya Luz Eduviges Thomas-Romero.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Tüm omurgalılar hayati işlevlerini yerine getirmek için oksijene ihtiyaç duyarlar ve bunu su altında veya karada solunum olarak bilinen bir süreçle elde ederler. Kedigiller de buna bir istisna değildir ve vücutlarının tüm dokularına oksijen sağlamak için sürekli olarak nefes almaları gerekir. Sonuç olarak, solunum hızı, hayvanın sağlık durumunun ve metabolik talebin bir yansımasıdır. Bugünün makalesinde kedilerde hızlı nefes almanın nedenleri hakkında bilgi edinin.

Kedilerde hızlanan solunumu tespit etmek için normal solunum hızının nasıl olduğunu bilmeniz gerekir. Kedinizin bir oyun seansından yeni çıktıysa veya koşuyorsa, normalden biraz daha hızlı soluması veya nefes alması oldukça normaldir. Bununla birlikte, şüpheniz varsa, size kedilerde solunum hızını nasıl kontrol edeceğinizi söyleyeceğiz – bu çok basit.

Kedilerde hızlı solunum nasıl tespit edilir?

Öncelikle şunu bilmelisiniz ki bir kedinin normal solunum hızı dakikada 15 ile 30 arasıdır. Kedinin çevresini ve vücut dilini dikkatli bir şekilde gözlemlemek de önemlidir, çünkü doğal koşullarda solunum hareketi düzgün ve belirgin fizyolojik kısıtlamalar olmadan olmalıdır.

Kedinizin solunum hızını belirlemek için, onun 60 saniyelik bir süre içinde aldığı nefes sayısını saymalısınız. Bu, doğrudan gözlemle kolayca gerçekleştirilebilir.

İdeal olarak, ortalama bir hız elde etmek için solunum hızını birkaç kez kontrol etmelisiniz (tüm ölçümleri toplayın ve toplam rakama bölün). Değerler değişebilir ve  ortalamasını almak daha doğru olacaktır. Kediniz stresliyse, bu değerin normalden daha yüksek olabileceğini unutmayın, bu nedenle ölçümler arasında birkaç dakika veya saat bekleyin.

Ne zaman endişelenmelisiniz?

VCA Hastaneleri web sitesinde belirtildiği gibi, kediniz normalden daha hızlı nefes alıyorsa sağlığında bir sorun olabileceğini gösteren birçok tıbbi işaret vardır ( taşipne olarak bilinen bir fenomen). Veterinere gidilmesi gerektiğini gösteren bazı işaretler:

 • Dinlenme veya uykuda hızlı nefes alma (dakikada 30 döngüden fazla)
 • Klinik olarak dispne olarak bilinen solunum döngüsü sırasında artan solunum çabası – takipne ile birlikte ortaya çıkabilir
 • Anksiyete, ajitasyon ve rahat bir uyku pozisyonu bulmada zorluk
 • Dinlenme sırasında pozisyon değişiklikleri
 • Öksürme, tükürme, hırıltı  ve yabancı maddelerin ağızdan dışarı çıkması
 • Genel zayıflık
 • Egzersiz yapma isteksizliği
 • Çöküş ve ara sıra bilinç kaybı
 • Kilo kaybı
 • Karın şişkinliği
 • Sahibi ile etkileşim eksikliği.

Bu semptomların tümü, köpeklerde, kedilerde ve diğer memelilerde bir kalp veya solunum probleminin göstergesidir. Bununla birlikte, bazı klinik belirtiler kedigillere özgüdür. Bunlar, arka bacaklarda topallık, vücudun arka üçte birinde felç, ön ayakları hareket ettirmede zorluk ve genel ağrıyı içerir.

Kedilerde hızlı solunum
Solunum çok yavaşsa, veterinerinize danışmalısınız.

Kedilerde hızlı solunumun yaygın nedenleri

Kedinizin nefes almakta güçlük çekmesinin kelimenin tam anlamıyla binlerce nedeni vardır. En yaygın görülenlerden bazıları enfeksiyonlar, tümörler, kalp büyümesi, akciğerlerde sıvı, akciğerlerde kanama, astım, alerjiler, travmatik yaralanmalar, felç edici toksinler ve düşük kırmızı kan hücresi sayımıdır.

Nedeni belirlemek için kedinizi hızlı bir şekilde veterinere götürmeniz gerekir. Kan sayımı, biyokimyasal profil, idrar tahlili ve hatta belki bir elektrokardiyogramı içerebilecek bir dizi teste tabi tutarlar. Hayvanın iç organlarına bakmak için ultrason, röntgen ve diğer görüntüleme teknikleri de gerekli olabilir.

