Kedi Sahibi Olmak ve Faydaları

Kedi Sahibi Olmak ve Faydaları
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Hayvanlara karşı duyduğumuz sevgi ve saygı, yaşamımızdaki en önemli kurallardan biri olmalıdır.  Evinize bir kedinin gelmesi büyük bir duygusal öneme sahiptir. Ayrıca bir kedi sahibi olmak hayatınıza çeşitli açılardan önemli faydalar sağlar.

Bir Kedi Hayatınızı Nasıl Değiştirir? Bir Kedi Sahiplenmek Size Ne Faydalar Sağlar?

Kedilerin gündelik hayatınıza dahil olmasının sayısız faydası

kedilerin faydaları
  • Yoldaş olurlar. Eve geldiğinizde evcil hayvanımızın bizi sıcacık duygularla karşılaması hiçbir şey ile kıyaslanamaz. Onlar, ilgi ve sevgileri ile sizi en iyi şekilde karşılarlar.
  • Kendinize olan saygınızı arttırırlar. Kedinizin yoldaşlığında, günlük hayatınızın kaygıları ile kafanızı meşgul etmezsiniz çünkü artık ona baktığınız için size güvenmekte olan biri var ve bu sizi oldukça meşgul eder. Bu durum size yüksek düzeyde refah sağlar ve karşılığında anksiyeteyi ve stresi azaltır.
  •  Aileniz ve arkadaşlarınız evinizi ziyaret ettiğinde kediniz ilgi odağı olabilir. Bunun yanı sıra, sohbet konularınızın birçoğu hayvanınızın ihtiyaçları veya günlük rutini etrafında dönecektir. Kediniz insanların etrafında olmaktan hoşlanıyorsa, arkadaşlarınız ile birlikteyken de sizin yanınızda olacaktır.
  • Sosyal medya aracılığı ile daha fazla sosyalleşebilirsiniz. 
  • Bir evcil hayvan seçerken, kedilerin bağımsız ve özerk olmaları ile karakterize olduklarını bilmek önemlidirOnlar da çok hızlı öğrenirler.

Antik Çağlardan Beri Evcil Hayvanlar

Geçmişe dönmek için bir süre düşünürsek, Eski Mısır’da kedilerin çok önemli bir yer kapladığını söyleyebiliriz. Kediler, güneşin, erkeklerin ve evlerin koruyucusu olarak kabul edilirdi. Kedilere duyulan saygı çok büyüktü.

Ortaçağ boyunca batıl inanç, korku ve dönemin zamanı gereği ölümcül korkular, kediler ile ilgiliydi. Ne sebeple olursa olsun, kediler kötü kehanet ile ilişkilendiriliyordu.

Neyse ki zamanla kediler, hayatımızda çok önemli rollere sahip oldular.

Kediler Hasta Olan Kişilere Nasıl Fayda Sağlar

Kedilerin bizim enerjimiz ile hareket ettiği söylenir, bizden aldıkları enerji ile bize yardım ederler ve sonra bu enerjiyi bizim yararımıza dönüştürürler . Çıkardıkları seslerin olumlu etkileri olduğu çoktan kanıtlandı – bu sesler, dinginlik veriyor ve aynı zamanda sorunlarımızı ve kaygılarımızı bir an için unutmamızı sağlıyor.

Birçok durumda kedilerin semptomlarımızı ve duygusal dengesizliklerimizi nasıl anlayabildiği ilginçtirÇoğu zaman bu duygular kedilerde oldukça belirgindir, ancak bu işaretleri bizim duygularımıza eş değer olarak görmüyoruz. Stres, korku, endişe, hoşgörüsüzlük vb. gibi durumlara atıfta bulunuyoruz.

Bir örnek olarak, kediler vücudunuzun belirli bir kısmında uyumakta ısrar ettikleri zaman siz hiç farkına varmazsınız ama bu alanda şifa veya enerji takviyesine ihtiyaç duymanız mümkündür. Kediler vücudun özellikle temas etmekte ısrar ettiği bölgelerde, genellikle hastalıkları, tümörleri, nodülleri, sağlık veya duygusal sorunları teşhis ederler.

Bir Kedinin İhtiyacı

Kediler bağımsız olmalarına rağmen, ihtiyaçları az olan hayvanlardır. Bu ihtiyaçları karşılanmazsa, strese girerler veya hasta olurlar ve hatta kaçarlar.

Kediler çoğu zaman kabul görmez çünkü manipüle edilebilen, yakalanabilen hayvanlar değillerdir. Köpeklere nazaran çok farklı bir karaktere sahiptirler.

Araştırma Sonuçları

Bazı araştırmalar, kedi sahiplerinin kalp krizi geçirdikten sonraki bir yıl içerisinde hayatlarını kaybetme olasılıklarının, kedi sahibi olmayanlara göre daha düşük olduğu sonucuna varmışlardır. Bu şekilde, bir kediyi okşamak veya mırıltısını dinlemek genellikle gevşemeyi sağlayan periferik arterlerin ve damarların vazodilatasyonuna neden olur.

Los Angeles’taki California Üniversitesi’nde uzmanlar tarafından yürütülen bir başka çalışma, kalp problemi sebebi ile  hastaneye yatırılan  bir hastanın bir köpek veya bir kedi tarafından yalnızca on iki dakika bile görüşmesi, kişinin akciğer ve kalp işlevini iyileştirebileceğini gösterdi.

Araştırmacılar tüm bu avantajları, olumlu etkiler olarak tanımlıyorlar. Bu hayvanlar, insanların hayatına üç kategoride pozitiflik katıyor. Bu kategoriler : psikolojik, fiziksel ve sosyal.

Sosyal açıdan faydaları

kediler ve çocuklar

Bir kedinin varlığı, evdeki çocuklar için de oldukça faydalıdır. Ayrıca, hayvanın günlük rutininin planlanması ve ihtiyaçlarının göz önünde bulundurulması bir çocuğun hafızası ve konsantrasyonu için de iyi bir egzersizdir.

Yaşlılarda ise, kediler ile olan etkileşim doğal bir antidepresandır. Kedinin ihtiyaçlarının farkında olma sorumluluğu, insan yaşlandıkça oldukça büyük bir fayda sağlar.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.