Köpeklere Saygı Duyuyorsanız Yapmamanız Gereken 10 Şey

Tüm iyi niyetimizle de olsa, çoğunlukla da bilgisizlik sebebiyle, hayvanımıza kötü davrandığımız zamanlar olabilir.
Köpeklere Saygı Duyuyorsanız Yapmamanız Gereken 10 Şey

Son Güncelleme: 23 Aralık, 2018

Eğer köpeğinize ihtiyacı olan her şeyi sunmak ve dünyanın en iyi sahibi olmak istiyorsanız, size köpeklere saygı duyuyorsanız  yapmamanız gereken 10 şeyden bahsettiğimiz bu makalemizi okuyun. 

Köpeklere Saygı Duyuyorsanız Nelerden Kaçınmalısınız?

Köpekler ve sahipleri arasında çok özel bir bağ olduğunu kimse inkar edemez. Bu bağ daha ilk temasta başlar. Ve son nefeslerini verene kadar da devam eder. Köpekler en iyi dostumuz olurlar. Ve bize koşulsuz sevgilerini sunarlar.

Bazen insanlar bu sevgiye nasıl karşılık vereceklerini bilmezler. Bunun yerine, kendileri için doğru olduğunu düşündükleri şeyi yaparlar. Ve bu davranışlar hayvanlara zarar verebilir.  Birazdan bahsedeceğimiz bazı davranışlara dikkat edin; çünkü bu davranışların tüylü arkadaşınıza yarardan çok zararı olabilir. Ve köpeğinize saygı duyuyorsanız bu davranışları yapmayın.

  1. Onları insanlar gibi giydirmek

kıyafet giydirilmiş köpek

Evcil hayvanların insanlaştırılması gün geçtikçe daha çok yaygınlaşıyor. Artık köpekler için kıyafet (ayakkabı, şapka ve mendil de dahil) satan dükkanlar bulmamız mümkün. Hava soğuk olduğu zaman köpeğinize bir kazak giydirmeniz bir dereceye kadar kabul edilebilir bir şeydir. Ancak iyi bir köpek sahibi köpeğini giydirmez. Köpek, bu tarz giysilerden rahatsız olur ve genellikle kendini “hapsedilmiş” hisseder. Ve onu aptal yerine koymak ruhsal sağlığını zedeler.

  1. Onu öpmek

Köpeğinizi öpmenin hem sizi hem de köpeğinizi hasta edebileceği bazı bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır. Öyle ki, her canlı türünün bu sevgi gösterisi yolu ile geçebilen “özel” bakterileri vardır.  Onu sevdiğinizi göstermek istiyorsanız, başka bir yol bulun.

  1. Duygularının olmadığını düşünmek

Sizinle aynı dili konuşmuyor olsalar bile, bu bir şeyler hissetmedikleri anlamına gelmiyor. Araştırmalar gösteriyor ki, köpekler de, aynı insanlarda olduğu gibi çeşitli duyguları yaşayabiliyorlar.  Zaten bu sayede sevgiyi, bıkkınlığı, siniri, utancı, kıskançlığı ve daha fazlasını hissedebiliyorlar. Ve bunlar yetmezmiş gibi, bir de sahiplerinin neler hissettiklerini yüz ifadelerinden okuyabiliyorlar. Sizinle ilgili neler olup bittiğini anlayabiliyorlar!

  1. Ona vurmak

Köpeğinize vurmanın,onu insan otoritesine saygı göstermesini sağlayacağı ve bunun bir eğitim şekli olduğu düşünülür.  Fakat ne kadar hafif olursa olsun, köpeğinize vuracağınız bir darbe, ikinizin arasında oluşma ihtimali olan herhangi bir ilişkiye zarar verir ve sağlıksız bir iletişime yol açar.  Ayrıca eğer ona vurursanız, köpeğinizi saldırganlık ve alınganlığa teşvik etmiş olursunuz.

  1. Onu sosyalleşmeye zorlamak

Evcil hayvanların türlerinin diğer üyeleriyle (veya diğer türlerdeki hayvanlarla) iletişim kurduklarında huylarını değiştirdikleri doğrudur; ancak bu yalnızca köpekler henüz birer yavru oldukları zaman geçerlidir. Eğer belirli bir yaşa gelene kadar sosyalleşmedilerse, sosyalleşme fikri hiç hoşlarına gitmeyecektir.   Eğer parkta etrafında diğer köpekleri gördüğünde geriliyorsa veya korkuyorsa, onu iletişim kurmaya zorlamayın.

  1. Onu her yere beraberinizde götürmek

Her ne kadar köpeğinizi evde yalnız bırakmak istemiyor olsanız ve köpeğinizin harika vakit geçireceğini düşünüyor olsanız da gerçek şu ki, birçok mekan evcil hayvanlar için uygun değildir.

  1. Köpeğinizi yanlış beslemek

Köpeklerin sindirim sistemi sizinkinden farklıdır. Bunu çok iyi bilmeniz gerekir. Buna bağlı olarak, köpeklerin çok iyi sindiremediği ve tüketildiğinde de iltihap, zehirlenme ve hatta ölüme bile sebep olan bazı yiyecekler vardır. Onlara çikolata, yağlı yiyecek, soslu şeyler veya baharat yedirmeyin.  Beslenme düzenlerine saygı gösterin ve onlara sadece köpek maması verin (veya onlar için uygun olan herhangi bir mama).

  1. Onu bağlı bırakmak

tasmalı köpek

Zincirler yalnızca köpeğinizin boynunda yaralar yapmak ve onu hareket etmekten mahrum bırakmakla kalmaz, aynı zamanda eğer dışarıda çok fazla zaman harcıyorsa (onu yağmur, rüzgar, kar, güneş veya soğuktan koruyacak bir kulübesi olmadan) onu hasta da edebilir. Ek olarak, bir hayvanı zincirlemek, aynı ona vurduğunuzda olduğu gibi, hayvanın huyunu ve karakterini çok fazla değiştirir.

  1. Onu şiddet kullanarak eğitmek

Evcil hayvanlar onlara bağırılması veya vurulmasından daha ziyade, sevgi ve bol miktarda sabırla bir şeyleri öğrenebilirler. Unutmayın ki bir köpek, küçük bir çocuk zekasındadır ve öğrenmek için zamana ihtiyacı vardır. Ona güven verin ve ödüller sunun, böylece kendini nasıl geliştirdiğini gün be gün göreceksiniz.

  1. Onu arabada bırakmak

Eğer süpermarkete, bankaya veya köpeklerin girmesinin yasak olduğu herhangi bir yere gidiyorsanız… Onu evde bırakmak, arabada kilitli bırakmaktan çok daha iyi olacaktır.  Beş dakikalığına bile gitmiş olsanız, içerisi çok sıcak olacak, hayvan havasız kalacak ve aşırı derecede stres olacaktır.

Eğer köpeğinize gerçekten saygı duyuyorsanız tüm bunları uygulamaya geçirmelisiniz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.