Veterinerler, Köpeklerin Sopalarla Oynamasına İzin Vermenin Tehlikeleri Konusunda Uyardı

3 Aralık 2020
İngiliz veterinerlerine göre, köpeklerin sopalarla oynaması son derece tehlikeli olabilir ve bazen evcil hayvanlarımızın ciddi şekilde yaralanmalarına neden olabilir. Öyleyse neden risk alalım?

Köpeğe bir sopa fırlatmak ve sonra koşup geri getirmesini izlemek, köpekler ve insanlar arasında oynanan en eski oyunlardan biridir. Yine de İngiliz veterinerlere göre, köpeklerin sopalarla oynamalarına izin vermek son derece tehlikeli olabilir ve bazen evcil hayvanlarımızın ciddi şekilde yaralanmalarına neden olabilir.

Bu konuyu daha iyi anlayabilmeniz ve bu bilginin yayılmasına yardımcı olabilmeniz için, köpeğinizin sopalarla oynamasına izin vermenin tehlikelerinden ve bunun yerine kullanabileceğiniz bazı alternatiflerden bahsetmek istiyoruz.

Köpeklerin sopalarla oynamalarına izin vermenin tehlikeleri

çimlerde sopayla oynayan köpek

Zararsız bir oyuncak gibi görünebilir, ancak durum tam olarak böyle değildir. Aslında uzmanlar bu konuda son derece endişeli. Kısa süre önce İngiliz veterinerler sopaların evcil hayvanlarımız için ölümcül bile olabileceğini belirtti.

Bu masum oyuncağın dilde kıymıklar veya hayati organlarda delikler gibi ciddi yaralanmalara neden olabileceğine inanıyorlar. Veteriner hekim Sean Wensley, “İnsanların köpekleriyle oynamalarının ve onlarla egzersiz yapmalarının engellenmesini istemiyoruz. Sadece güvenli köpek oyuncakları kullanarak evcil hayvanlarını koruyabileceklerini bilmelerini istiyoruz..”

Pek çok insan bu açıklamaya kuşkuyla yaklaştı. Sonuçta, “insanlar her zaman köpekleri için sopa fırlatmışlardır”. Hatta bir eleştirmen, “Belki sopalar değişmiştir?” diye bile sordu.

Ancak bir veteriner, bir yılda en az 20 kere sopayla oynarken yaralanmış köpek vakası tedavi ettiğini belirtti. Sopalar değişmemiş olabilir, ancak veterinerlik tıbbı ve evcil hayvanlarımıza sağladığımız bakımın seviyesi kesinlikle değişti.

Yıllar boyunca pek çok köpek, bariz bir neden olmadan ya da en azından veterinerlerin tespit edemediği sorunlardan dolayı öldü. Pek çoğunun, hayati bir organın sopayla delinmesi sebebiyle ölmüş olması muhtemeldir.

Bununla birlikte, sopalar birçok farklı biçimde olabilir. Veterinerler, yerden toplanmayanlarda ya da ters bir açıyla kırılmış olmayanlarda kıymık batması olasılığının daha düşük olduğunu ve köpeğiniz için uygun olabileceğini iddia ediyor. Ancak bugün piyasada birçok çeşitli evcil hayvan oyuncağı varken, gerçekten riske değer mi?

Sopa ile yaralanmış köpek vakaları

Tüm bu konuya hala şüpheyle yaklaşanlarınız için, insanlar bu görünüşte zararsız  olan oyuncaktan ciddi şekilde yaralanan köpek vakalarının gerçek hayat hikayelerini paylaşıyorlar.

Maya, sopalarla oynarken yaralanan birçok köpekten sadece biri. Sahiplerinin, onun nesi olduğu hakkında hiçbir fikri yoktu. Yemek yemeyi bıraktı ve davranışları önemli ölçüde değişti. Depresif ve hatta bazen saldırgan görünüyordu, bu yüzden onu bir veterinere götürmeye karar verdiler.

Kliniğe gelip gerekli testleri yaptırdıktan sonra boğazına bir çubuk takıldığını fark ettiler. Dilini delmiş ve gırtlağına zarar vermişti.

Sahipleri hiç kan görmediklerini iddia ettiler, bu da sopaların neden olduğu hasarın her zaman kolayca kendini belli etmediği anlamına geliyor.

Köpeğiniz için güvenli oyuncaklar

yerde yatan mutsuz köpek

Tüm bunların ışığında, köpeğiniz için güvenli olan oyuncaklardan bazılarını bilmek isteyebileceğinizi düşündük – aynı bir sopayla oynadığınız şekilde oynayabileceğiniz oyuncaklar.

Evcil hayvan dükkanlarında ve veterinerlerde birçok çeşit oyuncak bulabilirsiniz. Hepsi köpeğiniz için güvenli olan malzemelerle üretilmişlerdir. Hatta, köpeğinizin kesinlikle seveceği, sopaya benzeyen oyuncaklar bile bulabilirsiniz.

Toplar, kemikler, frizbi… Aralarından seçim yapabileceğiniz birçok farklı seçenek var!

Evcil hayvanınızı sadece yürüyüşe çıkarmak bile, her köpeğin kesinlikle seveceği eğlenceli bir oyundur.

Unutmayın, evcil hayvanlar ve onların hayatları sizin elinizde. Sopa ile yaralanan köpek vakalarının sayısı nispeten az olsa da, hiçbiri % 100 güvende değildir. Öyleyse neden risk alalım? Kendi evcil hayvanınızın başına gelmeyeceğini düşünebilirsiniz. Ancak, güvenli tarafta kalmak için başka oyuncakları tercih etmenin hiçbir zararı yoktur.

Riskleri öğrenmekten mutlu olduğunuza ve dört ayaklı arkadaşınızın oyun zamanları hakkında bilinçli bir karar vereceğinizden eminiz.