Hayvanlarda Uygulanan Üç Farklı Zatürre Tedavisi

Solunum sistemini etkileyen tüm durumların içinde akciğer iltihabı en karmaşık olanıdır. Sonuç olarak, sorunun altında yatan sebebe bağlı olarak çeşitlenen tedavi yöntemlerinden söz edebiliriz. Akciğer iltihabı zatürre olarak da bilinir. 
Hayvanlarda Uygulanan Üç Farklı Zatürre Tedavisi
Juan Pedro Vazquez Espeso

Yazan ve doğrulayan Veteriner hekim Juan Pedro Vazquez Espeso.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Solunum sistemini ilgilendiren hastalıklar hayvanlarda çok yaygındır. Hayvanlarda zatürre, en yaygın sağlık durumlarından biri olmasa da, ciddi sonuçlar doğurabileceği için dikkat edilmesi gereken bir konudur. Zatürre tedavisi düşündüğünüzden daha uzun sürebilir.

Evcil hayvanınızın doğru tedaviyi aldığından emin olmak kesinlikle hayati önem taşıyacaktır. Bu yazıda, hayvanlarda görülen pnömoni (zatürre veya akciğer iltihaplanması) için olası tedavilerden ve bu tedavilerin neleri içerdiğinden bahsedeceğiz.

Hayvanlarda farklı pnömoni türleri

Pnömoni, pulmoner parankim iltihabı olarak tanımlanır. Evde yaşayan hayvanlar arasında aşırı yaygın bir durum değildir, ancak bu hastalığa yakalanan hayvanlar için durum çok ciddi olabilir.

Hastalığın nedenine bağlı olarak üç kategoriye ayrılmış pnömoni türü bulunur:

  • Bakteriyel pnömoni: Bu, iltihabın akciğer dokusundaki zararlı bakterilerden kaynaklandığı zaman ortaya çıkar. Solunum yollarında ve alveollerde sıvı birikmesine neden olur.
  • Fungal (mantar) pnömoni: Akciğer dokusunda büyüyen fungal (mantar) organizmalardan kaynaklanır. Alveoller, bu organizmaların büyümeleri için mükemmel bir ortamdır.
  • Alerjik pnömoni: Antijenlerin iltihaba neden olmasıyla meydana gelir. Bahsettiğimiz antijenler polen veya sporlar olabileceği gibi havadaki parazitler veya alerjenler de olabilir.

Her pnömoni çeşidinin farklı bir nedeni olduğundan, tedavinin de açık bir şekilde farklı olması gerekir. Aşağıda, evcil hayvanlarda görülen pnömoni türleri için ne tür tedaviler uygulanabileceğini açıklayacağız.

köpeği muayene eden doktor

1. Bakteriyel pnömoninin tedavisi

Zararlı bakterilerin çoğalmasıyla ilgili herhangi bir sağlık durumunda olduğu gibi, ana tedavi antibiyotiklerin uygulanmasını içerir. Bu ilaçlar hap veya enjeksiyon halinde uygulanabilir.

Uygulanacak antibiyotiğin kültüre ve antibiyograma (mikroorganizmaların antibiyotiklere olan duyarlılığını ölçmek için yapılan test) göre seçilmesi en iyi seçenektir. Antibiyogramlar, hasta hayvanın iyileşmesinde çok daha iyi sonuçlar göstermiştir, ancak yine de geniş bir antibiyotik yelpazesi kullanmak mümkündür.

Buna ek olarak, mukus ve salgılardan kurtulmalarına yardımcı olmak için evcil hayvanınızı susuz bırakmamanız önemlidir. İntravenöz elektrolit solüsyonlarının (sıvı solüsyonların doğrudan kan akışına verilmesidir) uygulanması iyi bir fikirdir ve aerosollerin kullanımı da tedavide etki sağlayabilir.

2. Mantar pnömonisinin tedavisi

Mantar pnömonisinin tedavisi özellikle karmaşıktır ve hayvanların yalnızca belirli bir kısmı tedaviye olumlu yanıt verir. Sonuç olarak, son derece dikkatli olmanız gerekiyor.

Mantar organizmalarıyla uğraştığınız için çok spesifik ilaçlar kullanmanız oldukça önemlidir. Antifungal (mantar karşıtı) ilaçlar tedavinin temel bir parçası olacaktır ve bu tedaviye en az iki ay ara vermeniz gerekecektir.

Evcil hayvanınız iyileştikten sonra, tekrar ortaya çıkan belirtileri önlemek için ilaçlara bir veya iki hafta daha devam etmek iyi bir fikir olabilir. Bu yavaş ve pahalı bir tedavidir, ancak kesinlikle gereklidir.

3. Alerjik pnömoninin tedavisi

Alerjik pnömoniyi tedavi etmenin ana yolu, prednizolon veya prednizon gibi kortikosteroidlerdir. Siklofosfamid veya azatioprin gibi diğer immünsüpresif ilaçlar da yardımcı olabilir.

Bu ilaçlar, iltihabı ve hastalıkla bağlantılı semptomları azaltmada çok etkilidir ve evcil hayvanınızın tekrar normal şekilde nefes almasına yardımcı olur.

Bununla birlikte, eğer pnömoniye kalp parazitleri neden oluyorsa, kalp ve damarda meydana gelen semptomları tedavi eden ve kontrol eden spesifik bir tedavi uygulamak daha iyi bir seçenek olabilir.

uyuyan köpek ve zatürre tedavisi

Gördüğünüz gibi, zatürre çok karmaşık ve potansiyel olarak aslında ölümcül bir durumdur. Bununla birlikte, bu yazıda verdiğimiz bilgiler konu hakkında daha iyi bilgi sahibi olmanızı sağlayacaktır. Ancak yine de veterineriniz tarafından verilen önerilerin yerini alamaz. Evcil hayvanınızın solunum problemi varsa, teşhis ve tedavi için doğrudan bir profesyonelden yardım alın. En önemlisi, zatürre tedavisi, düşündüğünüzden daha zorlu geçebilir, buna hazırlıklı olun.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • CUNNINGHAM: FISIOLOGIA VETERINARIA (5ª ED.)

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.