Kedim Sarardı: Kedilerde Karaciğer Yetmezliği

Kedinizin derisinin sararması, sarılık hastalığının direkt bir belirtisi olabilir. Tıpkı insanlarda olduğu gibi bu durum, karaciğerde bir sorun olduğuna işaret eder.
Kedim Sarardı: Kedilerde Karaciğer Yetmezliği

Son Güncelleme: 04 Aralık, 2019

Sararan cilt, kedilerde karaciğer yetmezliği ile ilişkilendirilir. Eğer kedinizin derisi sararmışsa, bu durum sarılık olarak da bilinir ve mutlaka veterinere gitmeniz gerekir. Her yaştan, cinsten ve cinsiyetten kedi, sarılık hastalığına yakalanabilir. 

Eğer kedinizin cildi sararmışsa, beraberinde muhtemelen şu semptomları gözlemlersiniz: bitkinlik, kusma, ishal, sık sık idrara çıkma, turuncu idrar, kilo kaybı ve yeme alışkanlıklarında değişiklikler.

Kedilerin cildi neden sararır?

Kedilerde cilt sararmasının en büyük nedeni karaciğer problemleridir. Karaciğer yağlanması, siroz, bağırsak ve karaciğer iltihabı, virüs ve bakteriler bu duruma neden olabilir. Bazı ilaçlar ve zehirli ağır metaller de karaciğer yetmezliğine sebep olabilir.

Ancak karaciğer yetmezliğinin belirtisi olmayan bazı problemler de ciltte sararmaya neden olabilir. Kan parazitleri, kalp kurdu, anemi, bağışıklık yetmezliği ve kan nakli de cildin sararmasına yol açabilir.

Karaciğer yetmezliğinin belirtileri nelerdir?

Karaciğer yetmezliğinin belirtileri yeteri kadar açık olmadığı için, evcil hayvan sahipleri muhtemel karaciğer sorunlarını tespit ederken zorlanabilir. Eğer kediniz 2 veya 3 gün boyunca yemek yemezse ve başka anormal belirtiler de gösteriyorsa, veterinerinizi ziyaret etmeniz gerekiyor. 

Karaciğer yetmezliği ciddi bir problemdir ve hayati tehlike oluşturur. Kedinizin iyileşmesi için erken teşhisle beraber iyi bir tedavi gerekir. Karaciğerin vücutta birçok farklı rolü vardır; kandaki zehirli maddeleri filtreler, besinlerin sindirilmesine yardımcı olur ve vitamin ve minerallerin depolanmasını sağlar.

turuncu kedi muayene oluyor

Karaciğerin farklı görevlerinin olması, onu aynı zamanda farklı problemlere de açık hale getirir. Neyse ki bu organın iyileştirme özelliği, kalıcı olabilecek bazı hasarları önler.

Karaciğer yetmezliği yaşayan kediler hepatik ensefalopati isimli nörolojik bir sendromdan da mustarip olabilirler. Bu sendrom sonucu kediniz amaçsızca etrafta dolaşabilir, kendi etrafında dönebilir ve kafa bölgesinde baskı hissedebilir. İştah kaybı ve aşırı kilo verme de bu sendromun potansiyel belirtilerindendir.

Kedilerde karaciğer yetmezliğinin teşhis edilmesi

Karaciğer yetmezliği, safra boyasının (bilirübin) artmasına ve birikmesine neden olur. Bu maddenin birikmesi insanlarda ve kedilerde sarılığa neden olur. Veterineriniz kan tahlili isteyebilir, bu şekilde bu bahsettiğimiz maddenin anormal bir seviyede olup olmadığını kontrol eder.

Veterineriniz aynı zamanda idrar testi yapmak da isteyebilir. Bu şekilde sararan cilde neden olan şeyin ne olduğunu tespit eder. Viral enfeksiyonlar veya kanser, karaciğer yetmezliğine yol açabilir. En iyi tedavi yöntemini tespit edebilmek için mümkün olan bütün testleri yaptırdığınızdan emin olun.

Kedilerde karaciğer yetmezliği: Tedavisi

Veterineriniz kedinizdeki sararmanın nedenini tespit ettiği zaman, kediniz için bir tedavi planı oluşturur. Sarılık, evde basit bir şekilde tedavi edebileceğiniz bir durum değildir, çünkü sarılığa neden olan birçok farklı faktör vardır.

Kedinize karaciğer yetmezliği için gereken tedaviyi sağladığınız zaman, iyileşme süreci boyunca da kedinizi gözlemlemeniz gerekir. Ameliyat olan kediler dinlenmek için zamana ihtiyaç duyar ve bu süre boyunca daha küçük bir alanda tutulmalıdır. Bu şekilde daha hızlı iyileşecek ve muhtemel incinmelerden uzak kalacak (özellikle başka evcil hayvanlarınız varsa).

turuncu kedi ve kedilerde karaciğer yetmezliği

Kedinizin cildinin rengine ve genel durumuna her zaman dikkat etmeniz gerekir. Beslenme, dışkılama ve bağırsak hareketlerininin durumunu da gözlemlemeniz gerekiyor. Veterineriniz herhangi bir tedaviden sonra düzenli olarak kedinizi kontrol etmek isteyecektir.

Beslenme alışkanlıkları

Kediniz taburcu olduğunda, karaciğerini yoracak etkenlerden uzak durmalı. Bu yüzden aldığı yağ, protein, karbonhidrat ve ilaç miktarını en az seviyeye indirmenizi tavsiye ediyoruz.

Kedinize bu bağlamda kaliteli bir diyet sunmanız gerekiyor. Yeterli protein ve karbonhidrat oranına sahip, sodyum oranı düşük ve  sindirilmesi kolay bir diyeti uygulamanızı öneriyoruz. Kediniz sık sık ve az miktarda yemek yemelidir. Bu şekilde sindirim sistemine fazla yüklenmemiş olacak. Veterineriniz duruma göre takviye besinler önerebilir.

Kedilerde karaciğer yetmezliği: İyileşme süreci

Tedaviye başlayan kedi ilk günlerde hayatta kalmayı sürdürürse, genelde tedaviye olumlu yanıt vereceği tahmin edilir. İyileşme süreci 3-6 hafta sürebilir. Veterinerinizin tüm tavsiyelerine eksiksiz bir şekilde uyun ve diyetindeki kısıtlamaları görmezden gelmeyin. Tedaviden sonraki kontrollere zamanında gitmeniz, iyileşmenin tamamlanması için şarttır.

Tüm bunlara ek olarak, kedinizin stres altında olmadığından emin olmalısınız. İyileşme süreci boyunca evin içinde dinlenebileceği sessiz bir yer bulun. Herhangi bir değişikliği veterinerinize doğru bir şekilde aktarabilmeniz için kedinizin kilosunu ve genel durumunu yakından izlemeniz gerekiyor.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.