Köpeğinizi Kısırlaştırmanın Avantajları ve Dezavantajları

Köpeğinizi Kısırlaştırmanın Avantajları ve Dezavantajları

Son Güncelleme: 11 Kasım, 2018

Köpeğinizi kısırlaştırma kararı zor bir karar olabilir, çünkü kısırlaştırmanın,  sağlık ve davranışları açısından avantajları olsa da, bazı dezavantajları da vardır. Köpeğinizin  başka bir hayvandan yavrulamasına engel olmak için kısırlaştırılması konusunda düşünmüş olabilirsiniz. Öyleyse, “Köpeğimi kısırlaştırmalı mıyım” sorusunun cevabı nedir? Size, bu yazımızda köpeğinizi kısırlaştırmanın avantajları ve dezavantajları nedir, bunlardan bahsedeceğiz.

Kısırlaştırmanın Avantajları

Öncelikle olumlu yönlerine değinerek başlayalım. İşte, köpeğinizi kısırlaştırmanın faydaları.

Enfeksiyon ve hastalıkları önler

İdrar yolu enfeksiyonları , memedeki veya testislerdeki tümörler ve üreme sistemi ile ilgili diğer hastalıklar – köpeğin erkek mi dişi mi olduğuna bakılmaksızın – köpeğinizin kısırlaştırılmasıyla önlenebilir.

Bu büyük bir avantajdır, çünkü köpeklerde idrar yolu hastalıkları çok yaygındır. Ayrıca,  hayvanlar yaşlandıkça, prostat , yumurtalık, rahim veya testis problemleri ile karşılaşma olasılığı artar. Bu yüzden köpeğinizin kısırlaştırılıp kısırlaştırılmamasına ilişkin sorunuza, bunun önemli olduğunu düşünüyorsanız evet diyebiliriz.

İdrar tutma problemini önler

İnsanlar gibi hayvanlar da yaşlandıkça mesanelerini kontrol etmekte zorlanırlar. Kısırlaştırılmış bir köpek çoğu durumda böyle probleme sahip olmayacaktır. Bu nedenle, köpeğinizin kısırlaştırılması bu açıdan daha uygun olabilir.

Çiftleşme dürtülerini yavaşlatır

Bu, pek çok kişi için en büyük “artı” dır.  Birçok köpek, döneminde olan dişileri aramak için kaçma eğilimindedir ve aynı zamanda tam tersi de geçerlidir. Kısırlaştırılmış bir köpek artık böyle bir arayışa girmeyecektir, ya da en azından eskisi kadar sık veya  yoğunlukta yapmayacaktır, çünkü cinsel dürtüleri önemli ölçüde azalacaktır.

kısırlaştımanın avantajları

Saldırganlığı azaltır

Her zaman olmasa da, bazen köpekler tatmin edilmeyen cinsel dürtüleri nedeniyle agresifleşirler. Belki ihtiyaç duyduklarından daha fazla enerjiye sahip oldukları için agresif davranışlar göstererek fazla enerjilerini boşaltırlar.

Kısırlaştırıldıktan sonra, bu saldırgan davranışlar genellikle yok olur ve köpek sakinleşir. Köpekler diğer köpeklere karşı da agresif olmayı bırakacaktır, çünkü erkeklerde saldırganlığın nedeni olan testosteron artık bir problem değildir.

Artık, kendi alanlarını işaretlemezler

Köpeğinizi kısırlaştırırsanız, evin içerisinde kendi alanını belirlemek için idrarını yapma problemi geçmişte kalacaktır. Ayrıca, araba ile seyahat ettiğinizde eskisi kadar sık mola vermeniz gerekmeyecektir. Artık, diğer erkeklerle rekabet etme duygusu olmayacak ve kendi alanını eskisi kadar sık işaretleme ihtiyacı hissetmeyecek.

Köpeğinizi Kısırlaştırmanın Dezavantajları

Köpeğinizi kısırlaştırmanın pek çok avantajı olsa da, göz önünde bulundurulması gereken dezavantajları da vardır. İşte bunlardan bazıları:

Tiroid yetmezliği riski

Birkaç vaka, köpeğin kısırlaştırıldıktan sonra tiroid yetmezliğinden yakındığını göstermiştir. Bu, obeziteye ve uzun vadede sağlığı üzerinde ciddi sonuçlara yol açabilecek diğer sorunlara da yol açabilir.

kısırlaştırmanın dezavantajları

Kanser riski

Köpeğin kısırlaştırıldığı yaşa dikkat edilmelidir. Beş aydan önce yapılırsa, bağ dokularında tümör  gelişme olasılığı  çok yüksektir.

Son bir risk daha

Sebepleri henüz bilinmemektedir ancak, bazı durumlarda kısırlaştırılmış dişi köpekler erkek köpekler tarafından istenmektedir.

Son söz olarak, “Köpeğimi kısırlaştırmalı mıyım?” kararını sizin vermeniz gerekiyor. Avantaj ve dezavantajları düşünün. Evcil hayvanınız için neyin en iyi olduğuna karar verin, çünkü sizin göreviniz onların iyiliğini sağlamaktır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.