Hayvanınızın Sağlığı İçin Bakım Önerileri

Hayvanınızın Sağlığı İçin Bakım Önerileri

Son Güncelleme: 01 Ocak, 2019

Tıpkı çocuklar ya da ailenin herhangi başka bir üyesi gibi evinizdeki minik dostlarınızın bakım ve ilgiye ihtiyacı var. Hayvanınız için fazladan harcayacağınız kısa bir zamanla onun yaşam kalitesini arttırabilirsiniz.

Hayvanınızın sağlığı sizin sağlığınız için de önem taşıyor. Evinde hayvan besleyen insanlar, kedi ya da köpekleriyle aralarındaki bağ nedeniyle daha mutlu ve daha hareketli bir yaşam sürüyor.

Ayrıca tüylü dostlarımızın iyiliğine olan birçok şey bizim iyiliğimize de çalışıyor. Hayvanlarımızla ilgilenmek bize daha aktif ve sağlıklı bir yaşam sürme fırsatıyla stres ve yalnızlıktan uzak dakikalar sağlıyor.

Hayvanınızın Sağlığı İçin 10 Bakım Önerisi

Düzenli Veteriner Kontrolleri

Kedi ve köpeğinizin muayene zamanlarını takip etmeniz birçok açıdan çok önemlidir. Veteriner, hayvanınızın hem fiziksel hem duygusal olarak sağlık durumunu kontrol edecektir. Zamanı geldiyse aşılarını yapıp gerek gördüğünde de vitamin takviyesinde bulunabilir.

Ayrıca hayvan sağlığı için son derece önemli olan parazitlerden koruyucu önlemleri de uygulayacaktır. Parazit kapan bir hayvanın insanlara da bulaştırma ihtimali olduğunu aklınızda tutup kontrollerini ihmal etmemelisiniz.

bakım önerileri

Dengeli Beslenme

Hayvanınıza ne kadar mama verdiğinize dikkat etmelisiniz. Şeker hastalığı ve birçok kalp rahatsızlığının arkasında yatan ana neden obeziteye dönebilen aşırı kilolardır. Genelde kedi ve köpekler, günde iki ana öğün yemeye gereksinim duyarlar. Miktarını azaltmak koşuluyla günde üç defa da yemek verebilirsiniz.

Hayvanınıza ne kadar, ne sıklıkla ya da ne tür bir mama vermeniz gerektiği konusunda sorularınız varsa en iyisi veterinerinizle konuşmanızdır.

Hareket

Tüm hayvanların hareket etmeye ihtiyacı vardır. Egzersiz sadece kaslarını güçlendirmekle kalmayıp ruh hallerini de düzeltir ve stres seviyelerini düşürür. Köpeğiniz varsa, türüne göre ne çeşit bir spora ihtiyacı olduğunu belirleyebilirsiniz. Mesela bazı köpek türlerinin dışarıda daha fazla vakit geçirmesi gerekir.

Diğer hayvanlar evde de egzersiz yapabilir. Mesela kediler evin içinde oyun oynayıp hareket edebilir. Hamsterlar da kafeslerindeki oyuncaklarla yeterince egzersiz yaparlar. Burada önemli olan; ne çeşit bir hayvanınız olursa olsun, gün içinde aktif olmalarını sağlayacak bir yöntem geliştirebilmenizdir.

Günlük Rutin

Sağlığı için hayvanınızın her gün belli bir düzeninin olması önemlidir. Daha yavruluk zamanlarından itibaren evden dışarı yürüyüşlere çıkmalı ve gün içinde başka aktiviteleri de olmalıdır. Mamasını da belli bir düzen içinde vermeniz iyi alışkanlıklar edinmeleri açısından faydalıdır.

İyi Eğitim

Kedi ve köpek gibi hayvanların hem evde yaşamaya alışmaları hem de başka hayvanlara nasıl davranacaklarını öğrenmeleri için bir eğitimden geçmeleri gerekir. İyi eğitimli bir hayvanı dışarı yürüyüşe çıkarırken hiçbir sorun yaşamazsınız. Eğitim sırasında hayvanınız çağrılınca gelmeyi ve etrafta çocuklar varken nasıl davranması gerektiğini öğrenmelidir.

Temizlik

Tüylü dostunuzu her gün yıkamanıza gerek yok ancak temizliklerine dikkat etmelisiniz. Böylece hem keyfi yerinde olur hem de herhangi bir hastalığa yakalanmaz.

Aynı şekilde evinizin temizlik ve düzenine de özen göstermelisiniz. Hayvanınızın uyuduğu, oyun oynadığı ve tuvalet olarak kullandığı köşelerin hijyeni özellikle önemlidir. Kedilerin kumu beş günde bir değiştirilmelidir.

Diş Bakımı

Özellikle de et yiyen hayvanların diş bakımı görmezden gelinmemelidir. Yiyeceklerini parçalamak ve çiğnemek için dişlerinin iyi durumda olması gerekir. Evdeki hayvanların büyük bir çoğunluğu dişlerinin her gün fırçalanmasına gereksinim duyar.

Sevgi ve İlgi

Tüm hayvanseverler, evcil hayvan bakımında sevgi ve ilgi göstermenin ne kadar önem taşıdığını iyi bilir. Hayvanınıza sevgi göstermeniz aranızdaki bağı güçlendirecektir. Sevildiklerini görmek birçok hayvanın daha yumuşak huylu olmasını sağlayabilir. Ayrıca özgüvenlerini de arttıracaktır.

köpeğine sarılan kadın

Tasma

Hayvanınızın, üstünde kimlik bilgilerinin yazılı olduğu bir tasma takması çok önemlidir. Tasmada kaybolması durumunda gerekebilecek tüm iletişim bilgileri bulunmalıdır.

Kendi Alanları

İnsanlar gibi hayvanlar da mahremiyete ihtiyaç duyabilir. Evde herkesten uzak kalıp dinlenebilecekleri bir köşeleri olmalı.  Köpek evi, yerde minder atılmış bir köşe, yatak ya da bir battaniyeyle hayvanınızın bunaldığında kaçabileceği bir alan oluşturabilirsiniz.

İlginizi çekebilir ...
Bakımı Kolay Köpekler Var Mı?
My Animalssayfasında okuyun My Animals
Bakımı Kolay Köpekler Var Mı?

Bir köpek sahiplenmeyi düşünen çoğu insan hangi ırkın daha az bakım gerektirdiğini merak ediyor. Bu makalede bakımı kolay köpekler hakkında bilgi vereceğiz.  • Larsen, J. (2010). Oral products and dental disease. Compend Contin Educ Vet.
  • Herzog, H. (2011). The Impact of Pets on Human Health and Psychological Well-Being. Current Directions in Psychological Science. https://doi.org/10.1007/BF01317080
  • Morrison, R., Penpraze, V., Beber, A., Reilly, J. J., & Yam, P. S. (2013). Associations between obesity and physical activity in dogs: A preliminary investigation. Journal of Small Animal Practice. https://doi.org/10.1111/jsap.12142