Sahibinin Arabada Bıraktığı Köpek

Sahibinin Arabada Bıraktığı Köpek

Son Güncelleme: 09 Haziran, 2018

Defalarca yapılan uyarılara rağmen sorumsuz köpek sahipleri, hayvanlarını sıcak çarpması ve ölüm riskine sokarak, onları arabalarının içinde bırakıp gidebiliyorlar. İspanya’nın Alicante şehrine bağlı Aspe kasabasında, İspanyol jandarması dişi bir Pitbull’un hayatını kurtardı. Kurtarılan köpek, şu an tedavisinin sürdüğü barınağa teslim edildi.

İspanyol jandarması köpeği arabadan nasıl kurtardı

İsimsiz bir haneye tecavüz ihbarı üzerine bölgeye gelen jandarmalar ihbarı doğrulayamadı ama arabanın içinde bırakılmış bir köpek buldular. Araba doğrudan güneş ışığı alan bir yere park edilmişti ve içeriye hiçbir hava girişi yoktu.

Jandarmalar derhal aracın sahibi 29 yaşındaki Bulgar kadını aradılar ancak ulaşamadılar. Ardından yakında olması ihtimaline karşılık megafondan bağırarak çağırdılar ama gelen olmadı.

Zaman geçtikçe köpeğin durumu daha tehlikeli bir hal almaya başladı. Bunun üzerine arabanın camı kırıldı ve köpek dışarı çıkarıldı. Jandarmalar köpeğe su verdiler ve hayvanın üstünde mikroçip olmadığını fark ettiler.

Kurtarılan köpek barınakta iyileşiyor

yatan köpek

Köpek kurtarıldıktan sonra Medio Vinalopó Hayvan Koruma Topluluğu üyelerine teslim edildi. Topluluğun merkezi başka bir şehir olsa da jandarmalar tarafından olay yerine çağrıldılar.

Kaldığı barınak, köpeğin tüm kontrollerinin yapıldığını ve güneş altında arabada kalmaktan dolayı aşırı susuzluk yaşadığını ancak iyileşme sürecinin devam ettiğini bildirdi.

Hayvanın sahibi olduğu iddia edilen kadının yeri tespit edilemedi. Köpek sahibinin, hayvan istismarıyla suçlanması olasılığı var. Araç, Aspe polisi tarafından olay yerinden kaldırdı ve belediyeye teslim edildi. Şu ana kadar aracı almaya gelen olmadı.

Kurtarılan köpeklerle ilgili gelişmeler

Birçok iyi kalpli insan Pitbull’u sahiplenmek istediğini söylese de öncelikle bir mahkeme kararının çıkması gerekiyor. Soruşturmadan sonra köpeğin sahibine verilmemesi kararı alınırsa ya da sahibi köpeği almaya gelmezse belediye meclisi köpeği terk edilen hayvan statüsüne alacak. Bu karardan sonra Pitbull’u başkaları sahiplenebilecek.

Köpeğin sahibi bulunursa neden köpeğini o koşullarda bırakıp gittiğini açıklaması gerekecek. İspanya’da olası tehlikeli ırkların kimlik kaydının olması yasal olarak zorunlu olduğu için köpeğe mikroçip taktırmaması da sorgulanacak.

Ancak tüm bu işlemler zaman alıyor. Bu arada arabadan kurtarılan köpek, sorumsuz sahibi yüzünden yaşadığı bu kötü olayların ardından barınakta iyileşiyor.

Köpeğinizi asla arabada bırakmayın

Köpeğinizi arabaya bırakıp gitmenin ne kadar zararlı sonuçları olabileceğini hatırlatmakta fayda görüyoruz. Unutmayın:

  • İnsanlar gibi terleyemedikleri için köpekler sıcaklıklarla çok iyi mücadele edemezler.
  • Arabanın içinde sıcaklık sadece birkaç dakika içinde bile çok tehlikeli seviyelere ulaşabilir. Arabayı gölgeye park etmeniz ya da havanın kapalı olması bu durumu değiştirmez.
  • Camları aralık bırakmak da bir çözüm değil, çünkü aracın metali yine de fazlasıyla ısınacaktır ve araba kısa sürede fırına dönecektir.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.