Köpeğin Öksürük Tedavisi Nasıl Yapılır?

Köpeğin Öksürük Tedavisi Nasıl Yapılır?

Son Güncelleme: 07 Temmuz, 2018

Solunum yolu enfeksiyonundan kaynaklanan öksürük,  tüylü dostunuzda büyük bir rahatsızlığa sebep olabilir Her ne kadar doğru olsa da, ardındaki nedenleri keşfetmek ve köpeğin öksürük tedavisine ilişkin yöntemleri öğrenmek için, evcil hayvanlarımızı veterinere götürmeliyiz. Genel olarak öksürüğün tehlikeli olduğunu söyleyemeyiz. Aynı şekilde, köpeğimizin öksürüğünü durdurmak için yapabileceğimiz bazı şeyler vardır.

Köpeğin öksürük tedavisine yardımcı olabilecek çeşitli ev yapımı ilaçları aşağıda bulabilirsiniz.


Köpeğinizin öksürüğüne çare olan yöntemler

öksürük tedavisi


Köpeğinizin öksürüğünü durdurmak için izleyeceğiniz adımlar şunlardır:

  • Nedenini belirleyin.  Hiçbir şey nedenini bilmeden tedavi edilemez. Elde edeceğiniz bilgi, evcil hayvanınız için uygun olan tedaviyi uygulamanıza yardımcı olacaktır. Tabii ki, her zaman için bir veterinerin görüşünü almalı ve O’nun gözetiminde hareket etmelisiniz. Bu ayrıca, dostunuzun ciddi bir hastalığı olup olmadığını belirlemenize yardımcı olacaktır. Öksürük gibi semptomlar, basit olarak genellikle kalp sisteminde veya solunum sisteminde oluşan komplikasyonların bir göstergesi olabilir.
  • Fiziksel aktiviteyi sınırlandırın.  Köpeğinizin büyük olması ya da çok fazla egzersize ihtiyaç duyması önemli değildir. Öksürük durmazsa, solunum problemlerine yol açabilir. Aynı şekilde, köpeğinizin büyük veya küçük olması farketmeksizin, egzersiz programını askıya almamalısınız, çünkü köpeklerin buna ihtiyacı var. Sadece sıklığını ve temposunu azaltın, böylece aşırı eforun öksürüğün daha da kötüleştirmesine engel olursunuz.
  • Muşmula suyu.  Garip gelebilir ama bu, köpeğinizin öksürüğünü yatıştırmak için en iyi ev yapımı ilaçlardan biridir. Veteriner hekimler tarafından bile tavsiye edilir. Muşmula, bağışıklık sistemini güçlendiren yüksek A vitamini içeriğine sahiptir. Görünüşe göre, öksürükten zarar gören mukus zarlarına doğrudan etki etmektedir. Evcil hayvanınız tsevmadını sevmeyebilir, bu durumda sıvıyı bir şırınga yardımı ile vermek zorunda kalabilirsiniz.
  • C  vitamini Eğer A vitamini yardımcı olursa, muhtemelen C vitamini de bağışıklık sistemini güçlendirecektir. Bu vitamin takviyelerinden alabilirsiniz, ancak köpeğe doğru doz verdiğinizden emin olun çünkü aşırı miktarda alınması ishale neden olabilir. Yeşil yapraklı sebzeler de bu bileşiği sağlayabilir. Dikkat etmeniz gereken en önemli şey, vereceğiniz besin takviyelerinin evcil hayvanlara özel olması gerektiğidir, çünkü onlara insanlar için üretilmiş olan besin takviyelerinden veremezsiniz.

Köpeğinizin öksürüğünü nasıl durduracağımıza dair daha fazla fikir

ev yapımı ilaçlar
  • Buharlar. Bu, köpeğinizin boğazını yumuşatacak ve taze havayı boğazından aşağıya kadar getirerek, onu büyük ölçüde rahatlatacaktır. Okaliptüs ve ekinezya gibi kullanabileceğiniz farklı şifalı bitkiler vardır. Kaynamış suyun içerisine istediğiniz bitkinin yaprağından birkaç adet eklemek oldukça kolaydır. Sonrasında, köpeğiniz uyurken, bu karışımı onun yakınına koyun ve başını onunla kaplayın. Tüm bitkilerin köpekler için güvenli olmadığını unutmayın.
  • Hindistan cevizi yağı.  Bu, favori olan bir yağ tarzıdır ve her şey için işe yaradığı söylenir. Pekala köpeğinizin öksürüğünü durdurmak için de yararlıdır. Bağışıklık sistemini güçlendirir, enerji ve canlılığı artırır. Bir enfeksiyon veya hastalık nedeniyle zayıflayan bünyesine karşı, evcil hayvanınız için gerekli olan bir şeydir. Tek yapmanız gereken, köpeğin suyuna bir miktar hindistan cevizi yağı eklemektir.
  • Tarçın. Bu, pek çok faydalı özelliğinden dolayı, köpeğinizin öksürüğünü durdurmak için yardımcı olacak başka bir baharattır. Hem de köpeğiniz, bunun kokusunu ve tadını kesinlikle sevecektir.

Bunların ötesinde, bu adımları izlemeden önce, öksürüğün ana nedenini bulmak ya da, varsa daha ciddi problemleri öğrenmek ve gereken tedavinin uygulanması için, evcil hayvanınızı veterinere götürmeyi unutmayın.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.