Köpekler İçin En Zehirli Gıdalar Nelerdir?

Köpekler İçin En Zehirli Gıdalar Nelerdir?
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Sizin de bildiğiniz gibi köpeğinizi beslemek için çeşitli yollar vardır. Bununla birlikte, köpeğiniz için olan bazı ürünlerin yüzde yüz doğal ürün olarak reklamlarını yapan şirketler vardır. Barf Diyeti, köpeğinizi doğal gıdalarla (çiğ et, sebze vb…) beslemek üzerine tasarlanmış bir beslenme düzenidir. Ama yine de bu çiğ gıdalar köpeğiniz için zehirli olabilir.

Bazen köpek sahiplerinin köpeklerinin beslenme düzenini kendi yedikleri yemeklerden arta kalanlarla oluşturdukları bile görülmüştür. Bu kesinlikle önerilen bir şey değildir; ancak insanlar köpeklerini çok sık kendi yemeklerinden kalanlarla beslerler.

Köpek Beslenme Düzeninin Ana Fikri

Beslenme düzeni, diyet olarak ifade ediliyor olsa da, aslında sağlıklı kilo verme planıyla uzaktan yakından alakası yoktur. Sadece köpeğinizin düzgün beslenmesini sağlamak için düzenlenmiş bir beslenme planıdır. Her şeyden önce, insanların sıradan yemeklerinin köpekler için çok tehlikeli olduğunu lütfen göz önünde bulundurun. Bunlar, köpekler için zehirli olan yiyecekler olarak bilinirler.

Zehirli Yiyecekler

çikolata yiyen köpek

Tüm zehirli yiyecekler köpekler için ölümcül değildir; fakat onlara gerçekten de zarar verebilirler. Bazı yiyecekler, az miktarlarda alındığında belki de köpeğiniz için tehlike arz etmiyor bile olmayabilir. Ancak çok miktarda alındıkları zaman köpeklerde yeme bozuklukları, enfeksiyonlar vb gibi durumlara sebep olabilirler.

Ayrıca, bu yiyeceklerin içinde bulunan toksinlere karşı bütün köpeklerin aynı şekilde tepki vermediklerini de bilmeniz gerekir. Yine de, bu yiyecekler çok miktarda alınırsa bütün köpekler için zararlı olacaktır.

Köpekler İçin Zararlı Yiyecekler: Çikolata

Çikolata köpekler için tamamı ile zararlı bir yiyecektir. Köpeğinizin çikolatayı neyin içinde yediğinin de bir önemi yoktur. Çikolatanın; bisküvinin, şekerlemelerin, çöreklerin, keklerin vs. içinde olması köpeğinizin zarar görmeyeceği anlamına gelmez. Herhangi bir kakao ya da çikolata içeren bir ürün ya da ürün türevleri, evcil hayvanınız için zararlı olabilir.

Peki çikolata köpekler için neden bu kadar kötü? Çünkü çikolata, teobromin denen, insanlar için zararlı olmayan; fakat köpekler gibi diğer hayvanlar için zararlı olan bir toksin madde içerir.

Bu toksin, çikolatanın ham maddesi olan kakao çekirdeklerinde bulunur. Bunun anlamı ise, köpeğiniz hiçbir çikolata ürününü hiçbir şekilde yiyemez demektir. Köpek maması olarak köpeğe sunulmuş olan az miktarda çikolata bile köpeğinizde ishal, kusma, nöbet gibi durumların gözlemlenmesine sebep olabilir. Hatta eğer çok miktarda tüketilirse ölüme bile yol açabilir.

Soğan ve Sarımsak

Bu iki yiyecek de köpekler için çok zehirli olabilir. Bu yiyeceklerin çiğ, pişmiş, toz halinde ya da baharatlanmış olması bile bir şeyi değiştirmez. Soğan ve sarımsak çok ciddi bir kansızlık hastalığına sebep olan ve kırmızı kan hücrelerini yok edençok zararlı unsurlar ve aktif bileşenler içerirler.

Sarımsak ile ilgili de, ölüm gibi ciddi problemleri yaşamak için gerçekten çok fazla tüketmek gerekmektedir. Bununla birlikte, bazı köpekler sadece toz haline getirilmiş sarımsağa karşı duyarlıdırlar.

Unutmayın ki, bazı tüketime hazır gıdaların içeriğine eser miktarda da olsa soğan ya da sarımsak eklenmiş olabilir. İnsanlar bu iki gıdayı, vücudumuz için doğal birer koruyucu olarak çok küçük porsiyonlarda kullanmasına rağmen, köpekler için hala tavsiye edilen gıdalardan değillerdir.

Eğer bir köpek soğan ya da sarımsak yerse, hemen hastalanmaz. Daha ziyade, ilk semptomların ortaya çıkmaya başlaması dört ya da beş gün sürebilir. Ani bir zehirlenme durumunda görülen belirtiler arasında, köpeğin idrarında turuncu ya da kırmızımsı bir renk değişimi fark edilir. Bu renk değişimi, köpeğin bu tür gıdaları tüketmesinin onun için zararlı olduğunun bir göstergesidir.

Köpek Yiyeceklerinde Kullanılan Bir Diğer Zararlı Unsur: Süt Ürünleri

mama kabı insan köpek

Hemen hemen tüm süt ürünleri köpekler için zararlıdır; çünkü hepsi içerisinde laktoz barındırır.  Laktoz, insan vücudunda üretilen bir enzim olan laktaz nedeniyle insan vücudu tarafından emilen, sütte bulunan doğal bir şekerdir.

Diğer bir yandan köpekler ise,  doğumdan birkaç ay sonra artık bu enzime sahip değildirler. Bu nedenle de köpekler süt ve süt ürünlerinde de bulunan laktozu sindiremezler. Bu sindirilemeyen laktoz köpek sindirim sistemi için çok ciddi zararlara sebep olabilir.

Köpek, herhangi bir çeşit süt ürünü içtiği zaman vücudunda görülecek semptomlar ishal, mide ağrısı, gaz, kusma ya da bununla ilgili diğer sindirim problemleri olabilir.

Bu nedenle, köpeklerin bu tür yiyecekleri yemelerine izin vermemek çok önemlidir, çünkü köpekler bu yiyecekleri gerçekten de çok severler. Bu nedenle köpeğinizin ne yediğine ya da yemediğine özellikle dikkat etmelisiniz.

Ancak yine de unutmayın ki, bütün süt ürünleri o kadar da zararlı değildir. Örneğin, doğal yoğurtlar laktoz içermez, çünkü yoğurtta doğal olarak bulunan laktik asit bakterileri tarafından tüketilmiştir.

İlginizi çekebilir ...
Köpeğinize Neden Patlamış Mısır Vermemelisiniz
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Köpeğinize Neden Patlamış Mısır Vermemelisiniz

Bir film gecesi için köpeğinizden başka kim daha iyi bir arkadaş olabilir ki? Ancak, bu aktivite boyunca yiyeceğinizi onunla asla paylaşmayın. Bu h...


Benim Hayvanlarım sayfasındaki içerikler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçemezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.