Köpeklerde Pruritus Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Prurit, derinin kızarması, şişmesi, yaralanmalar ve alopesi olarak bilinen tamamen ya da kısmen kürk kaybı gibi şeylere neden olabilir.
Köpeklerde Pruritus Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Bu terime aşina olmayabilirsiniz, ancak köpeklerde pruritus her yaştan ve cinsten köpekte görülebilecek yaygın bir hastalıktır. Ev kedilerinde de görülebilir. Bu yazıda, size ana semptomlarını ve evcil hayvanınıza yardımcı olmak için neler yapabileceğinizi anlatacağız.

Köpeklerde Pruritus: Nedir ve nasıl ilerler?

Veteriner hekimler, köpeklerde “pruritus” terimini kaşıntı ya da kaşıntı hissini tanımlamak için kullanırlar. Bu, bir köpeğin nesnelere sürtünmek, kendini kaşımak, derisini ve kürkünü ısırmak, yalamak için kuvvetli, ısrarcı bir dürtü duyduğunda gerçekleşir.

Kaşıntı genellikle izoledir ve sinir sistemine bağlıdır. Ancak buna yol açabilecek başka hastalıklar da var. Esas olarak cilt iltihabı ve alerjileri ya da ektoparazit istilasından kaynaklanır.

kaşınma köpeklerde belirtileri

Köpeklerde pruritusun prognozu, erken evrelerinde teşhis konulduğu müddetçe genellikle pozitiftir. Düzgün bir şekilde tedavi edilmezse, tamamen ya da kısmen kürk kaybına yol açabilir. Ciddi durumlarda, yaraları kaşımaları bakteriyel enfeksiyonlara neden olabilir.

Köpeklerde pruritus belirtileri

Köpeklerde pruritus ana semptomu yoğun kaşıntıdır. Bir köpek kaşınma konusunda saplantılı hale gelebilir ve bütün gününü kaşınmak ve kendini yalamakla geçirebilir. Birçok köpek kaşınan kısımlarını evdeki eşyalara ve mobilyalara ya da dışarıda ağaçlara sürterek ovalar.

Bu aşağıdaki gibi durumlara neden olabilir:

  • Cilt kızarıklığı ve iltihabı.
  • Yaralanmalar ve kendine zarar vermeden kaynaklı yaralar.
  • Alopesi olarak bilinen kısmi ya da tam kürk kaybı.

Köpeklerde pruritusun başlıca nedenleri

Köpeklerde pruritusun ana nedeni ektoparaziter enfeksiyonlardır. Pireler, keneler ve akarlar onlara yoğun kaşıntı verir ve bu, cilt tahrişi ve iltihabı olarak sonuçlanır.

prurit

Alerjiler evcil hayvanlarda pruritusun en yaygın ikinci nedenidir. Yiyecek, ev ürünleri, toz, küf ya da polen gibi doğal alerjenlerden kaynaklanabilir. Solucanlar (ascaris) gibi bazı endoparazitler de pruritusa yol açabilir. Özellikle altı aylıktan küçük köpeklerde yaygındır.

Bazı temizlik ve kozmetik ürünlerinin yapımında kullanılan kimyasallar hayvanlar için tehlikelidir. Aslında kaşıntıya neden olmaktan daha fazlasını yapabilir, köpeğinizi zehirleyebilirler.

Köpek Pruritus: psikolojik faktör

Bir köpek sürekli kaşıntı hissetmeye başladığında pruritus daha da kötüleşebilir. Kaşıntı, köpeğin kendini çizmesini sağlar, bu da kaşıntıyı daha da kötüleştirir ve hayvanın kendine zarar verme noktasına kadar derisini kaşımasına neden olur.

Bu kısır döngü sadece fiziksel değildir. Kaşıntı hissi genellikle bulaşıcıdır ve sinir sistemine bağlıdır. Bir köpeğin derisindeki kaşıntı hissi, sinir sistemi aracılığıyla beyine mesajlar gönderir. Genellikle bu da hayvanın acil bir tepki vererek çabucak rahatlamak ve bu tuhaf hissi ortadan kaldırmak için kaşınmasına yol açar.

küçük köpek ve mor çiçekler

Bu sadece daha fazla tahrişe ve kaşıntıya neden olur. Zaman geçtikçe cilt ve sinir sistemi tahrişi daha da kötüleştirir. Kaşıntının psikolojik faktörü o kadar büyüktür ki, insanlar ve hayvanlar arasında bulaşıcı olmasını sağlayabilir. Bir sahibin köpeğini izlerken hayali kaşıntı duyması gibi pek çok vaka vardır.

Köpeklerde pruritus tedavisi

Köpeklerde pruritus için tek bir tedavi yoktur. Veterineriniz, köpeğinizin kaşınma dürtüsünü ve sonuç olarak kendini incitmesini önlemek için merhemler, haplar ya da enjeksiyonlar yazabilir. Normalde bir alerji testi ve buna göre beslenmede bir değişiklik yapılmasını önerirler. Köpeğinizde bir solucan istilası varsa, o zaman gerekli tüm prosedürleri uygulamanız gerekir.

Kaşıntısı olan bir köpeğe kendi seçtiğiniz bir ilacı vermemeniz son derece önemlidir. Birçok ilaç kaşıntıyı daha da kötüleştirebilir.

çimlerde koşan küçük köpek

Teşhis konulan evcil hayvanınız için veterinerin verdiği tedaviyi sıkıca uygulayarak köpeklerde pruritusu tedavi etmelisiniz.

Köpeklerde pruritusu önlemek mümkün mü?

Temiz, iyi havalandırılan bir ortam sağlamak ve evinizde iyi hijyen uygulamak gibi önlemlerle pruritusu köpeğinizden uzak tutabilirsiniz. Köpeğinizin banyoya, fırçalanmaya, sevilmeye ve ilgiye ihtiyacı var. Dengeli bir diyet ve düzenli fiziksel aktivite de önemlidir, çünkü bu alışkanlıklar köpeğinizin bağışıklık sistemini geliştirir. Alerjisi olan evcil hayvanların ayrıca hipoalerjenik beslenmeleri gerekir.

Koruyucu tıp, pruritusa yol açabilecek parazitler ve alerjilerle mücadele için hayati öneme sahiptir. Veterinere düzenli yapılan ziyaretler, köpeklerde pruritusun ve diğer cilt hastalıklarının erken teşhisini de kolaylaştırır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Manzuc, P. (2008). Diagnóstico y Manejo a largo plazo del prurito. REDVET. Revista Electrónica de Veterinaria, 9(12).
  • Bhagat, R., Sheikh, A. A., Wazir, V. S., Mishra, A., & Maibam, U. (2017). Food allergy in canines: A review. Journal of Entomology and Zoology Studies, 5(6), 1522-1525.
  • Callan Sanchez, M. R. (2021). Endoparásitos zoonóticos en caninos domésticos (Canis lupus familiaris). (Trabajo de grado, Universidad Científica del sur).

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.