Muhabbet Kuşu Hastalıkları

Muhabbet Kuşu Hastalıkları
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Muhabbet kuşları, yaklaşık 10 ila 12 yıl  arasında yaşayabilecek, çok güzel hayvanlardır. Ancak muhabbet kuşlarının yakalanabileceği çok fazla hastalık olduğu için bu hayvanların uzun bir ömür sürmelerini sağlamak çok kolay bir görev değildir.

Bazı hastalıklar kuşların yalnızca tüylerini ve gagasını etkiler ve bu nedenle de bu tip hastalıklarla başa çıkabilmek oldukça mümkündür. Ancak bazı hastalıklar ise bu fantastik kuşların hayatını tehdit altına alabilir. Yine, bazı hastalıkların tedavisi vardır ve bazıları insanlar için bulaşıcı bile olabilir.

Bu bilgiler ışığında, muhabbet kuşu hastalıkları ile ilgili temel bilgiler edinmek, bu kuşların sahipleri için çok önemlidir.

Bulaşıcı Hastalıklar

Tıpkı insanlar gibi, muhabbet kuşları da bulaşıcı hastalıklardan muzdarip olabilir. Bu hastalıklar mantar, virüs ve bakteri sebebiyle meydana gelebilir. Bunlardan en bilinenleri ise polyoma virüsü, kandidiaz (pamukçuk), salmonella ve kursak iltihabı olarak sıralanabilir.

muhabbet kuşları

Polyoma virüsü gibi yalnızca kuşlarda görülen bazı hastalıklar vardır. Bu tip enfeksiyonlardan korunmak için geniş ve iyi bir şekilde havalandırılan bir kafes en iyi çözüm olacaktır. Bu arada, ekmek mayası kuşlarda bağırsak iltihabı görülmesine sebep olabilir. Ancak mantar önleyici ilaçlar vardır ve bu ilaçlar oldukça etkili ilaçlardır.

Bu hayvanların geliştirebileceği en hassas hastalıklardan bir tanesi kursak iltihabıdır. Bu hastalık ise, marul gibi sebzeler çok iyi yıkanmadığı zaman ya da zirai ilaç kalıntıları hala olduğu zaman gerçekleşebilen bir hastalıktır.  Belirtileri ise oldukça meşhurdur. Bu belirtileri pembe bir cilt, depresyon, iştah kaybı ve kirli gaga olarak sıralayabiliriz. Böyle bir durumda zavallı kuşun ölmesi normalde sadece üç, en fazla beş gün sürer.

Kafeslerindeki kuş yeminin ne durumda olduğunu kontrol etmek gibi, kuşunuzun temel ihtiyaçlarına dikkat etmeniz büyük önem taşır. Özellikle sebze ve tahıl söz konusu olduğunda bu daha da önemlidir. Kuşunuzun çok zayıf olduğunu, çok fazla su içtiğini ya da tüylerinin değiştiğini fark ederseniz, yapılacak en iyi şey doğrudan bir veterinere gitmek olacaktır.

Parazit Enfeksiyonu

Muhabbet kuşu hastalıklarına yol açabilecek pek çok parazit içeren organizma vardır. Örneğin knemidocoptes akarları hava yolu ile hareket eder ve muhabbet kuşunun bacaklarına ve gagasına bulaşır. Eğer kuşunuzda küçük küçük oyuklar ve pul pul dökülmeler varsa, bunun sebebi kuşunuzun bu hastalığa yakalanmış olmasıdır.

Ancak aynı zamanda evcil hayvanınızın vücudunda yaşayan iç parazitlerin de sebep olduğu bazı hastalıklar vardır. Çoğu zaman, bu tür enfeksiyonlar sağlık kaybı, halsizlik, ishal ve iştah kaybına neden olur.

Gördüğünüz gibi, birçok muhabbet kuşu hastalığı, sindirim sistemini etkilemez. Bu nedenle, sahiplerinin kuşlarının dışkısını, ruh halini ve yeme alışkanlıklarını kontrol etmeleri mantıklı bir eylem olacaktır.