Ne bulduklarına bağlı olarak, kedinizin kalbine veya akciğerlerine bakmak için bir röntgen veya ultrason isteyebilirler. Bir şeylerin yanlış olup olmadığını anlamak için kedinizin burnuna veya hava yoluna bir endoskop sokmaları bile gerekebilir. Veteriner, yeterli oksijen aldıklarından emin olmak için kedinizin solunumunu yakından izleyecektir.

Kedilerde hızlı solunum nedeni olarak enfeksiyon

Solunum güçlüklerinin ana nedeni, bir veya daha fazla viral veya bakteriyel ajanın neden olduğu solunum yolu enfeksiyonlarıdır. Bu daha çok düzenli olarak dışarı çıkarılan kedilerde ve yavru kedi aşısı yapılmamış kedilerde görülür. Bu konuda vurgulanması gereken sonraki iki nokta şunlardır:

 1. Kedilerde üst solunum yolu enfeksiyonlarına neden olan en yaygın virüsler, kedi viral rinotracheitis veya VFR olarak da bilinen kedi herpes virüsü tip 1 ve kedi calicivirüsüdür (FCV). Felocell® gibi bazı aşılar, bunlara ve diğer patojenlere karşı koruma sağlar.
 2. Öte yandan kedilerde üst solunum yolu enfeksiyonlarına en sık neden olan bakteriler Bordetella bronchiseptica (Bronchiseptica ) ve Chlamydophila felis (C. felis )’dir. Bu durumlar aşılarla önlenemese de antibiyotikler birkaç gün içinde semptomların azalmasına yardımcı olacaktır.

Kedilerde hızlı nefes almanın bir nedeni olarak kalp hastalığı

Kedilerde üst solunum yolu hastalığının en yaygın nedeni viral hastalık olmakla birlikte, kalp rahatsızlığı gibi diğer nedenlerin de dikkate alınması gerekir. Kedi dinlenirken veya uyurken solunum hızı artarsa – dakikada 30’dan fazla nefes – kalp sorunlarından şüphelenilmelidir.

Hızlı nefes almaya aşağıdaki klinik belirtilerden herhangi birinin eşlik edip etmediğini gözlemlemek önemlidir: öksürük veya öğürme, huzursuzluk, ajitasyon ve rahat bir uyku pozisyonu bulmada zorluk, halsizlik veya iştah azalması. Kedileri etkileyebilecek kalp rahatsızlıklarından bazıları şunlardır:

 • Hipertrofik kardiyomiyopati (HCM): Bu hastalık, kalp kasının kademeli olarak kalınlaşması ve zayıflaması ile karakterizedir. Kalp kası kalınlaştıkça, kanın kalbi doldurması için daha az yer kalır ve kanı etkili bir şekilde pompalayamaz.
 • Dilate kardiyomiyopati (DCM). Bu durumda kalp kası zayıf ve incedir. Uzun zaman önce, bu patoloji, kedilerin diyetinde taurin bulunmamasına bağlanıyordu, ancak günümüzde bu besin tüm kedi mamalarında bulunmasına rağmen vakalar teşhis edilmeye devam ediyor.
gözlerini dikmiş bakan kedi

Dikkate alınması gereken diğer faktörler

Kısa veya konturlu burun boşlukları veya çok küçük burun delikleri gibi özelliklere sahip kediler, çözülmemiş hava yolu iltihabına yatkındır. Yaş açısından her yaştan kedi etkilenebilir. Takipne için ana tetikleyici olmasalar da, anksiyete gibi zihinsel sağlık faktörleri üzerinde düşünülmelidir.

Son olarak, kedilerde hızlı nefes alma konusunda endişeleriniz varsa ve belirgin bir neden bulunamıyorsa, bunun mantardan da kaynaklanabileceğini bilmelisiniz. Bununla birlikte, mantar hastalığı belirli coğrafi bölgelerde daha önemlidir. Bu nedenle kedinin seyahat öyküsünün tıbbi öyküye dahil edilmesi önemlidir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Sykes, J. E. (2001). Feline upper respiratory tract pathogens: herpesvirus-1 and calicivirus. Compendium on Continuing Education for the Practicing Veterinarian, 23(2), 166-175.
 • Holst, B. S., Hanås, S., Berndtsson, L. T., Hansson, I., Söderlund, R., Aspán, A., … & Greko, C. (2010). Infectious causes for feline upper respiratory tract disease–a case–control study. Journal of feline medicine and surgery, 12(10), 783-789.
 • Dawson, S., & Willoughby, K. (1999). Feline infectious upper respiratory tract disease-an update. In practice, 21(5), 232-237.
 • Scherk, M. (2010). Snots and snuffles: rational approach to chronic feline upper respiratory syndromes. Journal of feline medicine and surgery, 12(7), 548-557.
 • Home Breathing Rate Evaluation, VCA Hospitals. Recogido a 4 de noviembre en https://vcahospitals.com/know-your-pet/home-breathing-rate-evaluation

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.