Evcil Hayvanınız Zehirlenirse Ne Yapmalısınız?

Bizler evcil hayvan sahipleri olarak, köpeğimizde ya da kediğimizde bir zehirlenme olduğunu düşünüyorsak, semptomları ilk fark ettiğimiz andan itibaren mümkün olduğu kadar çabuk davranmamız gerekir.
Evcil Hayvanınız Zehirlenirse Ne Yapmalısınız?

Son Güncelleme: 07 Aralık, 2018

Her ne kadar hayvanlar bir şeyi yemeleri ya da yememeleri gerektiğine  hislerini kullanarak karar veriyor olsa da, bazı anlarda bir evcil hayvan , tehlikeli olmadığını düşündüğü bir maddeyle temasa geçerek zehirlenebilir. Bir zehirlenme durumunda kedinizin ya da köpeğinizin hayatını nasıl kurtaracağını öğrenmek istiyorsanız makalemizi okumaya devam edin.

Evcil Hayvanınızın Zehirlendiğini Nasıl Anlarsınız?

Çoğu zaman köpekler ve kediler evin arka bahçesinde oynarlar ve oynarken bitkileri ısırır, yalar ya da bir kısmını yutarlar.  Belki bu ısırdığı, yaladığı ya da yuttuğu şey onun hayatını riske atabilecek bir şey olabilir. Bu nedenle, evcil hayvan sahiplerinin hayvanlarına, çiçeklere ya da bitkilere oyuncakmış gibi davranmaması gerektiğini öğretmesi çok önemlidir. Hatta eğer mümkünse, köpek ya da kediler henüz yavruyken bu bilinci aşılamaya başlamak en iyisidir.

Aynı zamanda, köpeğimizi yürüyüşe çıkardığımız zaman dikkatli olmamız da önemlidir. Dışarıda, sokakta evcil hayvanımız kötü durumda olan bir yemek bulmuş olabilir. Ya da, bulduğu yemek zehirli olabilir. Ve bulduğu şey ile türlü yollarla temasa geçmesi, çeşitli reaksiyonlara sebep olabilir.

çimenleri koklayan kedi

Evcil hayvanlar için zehirlenmenin üç farklı yolu vardır. Birincisi: Zehirli maddenin cilt ile temas kurması durumu (deri yolu ile) İkincisi: Hayvanın zehirli maddeyi koklaması durumu (solunum yolu ile) Üçüncüsü: Zehirli maddenin yutulduğu durumda (ağız yolu ile)

Elbette ki zehirlenme belirtileri, yutulan maddeye ve miktarına göre değişiklik gösterecektir.  Ancak en genel belirtiler kusma, ishal, aşırı salya ve nefes almada problem yaşamadır. Hatta zehirli madde alımı, hayvanın keyifsiz hissetmesine sebep olacak ve hayvan ne yemek yemek, ne de oyun oynamak isteyecektir.

İlk olarak, hayvanda görülen belirtilere dikkat etmeniz gerekir. Ancak yine de, evcil hayvanınızın zehirlendiğini anlayabileceğiniz bir diğer yol daha vardır. Bu da bahçenizdeki bitki türlerini bilmektir. Bitkilerin birçoğu kedi ve köpekler için tehlikelidir. Bu tehlikeli maddelere birkaç örnek verecek olursak bunlar; defne ağacı, kroton, sarmaşık türleri, beyaz yelken çiçeği (kaşık çiçeği olarak da bilinir), aşk merdiveni (eğrelti otu), glomera (orkide familyasından bir çiçek), mavi sümbül, kauçuk ağacı, ökse otu, zambak ve çoban püskülüdür.

Ayrıca evdeki eşyaların yerlerinde herhangi bir değişiklik olup olmadığını da incelemenizde fayda var. Belki temizlik malzemeleri ya da kimyasal maddelerin bulunduğu kapların yeri değişmiştir. Acaba dökülen bir şey var mı? Yoksa yere mi dağılmışlar? Tüm bunlar köpeğinizin bu maddeleri yuttuğu anlamına gelebilir.

Evcil Hayvanınız Zehirlendiğinde Yapacağınız İlk Yardım

Böyle durumlarda ilk tavsiye edilen, hayvanınızı muayene ederek rahatsızlığının sebebini belirlemesi için mümkün olduğu kadar kısa bir sürede onu bir veterinere götürmenizdir. Ancak yine de, biz kendimiz de evde ilk yardım için denemeler yapabiliriz. Kullanılacak teknik ya da talimatlar, maruz kalınan zehirlenmenin çeşidine göre çok büyük değişkenlik gösterir. İşte tam da bu yüzden, evcil hayvanınızın hayatını kurtarabilmek için onu neyin zehirlediğini bilmeniz çok önemlidir.

veteriner masasında muayene olan köpek

Örneğin, hayvanın bir bitkiye sürtünmesinden dolayı ciltte reaksiyon oluşması durumunda, yapılacak şey çok basittir. Kedinizi ya da köpeğinizi evcil hayvanlar için yapılan bir sabun ile ya da doğal bir sabun ile ılık suda yıkayın. Eğer zehirlenme sebebi bir maddeyi koklaması ise, yapılacak en iyi şey, onu temiz hava alabileceği bir yere götürmektir. Ancak bu mümkün değil ise, evin bütün pencerelerini açın.

Son olarak, eğer evcil hayvanınız tehlikeli bir maddeyi tükettiği için zehirlendiyse kusması sağlanarak o maddeyi çıkarması gerekecektir. Kusturma işlemini birkaç farklı şekilde uygulayabilirsiniz. Ancak bu işlemden önce, daha kötü reaksiyonların oluşmasını engellemek için bir veterinere danışmanızı öneririz.

Köpek ya da kedinizin kusmasını sağlamak için ona tuz ile karıştırılmış bir kaşık dolusu su verebilirsiniz. Ve bu işlemi yaparken suyu bir şırınga yardımı ile boğazından aşağıya doğru boşaltmanız gerekir. Bu işlemi yalnızca iki kez tekrarlayın ve işe yaraması için bir süre bekleyin.

Alternatif yöntemler

Bazı insanlar ise hayvanın bağırsaklarını temizlemek ve zehirli maddeyi dışkı yolu ile atmalarını sağlamak gibi bir çözüm de sunabiliyor.  Bunu yapmak için aktif kömür ve yağlı süt arasında bir seçim yapabilirsiniz. Yağlı süt  yerine tercihen yanmış, değilse de pişmiş süt kullanabilirsiniz.

Veterinere ya da hastaneye varana kadar hayvanın mümkün olduğu kadar az hareket etmesini sağlayın. Onu yatağına ya da minderine uzanmış bir şekilde bırakın ve belki içmek isterse diye yanına bir kase soğuk su koyun.

Son olarak, önlem almanın, evcil hayvanınızın zehirlenmesini engellemenin en iyi yol olduğunu söylememizde de fayda vardır. Temizlik ve makyaj ürünlerini ya da ilaçları hayvanınızın erişebileceği yerlerden uzak tutmanızı tavsiye ediyoruz. Bunun yanı sıra, parkta yürüyüşe gittiğinizde onu dikkatlice izlemelisiniz. Evinizde bulunan bitkilere de dikkat etmeniz gerekmektedir.

Öne çıkan fotoğrafın kaynağı: Atsushi HASEGAWA


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.