En Sosyal Köpek Irkları Hangileridir?

12 Ocak 2020
Hangi köpek ırklarının daha sosyal olduğunu bilmek gerçekten önemli midir? Eğer kedi veya tavşanınız varsa, teriyer ve tazı gibi ırklardan kaçınmak isteyebilirsiniz. Bu ırklar küçük memeli hayvanları öldürmek için yetiştirildiler, bu sebeple yoğun eğitim ve sosyalleştirme bile bu genetik olarak programlanmış içgüdüleri bastıramayabilir.

İşin genel kuralı, en sosyal köpek ırklarının en popüler olmasıdır. Köpeklerin çoğu insanlarla vakit geçirmekten hoşlansa da bazı ırklar dost tavırlarıyla daha çok öne çıkar.

Neredeyse bütün köpeklerin sahiplerine karşı sevgi dolu olduğu bir gerçektir. Ancak koruma köpeği olarak seçilen ırklar fazlasıyla dikkatli ve hatta yabancılara karşı biraz daha saldırganlardır. Bu yüzden hem arkadaşlarınızın hem de yabancıların seveceği bir köpek arıyorsanız doğru yerdesiniz!

Golden Retriever dünyanın en sosyal köpek ırklarından bir tanesidir

Dünyanın en popüler ırklarından biri olan ve bu makalenin başında resmedilen golden retriever, rahatlığıyla ünlüdür. Bir hayvanı tanıdıktan sonra seve seve onlarla birlikte yaşayabilirler.

Bu ırkın en dikkat çekici özellikleri dayanıklılığı, zekası ve kolay eğitilmesidir. Bu hayvanların servis ve terapi köpekleri olarak çalıştığını sık sık görürüz. Ayrıca avcılığın yanı sıra arama ve kurtarma köpekleri olarak da başarıyla eğitilirler.

Golden retrieverlar genelde herkesi severler. Hem de herkesi. Evinize bir hırsız girse, bir golden muhtemelen hırsızı kırk yıldır tanıyormuşçasına karşılar ve evde de bir güzel dolaştırır.

Pointer: tercih edilen ırk

18. ve 19. yy’daki yağlıboya tablolarında oldukları gibi, gerçek hayatta da oldukça zarif olan pointerlar, asilliklerinden dolayı yüzlerce yıldır insanlar tarafından tercih edilmektedir.

kadın ve köpeği

Ancak aristokrat havaları, onları sevgi dolu ve eğlenceli olmaktan alıkoymamıştır. Bu köpeklere doğru bir eğitim verildiğinde, diğer hayvanlara karşı da, ailelerine oldukları gibi, şefkatli ve sadık bir arkadaş olabilirler.

Bu ırkın en göze çarpan özelliği olağanüstü koku alma duyuları, sabırlı olmaları ve kendilerini kontrol edebilmeleridir. Esasen avı izlemek için kullanılmaktadır. Bir yaban tavşanının ya da bir kuşun kokusunu aldığı zaman donarlar ve sahiplerinin gelmesini ve silahını doldurmasını beklerken bir yandan havlayarak burunları ve ön patileriyle avı işaret ederler.

Enerji dolu ve oyun sever bu köpekler hareketli aileler için uygundurlar. Bol bol egzersiz yaptırıldığı sürece sevecen ve uysallardır. Dünyanın en atletik köpeklerinden bir tanesi oldukları için egzersizlerini aksatmamak gerekir.

Kanişler

Poodle olarak da bilinen kanişlerin kökeni, Orta Çağ Almanya’sına dayanmaktadır. Su köpekleri olarak yetiştirildiler ve su kuşlarını yakalayıp getirmek için eğitildiler.

yarışmadaki kaniş

Tüm av köpekleri gibi, kanişler de çok sosyal hayvanlardır. İnsan, kedi ya da köpek fark etmez, herkesi memnun etmek isterler. Enerjileri ve oyun sever kişilikleri sayesinde çok iyi arkadaşlık yaparlar. Eğitilmeleri çok kolay olduğu gibi, evdeki diğer hayvanlarla da iyi geçinirler.

Kanişler, dünyanın en zeki ırklarından birisi olarak görülmektedirler. Hızlı öğrenerek onlara verdiğiniz neredeyse bütün görevleri tam anlamıyla yerine getirirler. Genelde sevgi dolu, sadık ve çalışkan hayvanlar olarak tanınırlar. Kibirli görünüşlerine rağmen aslında kanişler oyunlara bayılır.

Pug: dünyanın en sosyal köpek ırklarından bir tanesi daha

Puglar sadece dış görünüşlerinden değil, fantastik kişilikleri sebebiyle de dünya çapında tanınırlar. Son derece sosyallerdir ve diğer hayvanlarla ve insanlarla da çok iyi anlaşırlar.en sosyal köpekler

Puglar diğer hayvanlarla oyunlar oynarlar ve insan ailesine karşı derin bir bağlılık hissederler. Yeni insanlar tanımayı da severler.

Köpekler aleminin palyaçoları olarak da bilinen pugların mizah anlayışları ve sevgi düzeyleri yüksektir. İlgi odağı olmaktan hoşlanırlar ve görmezden gelindikleri zaman endişelenirler.

Sonuç

En sosyal köpekler, etrafındaki kişilere karşı gösterdikleri sevgileri ve ilgileri ile karakterize edilmektedirler. Ayrıca çocuklarla, diğer evcil hayvanlarla ve yabancılarla iyi geçinirler.

Burada bahsettiğimiz ırkların yanı sıra Applied Animal Behaviour Science (Uygulamalı Hayvan Davranışları Bilimi) dergisinde yayımlanan bir çalışmadan, en sosyal ırkların tam listesine ulaşabilirsiniz. Araştırmacılar, 98 köpek ırkının davranış profilleri üzerine bir araştırma yürüttüler.

Diğer bilimsel çalışmalar, köpeklerdeki arkadaşlık ve sosyallik derecelerinin ırktan ırka göre değişiklik gösterdiğini bulmuştur. Labrador dahil golden retriever ve cocker spanieller en sosyal ırklarken; kırsal köpek ırkları daha az sosyaldir.

Tabii ki, her köpeğin farklı olduğunu da unutmamak gerekir. Bu nedenle her golden retriever ya da diğerlerinin her gördüğü hayvanla ya da insanla anında en yakın dost olacaklarını varsaymak büyük bir yanılgı olur.

  • Jakovcevic, A., Fosacheca, S., y Barrera, G. (2008). Frustración y diferencias individuales en perros domésticos (canis familiaris): efecto de las razas. En XV Jornadas de Investigación y IV Encuentro de Investigadores en Psicología del MERCOSUR. Facultad de Psicología-Universidad de Buenos Aires.
  • Turcsán, B., Kubinyi, E., & Miklósi, Á. (2011). Trainability and boldness traits differ between dog breed clusters based on conventional breed categories and genetic relatedness. Applied Animal Behaviour Science, 132(1-2), 61-70.
  • Svartberg, K. (2006). Breed-typical behaviour in dogs—historical remnants or recent constructs?. Applied Animal Behaviour Science, 96(3-4), 293-313.
  • Jakovcevic, A., & Bentosela, M. (2009). Diferencias individuales en los perros domésticos (Canis familiaris): revisión de las evaluaciones conductuales. Interdisciplinaria, 26(1), 49-76.