Köpeklerde Bağırsak Parazitleri

Köpeklerde bağırsak parazitleri yaygın görülen sorunlar arasındadır. Bugünkü yazımızda sizin için bu soruna değineceğiz.
Köpeklerde Bağırsak Parazitleri

Son Güncelleme: 05 Nisan, 2020

Küçük dört ayaklı arkadaşınızda karşılaşacağınız hastalıklardan biri olan köpeklerde görülen bağırsak parazitleri sorunu köpeğinizin yaşayacağı en şiddetli problemlerinden bir tanesidir. Bu solucanlar o kadar zararlıdır ki evcil hayvanınızın hayatına neden olabilirler.

Bu hastalık yavrular için genellikle çok daha tehlikeli olsa da, yaşlı köpekler de bu hastalıktan ciddi şekilde etkilenebilirler. Bu konu hakkında fazla bilginiz yok ise daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Köpeklerde görülen bağırsak parazitleri

Köpekleri enfekte eden tüm parazitlerden 7 tanesi en yaygın olanlarıdır. Bunlar şunlardır:

Kamçılı tenya

Köpekler farklı türden larva veya yumurta yediklerinde köpeklere bulaşan en yaygın parazitlerdir. Bu parazitler, bu parazit tarafından zaten enfekte olmuş bir hayvan tarafından atıldıktan sonra çimler üzerinde varlığını devam ettirebilirler.

Kamçılı tenya mikroskopik canlılardır ve ince bağırsağın içinde yaşarlar. Genellikle köpeklerde ishal ve kötü seyir gösteren anemi vakalarına neden olurlar. Bu özellikle birkaç aylık yavrularda daha yaygındır.

Toksokara kaniş

Genellikle sadece birkaç aylık emziren dişileri ve yavruları enfekte ederler. Bunun nedeni larvaların gebelik döneminde aktive olmasıdır.

Bu tip parazitlerin belirtileri şunlardır:

 • Halsizlik
 • Yetersiz gelişme
 • Öksürük
 • Karın ağrısı
 • Pnömoni
 • Sindirim sisteminin tamamen tıkanması
 • İshal

Bu parazitler, 15 cm boyuta ulaşabilen küçük açık pembe erişte görünümündedirler.

Toksaskaniş leonina

Toksokara kaniş ile neredeyse aynı görünürler, ancak tamamen beyaz ve yuvarlaktırlar. Aynı zamanda tehlikeli ve zararlılar.

Bu parazitler aşağıdaki semptomlara neden olurlar:

 • İshal
 • Kusma
 • Öksürük
 • Halsizlik
 • Nöbet

Gördüğünüz gibi bu parazitler de Toksokara Kaniş’e çok benziyorlar.

Trichuris vulpis

Kamçılı tenya gibi birçok veteriner tarafından iyi bilinen bu parazitler köpeklerin kör bağırsağında yaşarlar ve uzunlukları 7.5 cm’ye kadar ulaşabilir.

Bu parazitin son derece garip bir özelliği ise Trichuris vulpisin köpek konağı üzerinde herhangi belirtisinin olmamasıdır. Ancak köpekler zaman zaman anüslerinde tahriş yaşayabilmektedirler. Bu da kaşıntıdan kendilerini rahatlatmak için yere anüslerini sürmelerine neden olur.

Unsinarya stenocephala

Bu parazit kamçılı tenyanın bir başka türüdür, ancak bu parazit yuvarlak şekildedir. Bu parazitin uzunluğu iki santimetreye ulaşabilir ve ince bağırsakta yaşar.

Köpeğin derisini istila ettiğinde esas olarak ayak parmakları arasında, şiddetli dermatite neden olabilirler. Aynı şekilde, parmak arası kistlerine de neden olabilirler.

Önceki parazitlerin bazıları ile olan büyük benzerliği enfekte olduğu hayvanlarda güçlü anemiye ve ishale neden olmasıdır.

Dipylidium caninum

Bu parazit, düz ve 3 metre uzunluğunda olması ile karakterizedir.

Dipylidium caninum’un en yaygın belirtileri şunlardır:

 • İshal
 • Halsizlik
 • Birkaç aylık yavrularda büyüme geriliği

Bu parazit köpeklerin ince bağırsağında yaşar ve çok nadiren tamamen görülür. Genel olarak, köpekler bu parazitin bazı kısımlarını dışkılarıyla çıkarabilirler. Küçük pirinç taneleri gibi kuru bir görünüme sahiptirler.

Kistik Ekinokokkoz

Hastalanmış yaşlı köpek

Tenyadan farklı olarak, bu mevcut en küçük bağırsak parazitlerinden bir tanesidir. 9 milimetre uzunluğundadırlar.

Kistik Ekinokokkoz, düz olması ve konağın ince bağırsağında ikamet etmesi ile karakterize edilir. Genel olarak, kistik ekinokokkoz ishale, kist hidatiklere ve fiziksel durum kaybına neden olur.

Bu parazit köpeklerde çok yaygındır. Veteriner hekim tespit ettiğinde, tek çözüm onu tamamen ortadan kaldırmak olacaktır.

Bu nedenle, enfekte köpeğinizin periyodik olarak bir veteriner tarafından reçete edilen antelmintikleri alması iyi bir fikir olacaktır. Benzer şekilde, köpeğin hayvan iç organlarını özellikle de koyunlara ait olanları yememesi gerekir.

Gördüğünüz gibi dört ayaklı arkadaşınıza bulaşabilecek birçok farklı bağırsak paraziti bulunuyor. Köpeğinizin bu semptomlardan herhangi birine sahip olduğunu fark ederseniz, onu hemen veterinere götürmelisiniz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.