Deri ve Tüy Hastalıkları

Bir muhabbet kuşunun dış görünüşü, belirli klinik durumlardan da etkilenebilir. Kanatlarda kabuklanma ve morarma ile kendini belli eden Ema sendromu bu durumlardan bir tanesidir.  Enfekte olmuş bölgelerde kan izleri de bu hastalığa dair bir işaret olabilir.

Dahası, kırmızı akarlar dış parazitlerdir ve kuşunuzun kanatlarının iç tarafında yaşarlar. Bu hastalığa yakalanmış kuşlar kaşınırlar ve kaşıntıyı hafifletmek için kendi tüylerini yolma eğilimi gösterebilirler. Sonuç olarak, kuşunuzun temizliğine özen göstermeniz ve enfekte olmuş bölgeleri alkol ile temizlemeniz çok önemlidir. Bu tip hastalıkları önlemek için kafeslerini temiz tutmak da çok büyük önem taşır.

Muhabbet kuşları, tüy dökme sorunları da yaşayabilirler. Bu sorunlara polyoma virüsü gibi diğer virüslerin sonucu olarak yaşanabilecek Fransız tüy dökme ya da anormal tüy dökme de dahil edilebilir.

Bazı Hastalıklar İnsanlarda Görülen Hastalıklarla Aynıdır

Muhabbet kuşları, soğuk algınlığı, ishal, karaciğer yağlanması ve kabızlık gibi hepimizin bildiği ve daha önce yaşadığı hastalıklardan muzdarip olmaya da elverişli olabilirler. Dahası, aynı bizler gibi bacaklarını ya da kanatlarını kırabilirler.

Bunlara ek olarak, biz insanların yaşadığı solunum ile ilgili problemler onlarda da görülebilir. Bu kuşlar astım ve bronşit hastalığına yakalanabilir ya da bazı maddelere karşı alerjik reaksiyon gösterebilirler. Hatta bazıları epilepsi bile olabilir.

kuş hastalıkları

Muhabbet kuşları sadece bunlarla da kalmayıp, tümör ve kanser gibi hastalıklara da yakalanabilir. Uzman veterinerler bu hastalıkların iki yaş ile altı yaş arasındayken gerçekleşebileceğini iddia etmektedir. Muhabbet kuşları hasta oldukları zaman, bu hastalıktan etkilenen organlar neredeyse her zaman böbrekler, deri, sindirim sistemi ve üreme organları olur.

Diğer Muhabbet Kuşu Hastalıkları

Guatr hastalığı hemen hemen her kuşun yaşadığı bir hastalıktır; ancak muhabbet kuşları özellikle bu konuda tektirler. Bu hastalık tiroitlerde değişmeye neden olan iyot eksikliğinden kaynaklanır. Bunun sonucunda muhabbet kuşunuzun daha kalın bir sesi olur.

Papağan Ateşi ölümcüldür ve insanlar da bu hastalığa yakalanabilir. Bu hastalığa yakalanan kuşlar ile ilgili özellikle dikkat çeken şey, kuşun hasta olduğundan haberdar olması ve başkalarına bulaşmasını engellemek için kendisini sizden uzağa, kafesin bir köşesine doğru çekmesidir. Bu yüzden eğer kuşunuzda böyle bir davranış fark ederseniz, endişelenmeli ve çok dikkatli olmalısınız.

Son olarak, en ciddi muhabbet kuşu hastalıklarından birinin dışarıdan değil içerden bir sebeple ortaya çıktığını belirtmekte fayda vardır. Depresyon, bu kuş için ölümcüldür. Eğer muhabbet kuşunuz depresyona girdiyse, yemek yemeyi bırakacak ve daha stresli bir hale gelerek kendi tüylerini yolmaya başlayacaktır. Eğer modlarını yükseltemezseniz ve kendilerini iyi hissetmelerini sağlayamazsanız, ölürler.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.