Apartman Köpekleri: Küçük Mekanlarda Yaşayabilen Irklar

Her köpek apartman dairesinde yaşayamaz ama bahsedeceğimiz bu ırklar ile mümkün!
Apartman Köpekleri: Küçük Mekanlarda Yaşayabilen Irklar

Son Güncelleme: 22 Aralık, 2018

Eviniz çok büyük olmasa bile, hala evcil bir hayvanın arkadaşlığının tadını çıkartabilirsiniz. Her ırk küçük ebatlardaki bir ev için uygun değildir. Bu sebepten dolayı, şimdi okuyacağınız yazımızda hangi köpeklerin dar alanlı ve dış mekanı olmayan bir apartman dairesinde yaşayabileceğinden bahsedeceğiz.

Hangi ırk köpekler bir apartman dairesinde yaşayabilir?

Bahçe veya verandası olmayan küçük bir eviniz varsa endişe etmeyin, çünkü bazı köpekler küçük kapalı alanlarda rahat ederler. Ancak, bu gibi durumlarda, hayvanın stresli, depresif veya çok daha büyük bir ihtimalle hiperaktif olmasını engellemek için parka yapacağınız bir yürüyüş veya apartmanın çevresinde tur atmak önemlidir.

Yeni bir en iyi arkadaş arıyor ama ülkenin ortasında kocaman bir eviniz yoksa, apartman dairesinde yaşayabilecek köpeklere bir göz atın:

1. Chihuahua

Meksika’nın bu tüylü yerlisi, dünyanın en küçük köpek ırklarından bir tanesidir (en fazla 3 kg ağırlığına sahip) ve birkaç metrelik bir alandaki yaşama kendini sorunsuz bir şekilde adapte eder.  Chihuahua’lar her zaman uyanık ve mükemmel koruyucu olabilen çok zeki birer hayvandırlar. Bazı durumlarda, çok fazla havlar ve komşularını rahatsız edebilirlerler. Bu sorun, yavru iken bir miktar müzik ve eğitim ile çözülebilir.

apartman köpekleri
Stuart Richards

2. West (Batı) Highland Beyaz Terrier

Aslen İskoçya’lı olan bu güzel terrier ve halk dilinde  “Batılı” (Westie) olarak bilinirler. Küçük boyutları ile (5 ve 10 kg arasında ağırlıkları vardır) sahibinin götürdüğü  her yere sorunsuz uyum sağladıkları için küçük apartman dairelerinde yaşayabilen birkaç köpekten biridir.  Eve geldiğinizde, onun yanında olmanızın verdiği mutluluğu, sizi öpücüklere boğarak ve hiç durmadan kuyruğunu sallayarak gösterecektir. Büyük ırkın tabiatına sahiptirler, bu yüzden her gün hafif dozda fiziksel egzersize ihtiyaç duyacaklardır. Her ikiniz için de ev dışı aktivitelerde eğlenmek için ideal!

3. Cocker Spaniel

Bu köpek küçük bir yerde yaşayabilir, ama dikkatli olun: Bütün gün dışarıda olacaksanız bu ırk tavsiye edilmez. Örneğin, evden çalışanlar ya da evde her zaman birinin olduğu durumlar için mükemmel bir seçenek olabilir. Eğer yalnız kalırsa, çok fazla havlarlar ve depresyona girerler, herşeyi kırıp dökebilir ve tuvaletini eve yapma sorunları ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Cocker Spaniel’lar, obeziteyi önlemek için orta derecede egzersiz gerektiren atletik köpeklerdir.  Ailesinin onun etrafında olmasını severler.

4. Poodle

Poodle’lar, küçük boyutlarından dolayı apartman dairesinde yaşayabilen ve diğer evcil hayvanların aksine, kokmayan başka bir köpek ırkıdır. Poodle’lar , boyutları nedeni ile küçük alanlar için uygundur. Disiplinli olmaları için egzersize ihtiyaç duyan çok aktif, eğlenceli ve neşeli hayvanlardır. Çocuklarla çok iyi geçinirler ve tüylerinin karışmasını önlemek için tımar ve fırçalama ihtiyacı duyarlar.

5. Yorkshire Terrier

Terrier ırklarından bir diğeri olan Yorkshire Terrier’ler,  şehir merkezinde bir apartman dairesinde  problemsiz bir şekilde yaşayabilirler. Çok küçüktürler (ağırlıkları 3,5 kg’a kadardır), ancak buna karşın, tehlike esnasında alarm durumunda bulunup havlamaları ile mükemmel bir koruyucudurlar. Yorkshire Terrier’ler sahiplerinden çok fazla ilgi görmek isterler ve evde yalnız kalabilmelerine rağmen, evden çok uzun saatler uzak kalmamanız tavsiye edilir.

apartman köpekleri

6. Maltese Bichon

3 ila 4 kg ağırlığında orta büyüklükte bir köpek olmaları, onları küçük evler için son derece uygun bir ırk yapıyor. Maltese Bichon’lar çok zeki, dost canlısı, sevecen ve mükemmel birer koruyucu köpekleridir. Bilinmeyen bir ses duyarlarsa havlarlar ve hiçbir şeyden korkmazlar. Ayrıca, çok fazla fiziksel aktiviteye ihtiyaç duymazlar. Bu nedenle, yaşlı insanlara eşlik edebilirler.

7. Pug

Apartman dairelerinde yaşayabileceğiniz köpekler listesinin sonuncusu güzel bir ırk olan pug’dır. Ana vatanları Çin’dir. Ve, sevgi dolu ve eğlenceli mizaçları vardır. Pug’ların  yabancılara karşı utangaç olmamaları veya onlara karşı şüphe duymamaları için,  yavruyken sosyal olmayı öğrenmeleri gerekmektedir. Özellikle ilk üç yılında düzenli günlük yürüyüş yaptırılması gerektiren canlı ve aktif hayvanlar.

Fotoğraf: Lockermade.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.