Kediniz Kustuğunda Ne Yapmalısınız?

Bugün size kediniz kustuğunda ne yapmanız gerektiğini anlatacağız. Yazımızdaki ipuçlarına göz atın.
Kediniz Kustuğunda Ne Yapmalısınız?

Son Güncelleme: 20 Şubat, 2021

Kusma, kedilerde ve köpeklerde çok yaygındır ve normalde ciddi bir soruna işaret etmez. Ancak, bir şeylerin doğru olmadığını gösterebileceği zamanlar vardır. İşte bu yüzden bu makalede, kediniz kustuğunda ne yapmanız gerektiğini size anlatacağız.

İlk olarak, kusma kronik ise, sebebini belirlemenize ve gerekli tedaviyi uygulamanıza yardımcı olabilecekleri için veterinerinize danışın. Ancak çoğu durumda kusma yalnızca hayvanın çok hızlı yediği anlamına gelir.

Kediniz kustuğunda ne yapmalısınız?

saroldığı kedisini öpen mutlu kadın

1. Kediniz kustuğunda onu dikkatle gözlemleyin

Kedinizin sadece bir defa kusması halinde bile, onu dikkatlice gözlemlemeniz önemlidir. Burada belirlemeye çalışacağınız şey, kusmanın tek seferlik bir olay mı olduğu, yoksa tekrar tekrar mı yaşandığıdır. Bunu yaparsanız sebebini belirlemek ve ardından gerekli işlemi gerçekleştirmek çok daha kolay olacaktır.

Örneğin, kedinizin yalnızca belirli yiyecekleri yedikten sonra kustuğunu fark edebilirsiniz. Belki çimen yedikten sonra kusuyor olabilir. Durum buysa, devamındaki süreçte yemelerini önlemek için bu ögeleri uzaklaştırın.

2. Boğazlarında tüy yumağı olup olmadığını öğrenmeye çalışın

Tüy yumakları, kedilerde en sık görülen kusma nedenlerinden biridir. Bu, kedilerin dilleriyle kendilerini temizlemelerinden dolayı oluşur. Bu, tüylerinin dillerinde birikmesine ve daha sonra yutmalarına neden olur.

Mideleri tüylerini sindiremediği için, bu tüy yumaklarını atmanın tek yolu kusmaktır. Kusmalarının sebebinin bu olduğundan şüpheleniyorsanız, o zaman biraz kediotu veya kedi nanesi yemelerine izin verin, çünkü bu bitkiler tüy yumağını atmalarına yardımcı olacaktır.

3. Aşırı oburluk yapıp yapmadıklarını gözlemleyin

Konu yemek olduğunda insanların açgözlü olduğu zamanlar vardır ve kediler de farklı değildir. Aşırı gıda, vücutları bu kadar çok şeyi aynı anda sindirmeye hazır olmadığından zararlı olabilir. Sonuç olarak, onu çıkarmanın tek yolu kusmaktır.

Bu aşırı tüketimi önlemek için, kedinizin tükettiği mama miktarını sıkı bir şekilde kontrol etmelisiniz. Ayrıca, tüm yemeklerini aynı anda yutmadıklarından ve düzgün çiğnediklerinden emin olun.

4. Kusma kronik mi?

Bazen kusma, bir tür gıda intoleransına bağlı olabilir.

Durumun bu olduğundan şüpheleniyorsanız, kusmanın ne sıklıkla olduğunu veya devam edip etmediğini görmek için kediyi bir gün beslemeyin. Kusma yemek yememelerine rağmen devam ederse, kedi tıbbi tedavi gerektiren bir gastrointestinal enfeksiyona (mide ve bağırsakları kapsayan sindirim sistemi enfeksiyonları) sahip olabileceğinden veterinerinize danışın.

Veteriner, kusmanın gıda intoleransından kaynaklandığını belirleyebilir. Devamında hangi gıdalara intoleransı olduğunu belirleyebilir ve bu şekilde kedinizin bu ürünleri tüketmesini engelleyebilirsiniz. Gerekirse, veterineriniz size diyet değişikliği konusunda tavsiyede bulunabilir ve gerekli besinleri sağlayan bir menü hazırlamanıza yardımcı olabilir.

5. Kediniz stresli mi?

Garip gelebilir, ancak kediler de stres yaşayabilirler. Kediler rutin bir hayatı tercih eder ve çevrelerinde yaşanan değişikliklerin her biri onlar için bir endişe kaynağı olabilir. Taşınma, aileye yeni bir üye eklenmesi, yiyeceklerdeki değişiklikler gibi şeyler bu değişikliklere örnektir. Bunlar kusmalarına yol açabilecek yaygın stresli durumlardır.

6. Kediniz kustuğunda, parazit olasılığını göz önünde bulundurun

Bağırsak paraziti enfeksiyonları, kedigillerde yaşanan başka bir kusma nedenidir. Eğer kedinizde bağırsak paraziti varsa büyük ihtimalle günlerce kusacaktır. Parazitlerden şüpheleniyorsanız, derhal veterinerinize danışın.

Kedinizin alışkanlıklarında veya kişiliğinde meydana gelen herhangi bir değişiklik olup olmadığını dikkatlice gözlemlemek oldukça önemlidir. Bu şekilde kusmasının nedenini belirlemek oldukça kolaylaşır.

Kediniz 24 saat sonra hala kusuyorsa, yapılacak en iyi şey veterinerinize danışmaktır; hayatları buna bağlı olabilir.

Sonuç olarak, kusma dönemlerinin bittiğinden emin olana kadar kedinizi beslemeye ara verin.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.