Köpeklerde İshal Tedavisi

Köpeğiniz yediği bir şeyden veya başka bir sebepten dolayı ishal olmuş olabilir. Sorumluluğu alarak buna neyin sebep olduğunu bulmalı ve iyileşmesini sağlamalısınız. 
Köpeklerde İshal Tedavisi

Son Güncelleme: 01 Haziran, 2018

Çoğu durumda çok ciddi bir sağlık problemi olmamakla birlikte, köpeklerde ishalin nasıl tedavi edileceğini bilmek hem hayvanın hem de sahibinin rahatlığı açısından çok önemli. Bu makalede, evcil hayvanlarda yaygın olarak görülen bu bağırsak problemiyle ilgili bilgi vereceğiz.  

Köpekler neden ishal olur?

Köpeklerde ishale sebep olabilecek çeşitli faktörler vardır. Aynı insanlarda olduğu gibi, bu durum sorunun kaynağına göre az ya da çok ciddi olabilir. En önemli üç sebep ise:

1. Bakteri ve virüsler

Bağırsaklarda yiyeceklerin sindirilmesi ve atıkların dışkı ile çıkarılmasıyla görevli milyonlarca bakteri yer alır. Ancak, herhangi bir sebeple bağırsak florasının dengesi bozulduğunda, ishal meydana gelebilir.

Örneğin, vücuda bir virüs girerek sindirim sistemine saldırırsa, bağırsaktaki bakteriler görevlerini yapamaz. Bu durum kötü bir yemeğin içindeki bakterilerin vücuda girmesiyle veya parvovirüs, köpek gençlik hastalığı (distemper) ve kepek öksürüğü gibi hastalıklarda da görülebilir.

2. Yiyecekler

Köpekler çok meraklılardır ve doğaları gereği tatlıya da düşkünlerdir. O yüzden yemekleri bittiğinde masadan bir şeyler almaya veya çöpleri karıştırmaya çekinmezler. Eğer onlar için zararlı, çiğ veya midelerine uygun olmayan bir şey yerlerse büyük ihtimalle ishal gibi bağırsak problemleri yaşarlar.

Dışkısını yapan köpek

Köpeğe kalitesiz mama, süt, ekmek veya hayvanın tüketmesine uygun şekilde pişirilmemiş olan kemik vermek gibi bazı durumlarda hata hayvan sahibinindir. Çok fazla yemek veya herhangi bir yiyeceğe karşı alerji de ishale sebep olabilir.

3. Parazitler

Parazitler köpeklerde ishal görülmesinin en yaygın sebebidir; ve hayvanın hayatının ilk birkaç aylık evresinde sıkça görülürler. Köpek aşılansa ve hatta önleyici ilaçlar verilse bile bu mikroorganizmalara karşı hiçbir zaman tam olarak korunamaz.

Daha da ötesi, giardiyazis gibi çoğu parazit türünde, ishal oluşmasını önleyici yöntemler işe yaramaz ancak antibiyotiklerle tedavi sağlanabilir.

Köpeklerde ishali tedavi etmenin yolları

Her şeyden önce, bunun sıradan bir bağırsak problemi olduğundan, bir hastalık olmadığından emin olmalısınız. İshal dışında, yüksek ateş, halsizlik, kanlı dışkı, iştahsızlık veya acı gibi başka semptomların da olup olmadığna dikkat edin. Eğer varsa, köpeğinizi acilen bir veterinere götürmelisiniz.

Ancak, eğer köpeğinizin sadece sıvı dışkı yaptığını görüyorsanız, bunun dışında hayvan gayet enerjik ve modundaysa, aşağıdaki önerileri uygulayabilirsiniz:

1.   24 saat boyunca köpeğinize  yemek vermeyin

Bazı durumlarda köpeğin tek ihtiyacı bağırsaklarındaki bakteri florasının dengelenmesidir, bu yüzden yemek yemesi ona fayda değil zarar verebilir. Merak etmeyin, özellikle de kendini kötü hissettiği zamanlarda bir gün yemek yemedi diye ona hiçbir şey olmaz. 

2. Ona bol bol su içirin

Suyunu asla eksik bırakmamalısınız, çünkü böylece bağırsaklarındaki sıvı kaybını telafi etmiş olacaksınız. Su kabının dolu olduğundan ve köpeğinizin günde birkaç defa su içtiğinden emin olun.

Su içen köpek

3. Köpeğinize yumuşak yiyecekler verin

Bir günlük yemek vermeme süresi bittikten sonra, eğer ishal azalmaya başladıysa köpeğinize takip eden günler için farklı bir diyet programı hazırlayın. Bu diyet mideye faydalı ve sindirimi kolay yiyeceklerden oluşmalı: kemiksiz tavuk, pirinç veya makarna gibi. Et, süt, yağ ve köpek mamalarından kaçının.

Dışkısının görünümünü ve miktarını kontrol ederek normale dönüp dönmediğine bakın. Eğer her şey normale döndüyse her zamanki yemeklerinden vermeye başlayabilirsiniz. İshal tekrar ederse, köpeğinizi bir veterinere götürmelisiniz.

4. Porsiyonları küçültün

Eğer köpeğinize bağlı olsaydı, her şeyi büyük porisyonlarda yemeyi tercih edeceğini aklınızdan çıkarmayın. Ancak duruma göre düşünmekle sorumlu olan sizsiniz ve ona gün içerisinde sık ama küçük porsiyonlarla yemek yedirmelisiniz. Sabah ve akşam birer büyük öğün yerine, bunları da daha küçük öğünlere bölmelisiniz. 

5. İshalden kaçının

Köpeğinizin neden ishal olmuş olabileceğini düşünün: belki mama markasını değiştirdiğiniz için, belki parkta siz görmeden gizlice bir şey yediği için, belki de ona verdiğiniz çiğ bir yiyecek yüzünden. Tekrar ishal olmaması için bu durumlardan kaçının ve en iyi dostunuzun sağlığını garantiye alın.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.