Kedilerde Lösemi: Sebepleri, Belirtileri ve Tedavisi

Dünyadaki kedi nüfusunun %2'si ve 5'i arası, bu hastalığa hayatlarının bir noktasında yakalanıyor ve birçok durumda sahipleri tarafından bile fark edilmiyor.
Kedilerde Lösemi: Sebepleri, Belirtileri ve Tedavisi

Son Güncelleme: 30 Aralık, 2019

Kedilerde lösemi virüsü için ana bulaşma şekli, başka bir hasta kedinin vücut sıvısıyla temas yoluyla gerçekleşir. Ölümcül olabilir.

Dünyadaki kedi nüfusunun %2’si ve 5’i arası, bu hastalığa hayatlarının bir noktasında yakalanıyor ve birçok durumda sahipleri tarafından bile fark edilmiyor. Bu sebeple, bu ölümcül ve bulaşıcı hastalığın nedenlerini ve belirtilerini bilmek, önleme ve tedavi açısından önemlidir.

Kedilerde lösemi retrovirüsü

Bir retrovirüs, tek sarmallı RNA’dan oluşur. Bu virüs, RNA’nn DNA’ya dönüştürülmesini sağlayan ve daha sonra konak hücrenin DNA’sına yerleşebilen ters transkriptaz adı verilen bir enzimin etkisiyle çoğalır. Virüs bir kez yerleştikten sonra çoğalır.

Hasta başka bir kedinin vücut sıvılarıyla temas etmek, lösemi virüsünün yaygın bulaşma şeklidir. Bir kedi başka bir kediyi ısırırsa ya da enfekte tükürük, idrar veya dışkı ile temas ederse, bulaşma hemen gerçekleşir. Ya da bir anne de yavrusuna anne sütü ile virüsü bulaştırabilir.

Hasta kedilerle temas halinde olan kedilerde risk çok yüksektir. Bu virüs evden kaçan ve sokak kedileri ile ya da en basitiyle aynı evde teşhis konulmamış başka bir hayvanla yaşayan kedilerde oldukça yaygındır.

Ana belirtileri

Hastalık belirtileri, virüs bulaştıktan aylar, hatta belki yıllar sonra ortaya çıktığı için genelde çok geç olduğundan ve hasta hayvan, virüsü başka hayvanlara bulaştırdığında hayvan sahiplerinin ancak hastalıktan haberi olmaktadır. İlk safhalarda, aşağıdaki belirtileri gözlemleyebilirsiniz:

  • İştah kaybı
  • Artan kilo kaybı
  • Genişlemiş lenf düğümleri
  • Donuk ve az tüyler
  • Geçmeyen ateş
  • Soluk diş etleri ve mukoza zarları
  • Diş eti ya da damak iltihabının yanı sıra idrar yolu, cilt ve üst solunum yollarındaki enfeksiyonlar
  • Nöbetler, davranış değişiklikleri ve diğer sinirsel bozukluklar
  • Görme duyusunu etkileyen hastalıklar
  • Düşük ve üreme sistemi ile ilgili diğer sorunlar

Teşhis

Teşhis etmek için veterinerler genelde virüsün FeLV P27 adı verilen protein bileşenini tespit eden iki test yaparlar. ELISA olarak adlandırılan ilk testte genelde tarama yapılır. Erken teşhis edilmesi için periyodik veteriner kontrolleri şarttır.

Eğer ilk test pozitif çıkarsa, o zaman IFA adı verilen ikinci bir testle teşhis konur ve hastalığın evresi belirlenir. Bu son test, genellikle hastalık ileri bir evrede ortaya çıkan lenfositlerdeki viral partikülleri tespit eder.

Kedilerde lösemi hastalığını tedavi etme ve önleme

Şu anda kesin bir tedavisi yoktur. Bazı terapiler kan dolaşımındaki viral partikül miktarını azaltmada başarılıdır. Bununla birlikte, çoğu büyük kanser tedavisinde olduğu gibi, yan etkileri yıkıcı olabilir.

Kedinizin sağlık durumunun iyi olduğunu garanti etmenin tek yolu, belirtileri gidermek veya kedinizin sağlıklı olması durumunda hastalığı önlemek için veterinerden palyatif bakım istemektir.

Bunu başarmanın bir yolu, kedinin evin içinde korunmasını sağlamaktır; burada hasta hayvanlarla temas etme riski yoktur.

Eğer sokakta hasta bir kedi olduğunu önceden bilen bir sahip varsa, onlara güvence verebilecek nispeten etkili ancak kesin olmayan bir aşı bulunmaktadır. Bununla birlikte, aşılanmış kedileri bulmak kolay değildir, bu yüzden erken maruz kalmaktan kaçınmak önemlidir.

İlginizi çekebilir ...
Kediler ve Köpeklerde Ölümcül Hastalıklar
My Animalssayfasında okuyun My Animals
Kediler ve Köpeklerde Ölümcül Hastalıklar

Kedi ve köpeklerde ölümcül hastalıklar, tüm evcil hayvan sahipleri için endişe vericidir. Bu nedenle, en tehlikeli hastalıklardan haberdar olmak önemlidir