İlaçlar ve Ev Yapımı Tedaviler Hakkında Kılavuz

Ecza depomuza baktığımızda evcil hayvanlarımıza verebileceğimiz birçok ilaç bulunmaktadır. Ancak, seçtiğimiz ilaçlarla ilgili birçok nedenden ötürü dikkatli olmamız gerekmektedir.
İlaçlar ve Ev Yapımı Tedaviler Hakkında Kılavuz
Juan Pedro Vazquez Espeso

Yazan ve doğrulayan Veteriner hekim Juan Pedro Vazquez Espeso.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Evcil hayvan sahipleri, ilaçlar ve ev yapımı tedavileri makul bir şekilde kullanmalı ve her zaman veteriner bilgisi dahilinde uygulamalıdır. Bu şekilde, tedavinin olumlu sonuçlanacağından ve evcil hayvanların sağlığını tehlikeye atmayacağından emin olabilirler.

Çoğumuzun evinde çeşitli ilaçlar bulunur. Ancak insanlar için uygun olan bu ilaçları evcil hayvanlar üzerinde kullanmak uygun değildir.

Not: Makalenin devamındaki bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup bir uzman tavsiyesinin yerini alamaz. Hayvanınız hastaysa, bir veterinere danışmadan ASLA ilaç kullanmayınız.

Evcil hayvanlarımız hastayken endişelenmemiz ve onları rahatlatmak istememiz normaldir. Zamanı geldiğinde müdahale edecek bilgimizin bulunması da gerekir.

İnsanlar için etkili olan ilaçlar ve tedaviler hayvanlar için ölümcül olabilir. İlaçların dozajları farklı olduğu gibi, içerikleri de çok farklıdır.

Ya küçük boyutlarından ya da fizyolojik farklılıklarından dolayı, hayvanlar bazı maddelere karşı aşırı duyarlıdır. Veteriner önerisi olmadan ilaç verilen hayvanlara veterinerlerin acil müdahale etmesini gerektiren birçok vaka bulunmaktadır.

Evcil hayvanlar için uygun ilaçlar ve ev yapımı tedaviler

Evcil hayvanlarımız için uygun ilaçlar ve ev yapımı tedavilerle ilgili olarak bilmemiz gerekenleri anlamak için ürünleri amaçlarına göre gruplandıracağız.

Cilt tedavisi

Hayvanlarda dermatolojik sorunları tedavi ederken birçok seçenekten yararlanabilirsiniz. Bazıları aşağıdaki gibidir:

  • Aloe vera: Faydalı özelliklerden bol miktarda bulunduran bir bitkidir. Aloe vera; yara izleri, yanıklar, yüzeysel yaralar, cilt tahrişleri, böcek ısırıkları vb. için kullanılabilir. Bileşiminde anti enflamatuvar, iyileştirici, sakinleştirici ve nemlendirici özellikler yer alır.
  • Bal: Bal, bir süper yiyecek olarak kabul edilir. Ev tedavilerinde de çok işinize yarayabilir. Antiseptik, antibakteriyel ve iyileştirici özelliklere sahiptir. Bu ve diğer nedenlerden ötürü, yüzeysel yaraların tedavisi için idealdir. Yapışkan yapısından dolayı kiri ve tozu biriktirebileceği için yarayı iyice temizlemek gerekir.
  • Zeytinyağı: Zeytinyağı, bir hayvanın ayaklarının tabanı gibi, çatlamış ciltleri nemlendirmede kullanılabilir. Ayrıca, keneleri çıkarırken de yararlanılabilir çünkü zeytinyağına bulaşan keneler kendi kendine temizlenir. Zeytinyağının sızma olmasına gerek yoktur.
  • Sirke: Sirkenin asidik pH’ı göz önünde bulundurulduğunda, bazı enfeksiyonların tedavisinde (suda seyreltilmiş bir şekilde) kullanılması faydalıdır. Bazı kulak enfeksiyonu çeşitleri için de faydalı bir tedavi olabilir.

Sindirim sistemi tedavisi

karışık köpek maması

Bağırsak sorunları evcil hayvanlarda yaygın olduğu için hayvan sahiplerinin hangi ilaçları ya da ev yapımı tedavileri kullanacaklarını bilmeleri yararlı olabilir.

  • Pirinç: Pirinç, ishal dahil olmak üzere belirsiz bağırsak problemlerinin tedavisinde önerilen en yaygın tedavidir.
  • Oral salin: Dehidrasyon durumlarında, oral salin hayvanların elektrolit dengesini geri kazanmalarına yardımcı olur. Bir litre suya bir çay kaşığı şeker, yarım çay kaşığı tuz, yarım çay kaşığı karbonat ve yarım limonun suyunu ekleyin.

Solunum yolları tedavisi

  • Fizyolojik salin solüsyonu: salin solüsyonları çok sayıda mukus üreten solunum durumları için faydalı olmaktadır. Evcil hayvanların burun deliklerinin açılmasına yardımcı olur. Küçük bir şırınga yardımıyla evcil hayvanınızın burnuna az miktarda solüsyondan damlatabilirsiniz.

Evcil hayvanınız için güvenli OLMAYAN ilaçlar ve ev tedavileri

Evcil hayvanlar için güvenli olmayan ilaçlardan ve yöntemlerden bahsetmek de gerekir. Aşağıda, ürünlerin kötüye kullanılmasıyla ilgili yaygın senaryoların bir derlemesini bulacaksınız:

  • Anti-enflamatuvar ilaçları / ağrı kesiciler: Şüphesiz, evcil hayvanlara Ibuprofen, Tylenol ve Aspirin gibi ilaçların verilmesi ile oluşan zehirlenme vakaları çok yaygındır. Bu ilaçlar hayvanlar için ölümcül olabilecek zehirlenmelere sebebiyet verdiği için tamamıyla yasaktır.
  • Çay ağacı yağı: Özellikle dış parazitlerin tedavisinde oldukça popüler olan bu ürün, doğru kullanıldığında oldukça faydalı olabilmektedir. Ancak, aşırı doz ya da kazara yutulması gibi durumlar evcil hayvanın zehirlenmesine neden olabilir.
  • Ev yapımı öksürük şurubu: Soğan ve sarımsaktan oluşan ev yapımı öksürük şurupları da zehirlenmeye neden olabilir. Bu iki yiyecek hayvanlar için çok zehirlidir, bu nedenle evcil hayvan sahiplerinin en çok bunlardan kaçınması gerekir.

Bir veteriner tavsiyesi şarttır

veterinerdeki kedi

Gözlemleyebildiğiniz üzere, bir uzman görüşü olmadan evcil hayvanlarınız üzerinde ilaç ya da ev yapımı tedavi uygulamak tehlikelidir. Hastalık ya da halsizlik durumunda, evcil hayvanınız için yapabileceğiniz en iyi şey bir veterinere danışmaktır.

Bir uzmanın görüşleri olmadan, ürünleri yanlış kullanabilirsiniz. Bu da evcil hayvanınızın sağlığını, hatta hayatını tehlikeye sokabilir. Bu sebeple, insanlar için tasarlanmış ilaçlara ya da tedavilere güvenmeyin.

Bir kez daha, evcil hayvanlar için yararlı olabilecek birçok ürün olduğu gibi onları tehlikeye atabilecek ürünler bulunduğunu da unutmayın. Herhangi bir tedaviye başvurmadan önce, mutlaka öncesinde bir veterinerle görüşün.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.