Dikkat Edin! Hayvanlara Bulaştırabileceğimiz Hastalıklar

Bu bir gerçek: hastalıklar insanlardan hayvanlara bulaşabilir!
Dikkat Edin! Hayvanlara Bulaştırabileceğimiz Hastalıklar

Son Güncelleme: 22 Aralık, 2018

Her ne kadar köpeklerin ve kedilerin insanlara bazı hastalıkları bulaştırdığını bilsek de, gerçek şu ki bazı hastalıkları da biz evcil hayvanlarımıza bulaştırabiliriz. Bunların hangi hastalıklar olduğunu biliyor musunuz? Öyleyse okumaya devam edin.

Hayvanlarımıza hangi hastalıkları bulaştırıyoruz?

Hangi hastalıkları evcil hayvanlarımıza bulaştırabilme ihtimalimiz olduğuna bir bakalım. Ki aslında bu durum hayvanlardan insanlara hastalık bulaşmasından daha kolay. Ancak, evcil hayvanlarımızı hastalıklardan koruyabiliriz. Bugün biliyoruz ki köpekler ve kediler artrit, şeker, kabızlık, bağırsak problemleri, alerji veya insanlara özgü başka hastalıklara sahip olabiliyor.

hayvanlarda bulaşıcı hastalıklar

Bu kirlenmiş ve stres dolu dünyada yaşamaktan dolayı, tarihte hayvanlarda görülmeyen hastalıklar artık onlarda da standart olarak görülebiliyor. Ayrıca aşılanmalarına rağmen bazı virüslere karşı kesin tedavi olmadığını da unutmamakta fayda var. Üstelik hayvanlara insanlardan bulaşan bazı bakteri ve mikroorganizmalar da mevcut.

Hayvanlarımızın da bizim gibi hasta olabileceğini biliyor musunuz? Saatlerce yanımızda duruyorlar. Ki unutmayın, onlar bir sünger gibi etraflarındaki her şeyi kendilerine çekerler. Strese girdiğinizde köpeğiniz de strese girer. Depresif hissettiğinizde tüylü dostunuz da sizinle aynı şeyleri hisseder. Aynı durum hissettiğimiz tüm duygular için geçerli.

Yemek de dikkat edilmesi gereken bir başka faktör. Unutmayın, yemekler de hayvanlarımızın hasta olmasından sorumlu olabilir. Eğer onlara özellikle köpekler için hazırlanmış mamalar dışında, insan yemeği verirseniz bu, işlemden geçirilmiş un, yapay içerikler, konserveler ve rafine şeker vermeniz anlamına gelir.

Hayvanlarımızı nasıl beslediğimiz dikkat edilmesi gereken bir konu. Eğer doğru ve yeterli beslenmezlerse hastalık kapmaya daha meyilli olurlar. Tabi bunun anlamı onların aşırı üstüne düşmemiz demek değil (çünkü o da iyi değil). Sadece, yedikleri şeylere biraz daha dikkat edilmesi gerektiğini unutmayın.

Aslında uygun olmayan yiyecekler vererek onlara doğrudan hastalık bulaştırmıyoruz, sadece hayvanlarımızı obezite, şeker, yüksek tansiyon veya benzeri hastalıklara daha meyilli hale getirebiliyoruz.

İki bulaşıcı hastalık; grip ve tüberküloz

Bir insanın kedisine veya köpeğine en sık bulaştırabileceği hastalıklar arasında tüberküloz yer alıyor. İnsanları bu hastalıktan koruyan aşılar olmasına rağmen tahmin edebileceğinizden çok daha fazla kişi tüberküloza yakalanıyor.

Bir de tenya var. Tenya, dışkı ile atılan ve bu şekilde hayvanlara bulaşabilen bir parazit. Ancak insanlardan hayvanlara en sık bulaştırılan hastalık grip. Kış mevsimi başladığında hemen fark edilmeyebilir. Ama diğer insanlara grip bulaştırmamaya çalışırken, köpek veya kedilerinizden de biraz uzak durarak onları da bu hastalıktan korumalısınız.

Tersine zoonoz tehlikeleri

İnsanlardan hayvanlara hastalık bulaştırmak “tersine zoonoz” olarak adlandırılıyor. Aslında iyi bilinen bir tabir olmakla birlikte, insanlara bundan kaçınmanın yollarını gösteren farklı çalışmalar mevcut.

Yeni grip salgınları (H1N1 olarak da bilinen, en yeni ve geniş kapsamlı grip salgını da dahil olmak üzere) artık sadece insanları değil hayvanları da etkiliyor. Bunlar önce domuzlarda ve kuşlarda görülüyor. Ardından insanlara, sonrasında da evcil hayvanlara bulaşıyor. Kötü haber şu ki; köpekler ve kedilerin bunlara karşı bir savunma mekanizması veya onları bu hastalıklardan koruyacak bir aşı yok. O yüzden basit bir soğuk algınlığı onları öldürmeye yetebilir.

hayvanlarda bulaşıcı hastalıklar

Hayvanlardan insanlara bulaşan hastalıklar konusunda da kayıtlı vakalar olmakla birlikte, aslında veterinerler tersine zoonozdan daha çok endişeli. Ancak elbette, kamuoyu tarafından en çok dikkat edilen konu hayvanlardan insanlara geçen hastalıklar.

Grip olan insanların evcil hayvanlarından (solunum yolları hastalıklarına meyilli olmalarından dolayı özellikler kedilerinden) bir süre uzak durması tavsiye ediliyor. Aynı yatakta uyunmamalı, hatta tamamen iyileşene kadar aynı odada bile bulunulmamalı.

Hayvanlarda grip belirtileri insanlarda görülen belirtilerle benzer. Gribe yakalanan evcil hayvanlar da halsizleşirler, ateşleri çıkar, iştah problemi yaşarlar ve duygusal durumlarında değişiklik gözlenir.

İnsanlardan hayvanlara geçen hastalıkları özetledik. Hayvanlarınızın hasta olmaması için bunlardan kaçınmayı unutmayın.

Ana görselin kaynağı: Alan Levine


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.