Köpek Mamalarını Karıştırmak Evcil Hayvanınız için Ölümcül Olabilir

Köpek Mamalarını Karıştırmak Evcil Hayvanınız için Ölümcül Olabilir

Son Güncelleme: 07 Mayıs, 2018

Köpeklerimiz kuru mamalardan ya da öğütülmüş gıdalardan sıkıldığı zaman çoğumuz bu mamaları et veya tavukla karıştırmayı seçeriz. Ya da, evcil hayvanlarımızın diyetlerine biraz farklılık katmak için önceden pişirmiş olduğumuz bir yemeyi katmayı deneriz. Farklı köpek mamalarını karıştırmanın evcil hayvanınız için gerçekten tehlikeli olduğunu biliyor muydunuz?

Bu yazımızda sizlere köpek mamalarını karıştırmanın nasıl ve neden bu kadar tehlikeli olduğunu açıklayacağız. Tabii ki de bu yaptığınız tamamen normal bir şey. Ve bunu iyi niyetle yapıyor olabilirsiniz. Buna rağmen olası sonuçlardan haberdar olmamız gerekir. Mamaları karıştırmanın sonuçları çok ciddi olabilir.

Neden Köpek Mamalarını Karıştırmamalıyız?

Öncelikle, köpeğimizin mama düzenine  farklı alternatifler ekleyerek çeşitlendirmek tavsiye edilen bir durumdur.  Fakat mamaya alternatif sunmak ve mamayı karıştırmak farklı olaylardır.

mama bekleyen köpek

Alternatif sunmak, bir şeyi başka bir şey ile değiştirmektir. Örneğin; bugün köpeğinize kuru mama verip, yarın için tavuklu pilav verirseniz bu bir alternatif sunmaktır. Bunun gibi uygulamalar zararsızdır. Asıl tehlike, bu şekilde dönüşüm yapmak yerine, her şeyi bir arada karıştırıp verdiğimizde ortaya çıkar.

Hadi şimdi, mamaları karıştırmanın tehlikesini anlamak için iki farklı gıdayı inceleyelim. Bu, köpek mamalarını karıştırmanın neden köpeğinizi öldürebileceğini açıklamaya yardımcı olacaktır.

Kuru Gıda ya da Öğütülmüş Gıda

Hazır alınan  kuru köpek mamaları, kuru bir karışımın pişirilmesi ve farklı kalıplarda şekillendirilmesiyle üretilmektedir.

Sindirimi ve alınan enerjinin yakımı yavaştır, yani köpeğinizin günde iki öğünden fazlasına  ihtiyacı olmaz. Bu tip yiyecekler köpeklerin daha uzun süre tok kalmasını sağlar – köpeğinizin sindirim sisteminin kuru gıda veya öğütülmüş gıdayı hazmedebilmesi için 8 ile 10 saat arasında süre gerekebilir.

Doğal Gıda

Doğal gıda, biz insanların yediği, hayvansal ya da bitkisel ürünlerdir. Kuru gıdaların aksine, doğal gıdaların sindirimi çok kolaydır ve alınan enerji çok daha çabuk yakılır. 

Karıştırılmış Mamaların Tehlikeleri

Farklı mamaların karıştırılmasının en büyük tehlikesi, bu mamaların farklı sindirim süreçlerinin olmasıdır. Mamaları karıştırdığımız zaman, köpeğimiz doğal mamayı normal yollarla sindiremez. Bu da hayvanın mide torsiyonu (mide dönmesi) denilen bir rahatsızlığı yaşamasına sebep olabilecek bir gaz birikmesi yaratır. Bunun sebebi, doğal yiyeceklerin sindirimin, daha yavaş sindirilen kuru gıdalar tarafından, uygun olan sindirim düzeninin engellenmesidir.

Mide torsiyonu, tedavi edilmezse birkaç saat içinde evcil hayvanınızın hayatına son verebilir, bu nedenle semptomları fark ettiğinizde iyi bir veterinerden yardım almalısınız.

Köpeklerde Mide Torsiyonu Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Evcil hayvanınızın davranışları gastrik torsiyonun en iyi göstergesidir. En belirgin semptomları şunlardır:

  • Halsizlik, sürekli karnına ya da yere bakmak.
  • Öğürmek, kusmaya çalışıp kusamamak. -Kusmaya çalıştığında köpeğin ağzından beyaz köpük çıkabilir.
  • İltihaplanma ve gaz birikmesi sonucu, hafifçe vurulduğunda davul gibi ses çıkaran bir karın.
  • Karında ağrı ve gözle görülür iltihaplanma.

Eğer, bu semptomlardan herhangi birini tespit ederseniz hiç ertelemeden bir veterinere gitmelisiniz.

Köpeğinizin Mamasından Sıkıldığını Nasıl Anlarsınız? 

mama ve köpek

Köpeğiniz sürekli aynı mamayı yemekten sıkılmış görünüyorsa, yukarıda bahsetmiş olduğumuz alternatif gıda yöntemini deneyebilirsiniz. Kolay bir şekilde, bir öğün için doğal mama verip, ikinci öğünde kuru mama verebilirsiniz.

Ayrıca, evcil hayvanınıza % 10 oranında doğal gıda ve % 90 oranında kuru gıdadan oluşan bir öğün vermeyi de tercih edebilirsiniz.  Bu orana sadık kaldığınız sürece, mama karışımınız köpeğinize zarar vermez.

Ancak, doğal mama ve kuru mamayı eşit oranlarda koyup bir karışım hazırlarsanız, işte bu tehlikelidir. Eğer şu ana kadar bu şekilde karışım hazırladıysanız, bu yöntemi köpeğinizin sağlığı için derhal bırakmalısınız.

Ve her şeyden önce, eğer büyük bir köpeğiniz varsa, mide torsiyonu belirtilerine dikkat etmek oldukça önemlidir. Çünkü, büyük köpeklerin bu durumdan muzdarip olmaları daha muhtemeldir, ve ne yazık ki, bu durum genellikle ölümcül hale gelir.