Kedi Bağışıklık Sistemi Güçlendirme

Bir kedinin bağışıklık sistemini güçlendirmek için mucize bir formül yoktur, ancak onu iyileştirmek için yapabileceğiniz birçok şey vardır.
Kedi Bağışıklık Sistemi Güçlendirme
Ana Díaz Maqueda

Yazan ve doğrulayan biyolog Ana Díaz Maqueda.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Kedigiller oldukça ürkek hayvanlardır ve genellikle stresle ilgili birçok sorun geliştirirler. Doğal olarak taşıdıkları bazı hastalıklar bile stresten kaynaklanmaktadır. Gördüğünüz gibi, stres bir kedinin bağışıklık sistemi üzerinde doğrudan bir etkiye neden olur ve sahip olabilecekleri her türlü durumu kötüleştirir.

Bağışıklık sistemi timus, lenf düğümleri, kemik iliği, dalak ve karaciğer gibi organları içerir. Bunlar, beyaz kan hücrelerini, antikorları ve bakteri ve virüslerin çoğalmasını yavaşlatan diğer maddeleri üretir veya depolar. Ayrıca toksik maddeleri yakalar ve ortadan kaldırırlar.

Bu nedenle, bir kedinin bağışıklık sistemini sağlıklı tutmak onların refahı için gereklidir. Bir şekilde başarısız olduğunda, bazı viral hastalıklarda olduğu gibi, hayvan hastalanabilir ve ölebilir.

Bir kedinin bağışıklık sistemini etkileyen hastalıklar

Bazı kedi hastalıkları bağışıklık sistemine doğrudan zarar verirken, diğerleri ise bağışıklık sistemi herhangi bir nedenle tehlikeye düştüğünde onu ağırlaştırır.

Kedi immün yetmezlik virüsü

FIV, retrovirüs ailesinden bir virüsün neden olduğu bir hastalıktır. Bir kedinin bağışıklık sistemini nasıl etkilediği açık değildir, ancak bilim insanları iki tip lenfositin (CD4 + ve CD8 +) oranının değiştiğini biliyorlar.

Enfeksiyonu kaptıktan sonra, kedinin ateş, kusma ve ishal gibi diğer viral enfeksiyonlarla ortak semptomlar gösterdiği bir aşama vardır. Bu süreden sonra, kedi dört yıla kadar semptomsuz bir taşıyıcı olabilir.

Bu süreden sonra, insanlardaki AIDS’e benzer semptomlar ortaya çıkmaya başlar ve hayvan hayatta kalırsa, öldükleri güne kadar çok organlı ikincil enfeksiyonlara sahip olurlar.

veteriner kontrolü

Kedi lösemi virüsü

Kedi lösemi virüsü veya FeLV, neoplazmların veya tümörlerin ortaya çıkmasından sorumludur. Genel olarak kemik iliği ve bağışıklık sisteminin aktivitesini baskılar. Bu, bir kedinin savunmasını büyük ölçüde azaltır. Bu hastalığın semptomatolojisi oldukça çeşitlidir, ancak çeşitli kanser türlerine yol açacaktır.

Kedi enfeksiyöz peritoniti

Kedi enfeksiyöz peritoniti kedi koronavirüsüne (FCoV) bağlıdır. Bu virüs bağırsağa yerleşir ve ishal ve diğer türetilmiş semptomlar olarak kendini gösterir. Bununla birlikte, hala bilinmeyen bir nedenden dolayı virüs, makrofajlar ve monositler gibi bağışıklık sisteminin bazı hücrelerini mutasyona uğratır ve onların içine girer.

Bunlar virüsü vücudun her tarafına yayar ve bir kedinin yaşamını en fazla bir aydan daha kısa sürede ve en az 24 saat gibi kısa bir sürede bitirebilen sistemik bir hastalık yaratır.

Kedi Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin İpuçları

Doğrudan saldıran patolojilere rağmen kedinizin bağışıklık sisteminin bozulmasını önlemek için kontrol edebileceğiniz bazı faktörler vardır.

Yalnızca yüksek kaliteli mamalar ile besleyin

İdeal olarak, kedinizi çiğ et veya ev yapımı yemeklerle besleyin. Bu diyetin fiyatının ve hazırlamak için gerekli olan zamanın bunu zorlaştırdığı doğrudur. Bu yüzden, kedinizi yüksek kaliteli ve uygun şekilde işlenmiş konserve yiyeceklerle de besleyebilirsiniz.

Bunu yapmak için etiketleri okumalı ve katkı maddeleri ve koruyucu içermediğinden emin olmalısınız. Gıdanın görünüşünün önemli olmadığını unutmayın, çünkü gıda endüstrisi, gerçek gibi görünen aşırı işlenmiş ürünler yaratmada uzmandır. Benzer şekilde, analitik bileşenlere bakın ve iyi miktarda antioksidan, amino asit ve omega-3 içerdiğinden emin olun.

bağışıklık güçlendirici mamalar

Bir kedinin bağışıklık sistemi için gıda takviyeleri kullanın

Kediniz zaten hasta veya yaşlıysa, bazı diyet takviyeleri dahil etmek isteyebilirsiniz. Piyasada kedilerin ihtiyaçlarına göre farklı amaçlar için uygun olan birçok takviye bulunmaktadır. Özellikle kış gibi belirli mevsimlerde yardımcı olabilirler.

Kedinizi aşırı aşılamayın

Kediniz dışarı çıkmıyorsa ve diğer hayvanlarla temas etmiyorsa aşılama gerekli olmayabilir, ancak elbette, buna karar vermeden önce veterinerinize danışmalısınız. Kedilerin aşının yapıldığı kısımlarında tümör geliştirdiği durumlar da vardır. Ancak, hayvanınızı aşılamamayı seçseniz bile, kedinizi yılda en az bir kez tıbbi kontrol için veterinere götürmelisiniz.

Kedinizin obez olmasını önleyin

İnsanlarda olduğu gibi, obezite bir kedinin bağışıklık sistemine ve dolayısıyla sağlığına zarar verebilir. Oynabilecekleri ve aktif olabilecekleri zengin ve teşvik edici bir ortam yaratın. Hatta ikinci bir kediyi sahiplenmeyi de düşünebilirsiniz. Ne yaparsanız yapın, işe onları aşırı beslemeyerek başlayın ve vücut ağırlıkları üzerinde sıkı kontrol sağlayın.

Stresli durumları azaltın

Makalenin başında belirttiğimiz gibi, stres bir kedinin en büyük düşmanıdır. Kedigiller, sürekli olarak uyanık olan son derece hassas hayvanlardır – öyle görünmeseler bile.

Evdeki aşırı değişiklikler, fazla ellenmek, yüksek sesler, bir sahibin yokluğu diğer birçok faktöre eklenen büyük değişiklikler, bir kediyi gerçekten strese sokabilir. Bu durum hayvanın sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir ve hatta genlerinde çekinik olan hastalıkları bile ortaya çıkarabilir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • August, J. (2008). Medicina Interna Felina. Etiopatogenia de la cistitis idiopática felina.
  • Ayala, I., Talone, T., Castillo, C., Gerardi, G., & Hernández, J. (1998). El síndrome de inmunodeficiencia adquirida del gato causado por el FIV (Feline Immunodeficiency Virus). Archivos de medicina veterinaria, 30(1), 5-12.
  • Carmona, A. B. (2004). Infección por FeLV en el gato. Pequeños Animales, 9(48), 18-31.
  • Prieto, M., & Acuña, A. (2012). Actualización de la Peritonitis Infecciosa Felina. Hospitales Veterinarios, 4(3), 75-82.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.