Evcil Hayvanlarda Kıskançlık Nasıl Önlenir?

Duygular sadece insanlara mahsus değildir, ailenize yeni bir üye katıldığı zaman evcil hayvanınızın o kişiyi kıskanması normal bir durumdur.
Evcil Hayvanlarda Kıskançlık Nasıl Önlenir?

Son Güncelleme: 15 Haziran, 2018

Hayvanlar, aynı insanlar gibi duyguları olan varlıklardır, bu nedenle evcil hayvanlarda kıskançlık görülmesi oldukça normal bir durumdur. Bir yakınınız evinizi ziyaret ettiğinde veya yeni bir bebeğiniz olduğunda evcil hayvanınız bu durumu kıskanabilir. Bu yazımızda sizlere evcil hayvanlarda kıskançlığın nasıl önleneceği ve başa çıkılacağı konusunda bazı ipuçları vereceğiz.

Evcil Hayvanlarda Kıskançlığın Nedenleri

Bir hayvanın kıskanç olup olmayacağı bir olay yaratana kadar belli olmaz. Genel olarak, evcil hayvanlar etraflarındaki diğer canlıların varlığına alışıktır, ancak bazen içlerindeki kıskançlık duygularını bastıramazlar.

Örneğin, küçük köpek ırklarının sahiplerine ve eşyalarına karşı daha çok sahiplik duygusu geliştirdiğini biliyor muydunuz? Tanımadıkları misafirleri tehdit olarak kabul ederler. Öte yandan, büyük köpek ırkları daha sosyal ve arkadaş canlısı olma eğilimindedir.

Tabii ki de bu bir Golden Retriever’ın ya da bir Boksör‘ün kıskanç olmayacağı anlamına gelmez: Köpeklerin aldıkları eğitim davranışlarını büyük ölçüde etkiler. Eğer bir köpek evin bebeği olarak yetiştirildiyse, gerçek bebek geldiği zaman yerinden edilmiş ve terk edilmiş gibi hissetmesi normaldir.

evcil hayvanlarda kıskançlık

Aynı durum, aile yeni bir evcil hayvanı sahiplendiğinde de ortaya çıkabilir: Yeni gelen evcil hayvan, diğer hayvana gösterilen ilginin azalmasına neden olur. Böyle bir durumda, iki hayvan arasında favorinin kim olduğunu görmek veya sevgi ve ilgiyi kimin hak ettiğini belirlemek için bir rekabet ortaya çıkabilir.

Evcil Hayvanlar Arasındaki Kıskançlığı Önlemek için İpuçları

Hayvanlar konuşamıyor olabilir, ancak düşüncelerini çeşitli yollarla anlatabilirler. Yani hayvanınız kıskanç hissettiği zaman bunu davranışlarından fark edebilirsiniz. Böyle bir durumda, evcil hayvanınız sinirli, kaygılı, soğuk ve sahiplenici tavırlar sergileyecektir. 

Oyuncaklarını veya yatağını parçalayabilir, yasakladığınız yerlere tuvaletini yapabilir ve kıskandığı kişiye veya hayvana saldırmak isteyebilir. İşte evcil hayvanınızın evinizde yaşayan başka bir hayvana karşı olan kıskançlığını önleyecek bazı ipuçları:

1. Ona Zaman Ayırın

Eğer yakın bir zamanda bebek sahibi olduysanız, evcil hayvanınıza zaman ayırmanız zor olabilir; genelde yeni doğan bebeğinizden başka hiçbir şeye vaktiniz olmaz. Yine de, birkaç dakika evcil hayvanınızla oynamanız ya da en az azından onu biraz okşayıp sevmeniz çok önemlidir.

Örneğin, yatmadan önce, kanepeye uzanıp evcil hayvanınızı kucağınıza alıp sevebilirsiniz. Bir topu veya çubuğu oynaması için atmanız da onu çok mutlu edecektir, en önemlisi de bu sayede evcil hayvanınız onu hala sevdiğinizi bilecektir.

2. Onu Ailenin Yeni Üyesiyle ya da Üyeleriyle Tanıştırın

Evcil hayvanınızı aileye katılan yeni bireylerle veya yeni sahiplendiğiniz diğer hayvanlarla uygun bir şekilde tanıştırmanız çok önemlidir. Birbirlerini tanımalarına ve birlikte zaman geçirmelerine izin verin.

Evcil hayvanınız ve yeni sahiplendiğiniz kedi veya köpek arasında kıskançlık yaşanırsa, her ikisi için de ayrı eşyalar ve bölgeler hazırlayın: iki yatak, iki yemek kasesi, iki benzer oyuncak, iki tasma, vb. Elbette bir gün eşyalarını paylaşmayı öğrenecekler, fakat başlangıçta aralarında oluşabilecek problemleri engellemek için eşyalarını ayırmak gerekir.

3. Otoritenizi Koruyun

Evcil hayvanınızın kıskanç davranışları yüzünden kendinizi suçlamayın: Bu onların gelişimlerinin bir parçası ve çözümü de var. Eğer evcil hayvanınıza yeterince ilgi göstermezseniz, bu onu üzer ve sizden daha fazla ilgi ve sevgi ister.

kıskanan hayvanlar

Evcil hayvanınız üzgün olduğu için istediği her şeyi yapmasına izin vermek çok yanlış bir davranıştır. Tam tersine, her zamanki kurallara uymaya devam etmelidir. Bu sayede, hala onun lideri olduğunuzu fark eder.

4. Rekabet Ortamı Oluşmasını Engelleyin

Köpeğiniz bölgesine çok fazla sahip çıkıyorsa, eve yeni bir evcil hayvan getirmeniz iyi bir fikir değildir, çünkü bu onları rekabete sürükler. Bununla birlikte, her ikisini de kısırlaştırabilirsiniz ve böylece aralarındaki rekabeti azaltabilirsiniz.

Son olarak, evcil hayvanlarınıza en ufak bir şekilde bile farklı davranmadığınızdan emin olun, çünkü ister inanın ister inanmayın ama evcil hayvanlar her şeyi fark ederler. Her ikisinin de gözünüzde eşit olduğunu onlara belli etmelisiniz: eğer içlerinden birine oyuncak verirseniz, diğerine de vermelisiniz; birini yürüyüşe çıkarırsanız, diğeri de size eşlik etmelidir veya sonradan ayrı bir yürüyüşe çıkarılmalıdır; biriyle oynarsanız, diğeri de katılmalıdır, vb.

İlginizi çekebilir ...
İki Köpeğin Birbiriyle Anlaşmasını Nasıl Sağlarız?
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
İki Köpeğin Birbiriyle Anlaşmasını Nasıl Sağlarız?

Evinizde bir köpeğiniz varken, başka bir tane daha sahiplenme arzunuz her geçen gün biraz daha büyüyecektir. Peki ama iki köpeğin birbiriyle iyi an...