Yavru Köpek Beslemek İçin 6 İpucu

Yavru köpek beslemek ayrı bir dikkat ve odaklanma gerektirir. Unutmayın ki yavru köpekler yetişkin köpeklerden daha farklı besinlere ihtiyaç duyarlar. 
Yavru Köpek Beslemek İçin 6 İpucu

Son Güncelleme: 21 Kasım, 2019

Eğer yeni bir hayvan sahiplenmeyi planlıyorsanız ve ona nasıl bakacağınız konusunda çok emin değilseniz, bu yazıyı okumanızı tavsiye ediyoruz. Bu yazıda, yavru köpeğinizi nasıl besleyeceğinizle ilgili bazı ipuçları vereceğiz. Böylece minik dostunuzun tüm ihtiyaçlarını karşılamış olacaksınız. Eğer belli kurallara dikkat ederseniz yavru köpek beslemek düşündüğünüzden daha kolaydır!

Yavru köpeğinizi beslemek için tavsiyeler

Evcil hayvanınızın ne yiyeceği her yaşta önemli bir mevzudur. Ancak köpeğiniz henüz gençse, beslenmesi genel sağlığı için önemli bir yer tutar. İyi beslenen bir yavru sağlıklı ve güçlü bir şekilde büyür. Sonuçta bir hayvan sahibi olarak bu konuya gereken önemi vermeniz gerekir.

Eğer köpeğiniz küçük yaştan itibaren iyi beslenmiyorsa bu durum gelişimini, sağlığını ve yaşam süresini direkt olarak etkiler. İşte yavru köpek beslemede işinize yarayacak ipuçları:

1. Özel yiyecekler alın

Veterinerde veya evcil hayvan dükkanlarında tüm yaş grubu için uygun mamaları bulabilirsiniz. Söz konusu yavru köpekler olduğu zaman, onlar için üretilen yiyecekler daha küçüktür ve sindirimi kolaydır. Yavru köpek mamalarında bol miktarda protein ve vitamin vardır. Hatta bu tür mamaların tadı yetişkin mamalarından daha lezzetlidir. Bu şekilde köpeğiniz mamasına daha kolay alışır.

2. Köpeğinizi beslerken veterinerinize danışın

Mama paketlerinin üzerinde yaşa ve cinse göre ne kadar mama vermeniz gerektiği genelde yazsa da (çünkü basit bir şekilde bir Şivavayı, Napoli mastifini beslediğiniz mama miktarıyla besleyemezsiniz) mutlaka veterinerinize danışın ve onun bu konudaki tavsiyelerini uygulayın.

Aynı zamanda köpeğinizin boyutunu ve özel ihtiyaçlarını da göz önünde bulundurmanız gerekir. Örneğin İngiliz bulldog ırkı ve Alman çoban köpeği belli başlı besinlere ihtiyaç duyarlar.

sevimli yavru mama yiyor

3. Kaliteden ödün vermeyin

Bir diğer beslenme tavsiyesi de mamanın kalitesiyle ilgili. Ancak unutmayın en pahalı mama en iyi mama demek değildir. Aynı zamanda hesaplı seçeneklerin de kalitesiz olduğu doğru değildir. Bir başka deyişle, mamanın içeriğine dikkat etmeniz gerekiyor. Yapabileceğiniz en iyi şey, en az kimyasal madde içeriği olan mamaları seçmektir. Katkı maddesi az, besleyici özellikleri fazla olan mamaları seçmelisiniz.

4. Yavru köpek beslemek için bir beslenme rutini oluşturun

Sadece mamanın cinsine dikkat etmeniz yeterli değildir, aynı zamanda köpeğinizi ne zaman beslediğiniz de oldukça önemli bir konudur. Doğduğu andan itibaren köpeğiniz belli bir yeme düzenine ihtiyaç duyar. Bu yeme düzenini oluşturmaktan ve uygulamaktan siz sorumlusunuz.

Köpekler net ve temel kurallara ihtiyaç duyarlar; bu şekilde sizinle birlikte hayata uyum sağlaması kolaylaşır. Söz konusu yavru köpeğinizi beslemek olduğunda, her gün aynı saatlerde beslediğinizden emin olmanız gerekir. Bu şekilde ne zaman yemek vakti olduğunu zamanla öğrenecek.

Örneğin ilk olarak sabah uyandığınızda köpeğinizi besleyebilirsiz. Sonrasında ise işten döndüğünüz zaman kendiniz yemek yemeden önce tekrar yavru köpeğinizi besleyebilirsiniz. Tüm bunlara ek olarak, her zaman aynı kaba mama koyarak aynı yerde bu işlemi yapmanızı tavsiye diyoruz. Köpeğiniz için planlı öğün sistemini ancak bu şekilde oluşturabilirsiniz.

kırmızı kaptan mama yiyen köpek

5. Köpeğinize insan yemeği vermeyin

Bu tavsiyeyi çoğu hayvan sahibi göz ardı eder, bu durumun muhtemel sonuçlarını hesaba katmaz. Başta zararsız gibi gelse de köpeğinizi insan yiyecekleriyle beslemek onun için tehlikeli olabilir. 

O sevimli suratıyla ve ağlamasıyla sizi baştan çıkarmasına izin vermeyin. Köpeğiniz insan yiyeceklerinin onun için olmadığını anlamalıdır. Köpeğiniz yemek vakti gelene kadar beklemeyi öğrenmeli. Unutmayın, sürünün lideri sizsiniz!

6. Su içmesi gerektiğini unutmayın

Köpeğinizin su kabında her daim su bulunmalıdır. Su kabını her gün yıkayın ve içine temiz ve taze su doldurun. Su kabının her zaman dolu olduğundan emin olun. Su kabını güneşin altında bırakmayın. Yazın köpeğinizi evde bıraktığınız zaman her zamankinden daha çok su koyun.

Son olarak, köpeğinizin mamasını plastik bir kabın içine koyun ve bu kabı mutlaka evin içinde tutun. Yavru köpeğinize ıslak mama da verebilirsiniz, ancak bunu sadece uslu olduğu ve kurallara uyduğu zamanlar yapın.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.