Köpeklerde Miyaz (Kurtçuk): Belirtileri ve Tedaviler

Yüzeysel yaralar, sineklerin yumurtladığı yumurtalardan çıkan kurtçuklar için mükemmel bir yaşam alanıdır. Kurtçuklar, beyin gibi hayati organlara ulaştığında, durum bir köpek için ölümcül bir hal alabilir. Bu hastalığın belirtileri ateş, ağrı, ishal, iştahsızlık, çıban, ülser ve kaşıntı olarak sıralanabilir.
Köpeklerde Miyaz (Kurtçuk): Belirtileri ve Tedaviler

Son Güncelleme: 14 Ocak, 2019

Miyaz, her yıl binlerce köpeği etkisi altına alan bir hastalıktır. Bu hastalık hayvanlar için çok rahatsızlık verici, bizler için ise bu durumu görmek rahatsız edicidir. Bugünkü makalede, köpeklerde miyaz hastalığının nedenlerini, semptomlarını ve tedavisinin nasıl yapılabileceğini öğrenebilirsiniz.

Evcil hayvanınızın sağlığıyla ilgili bir şeyler olmadan önce her durum ile ilgili bilgilendirilmenizin köpeğinize daha iyi bir hayat kalitesi sağlayacağını zaten siz de biliyorsunuz. O halde makalemizi mutlaka okumaya devam edin!

Köpeklerde Miyaz: Nedir?

Bu hastalık, sineklerin yumurtalarını bıraktıkları açık, yüzeysel bir yara oluşmasına neden olan parazitik bir hastalıktır. Bu yumurtalar daha sonra hayvanın cilt dokusunu yiyen kurtçuklar haline gelir.

Bu gerçekleştiğinde ise bu kurtçuklar hayvanın cildine zarar veren bir enzim üretirler. Yaranın içindeki kurtçuk yarayı nemli tutar ve iyileşmesini önler. Hatta bu kurtçuklar cildin her yerine yayılırlar.

Bu da hayvanın çok fazla acı hissetmesine neden olur. Her ne kadar bu kurtçuklar genellikle cildi yeseler de; açık yaralar aracılığıyla vücudun içine girerek hayati organları etkileyebilirler.

Köpeklerde Miyaz Hastalığının Nedenleri

Normalde, köpeklerde miyaz hastalığının oluşması için, sineklerin cilt dokularına nüfuz etmesine izin veren açık bir yara olması gereklidir. Sinekler her zaman etrafta gizlenir ve köpeklerin vücudundaki bu alanları hızlı bir şekilde keşfeder ve yumurtalarını bu bölgelere bırakırlar.

köpeklerde kurtçuk

Sineklerin yumurtalarını bıraktığı bu yaralar bazen köpeğin vücudunu aşırı derecede yalaması, bir bitkinin dallarının köpeğin vücudunu çizmesi, kavga ya da tırmalanmaya bağlı olarak çok küçük yaralar da olabilir.

Bu hastalık her zaman köpeğin yalayamayacağı alanlarda gelişir; çünkü bir köpek bütün bu sinek yumurtalarını basit bir yalama ile vücudundan söküp atabilir.

Unutmayın, bu kurtçuklar başlangıçta her zaman küçük olur; ancak hayvanın cilt dokusuyla beslendikçe kurtçuklar büyür ve yara hızla kötüye gider.

Yara büyüdükçe ve daha görünür bir hale geldikçe, diğer sinekler de yumurtalarını köpeğin üzerinde biriktirmeye başlayabilir ve bu da köpeğe daha fazla zarar verebilir. Bu kurtçuklar hayvanı öldürebilir; çünkü vücuda giren kurtçuklar beyne ya da diğer hayati organlara ulaşabilir.

Köpeklerde Miyaz Hastalığının Semptomları

Miyaz hastalığı olan bir hayvanda görülecek semptomlar aşağıdaki gibi sıralanabilir:
• Ateş
• Acı
İshal
• İştah kaybı
• Çıban
• Ülser
• Kaşınma ve tırmalama

Hayvanınızın cildini günlük olarak kontrol ederseniz, vücudunda yumurta ya da larva olup olmadığını görebilirsiniz. Köpeğin sırtının tam ortasını, kulaklarını ve dilinin ulaşamadığı bölgeleri özel olarak kontrol etmelisiniz. Bu şekilde, evcil hayvanınızın dokularına zarar vermeden önce bu yumurtaları ya da kurtçukları bulabilirsiniz.

Köpeklerde Miyaz Hastalığının Tespiti ve Tedavi Yöntemleri

Bu hastalıktan muzdarip olan bir köpeği teşhis etmek için, sadece köpeğin vücudunda herhangi bir kurtçuk olup olmadığını görmek için yapacağınız yüzeysel bir inceleme bile yeterli olacaktır.

Bununla birlikte veteriner, köpeğin vücudundaki hasarın görebildiğinizden daha kötü olup olmadığından emin olmak için köpek üzerinde bazı testler yapacaktır. Köpeklerde miyaz hastalığını tedavi etmek için yaranın temizlenmesi gerekir.

elizabeth yakalığı

Bunu yapmadan önce, köpeğin ısırmasını önlemek için hayvanın ağzına bir ağızlık takmak iyi bir fikir olabilir. Çünkü köpeğe dokunduğunuz zaman çok acı çekebilir.

Yapmanız gereken ilk şey, bir makasla yaranın etrafındaki tüyleri dikkatlice kesmektir. Bu sayede yarayı dezenfekte etmek daha kolay olacaktır. Veteriner, kurtçukların çıkmasını sağlamak için köpeğin cildi üzerine püskürtülecek bir ürün önerecektir.

Ürünü yara olmuş bölgeye sıktıktan sonra kurtçukları bir cımbızla birer birer çıkarın. Köpeğin üstünde hiç kurtçuk kalmadığından emin olduktan sonra yarayı betadin ya da başka bir ilaçla dezenfekte edin ve ağrıyı veteriner tarafından daha önceden verilmiş olan antibiyotiklerle yatıştırın.

Köpeği yarayı yalamaktan ya da tırmalamaktan alıkoymanın en iyi yolu, yaranın üzerine bir bandaj koymak ya da gerektiği takdirde köpeğin bir Elizabeth yakalığı takmasını sağlamaktır.

Bunu yapamayacağınızı düşünüyorsanız, hayvanı bir uzmana götürün. Böylece uzman bir veteriner, köpeğinizi tedavi edebilir. Bu gibi bir durumda, evcil hayvanınıza sadece antibiyotik vermeniz yeterli olacaktır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.