Köpeklerde Katarakt: Belirtileri ve Tedavisi

Erken teşhis edilmezse bu hastalık köpeğinizi kör edebilir.
Köpeklerde Katarakt: Belirtileri ve Tedavisi

Son Güncelleme: 07 Eylül, 2018

Evcil hayvanınız yaşlandıkça günlük yaşamını olumsuz etkileyebilecek birtakım sağlık sorunları geliştirebilir. Bu sağlık sorunlarından bir tanesi olan katarakt ise, köpeğinizin görme yetisini bozar ve tedavi edilmezse körlüğe kadar gidebilir. Bu makalemizde, köpeklerde katarakt nedir ve nasıl tedavi edilir bunu anlatacağız.

Köpeklerde Katarakt

Köpeğiniz sekiz ya da dokuz yaşına bastığı zaman yaşlı olarak sınıflandırılacaktır. Bu sebeple, köpeğinizin geçirebileceği herhangi bir sağlık sorunu yaşlı insanların geçirdiklerinden pek farklı olmayacaktır.

Katarakt, hem yaşlı insanların hem de yaşlı köpeklerin geçirdiği bir sağlık sorunudur. Bu hastalık, ışığı retinaya toplayan göz merceğinin bulanıklaşması durumudur. Bu beyazımsı mavi tabaka, gözde belirdiği zaman köpeğin görme yetisini azaltır.

Genetik olan bu hastalık yaşlı köpeklerin hepsinde görülmeyebilir. Hatta, bazı durumlarda, genç köpeklerde bile görülebilir.

Yaşlı köpeklerin geçirdiği bu hastalığı başka bir sağlık durumu olan “nuclear sclerosis” ile karıştırmamak gerekir. Nuclear sclerosis, göz merceğinin saydamlığını azaltır; bu da gözün grimsi bir renk almasına sebep olur. Katarakt mı yoksa Nuclear sclerosis mi emin değilseniz, telaşlanmayın; köpeğinizin sağlık durumunu veterineriniz tespit edecektir.

köpeklerde katarakt

Normalde, köpeklerde katarakt bir gecede gelişmez, yavaş yavaş oluşur. Ancak, yaralanmanın, tedavi edilmeyen enflamasyonun ya da diyabetin görüldüğü bazı durumlarda istisnalar yaşanabilir.

Katarakta yatkın olan birçok köpek ırkı vardır: Cocker Spaniel, Pekinez, Schnauzer, Golden Retriever, Sibirya Kurdu, Fox Terrier, Labrador ve İngiliz Çoban Köpeği bunlardan bazılarıdır.

Her ne kadar genetik olsa da, erken teşhis köpeğinizin kör olmasını önleyebilir. Eğer köpeğinizin katarakta yakalanmasını engellemek ya da en azından ertelemek istiyorsanız (genetik bir durum olduğunu unutmamak gerekir), köpeğinizin göz temizliğine dikkat etmelisiniz. Bunu da, köpeğinizi sağlıklı besleyerek ve düzenli olarak  veterinere götürerek yapabilirsiniz.

Köpeklerde Kataraktın Belirtileri Nelerdir?

Köpeklerde katarakt belirtileri oldukça bariz ve görünebilirdir. İlk aşamada, köpeğin gözleri aşırı sulanmaya başlayacak ve gözlerinden akıntı gelecektir. Bu işaretler genellikle enfeksiyonla ya da hijyen eksikliği ile karıştırılır.

Ancak, zaman geçtikçe köpeğin göz merceği opaklaşarak beyaz ya da mavi bir daire haline gelecektir. Köpek, aynı zamanda, ışığa karşı hassasiyet geliştirecektir. Evin karanlık köşelerini tercih edecek veya yürüyüşe çıktığınızda kafasını aşağıda tutarak yürüyecek ya da önünü göremez hale gelecektir.

köpeklerde katarakt

Köpeğin görme yetisini azaltan bir hastalık olduğu için erken teşhis çok önemlidir. Her ne kadar köpeklerin ana duyuları koku alma olsa da, görmenin de bir o kadar önemli olduğunu düşünüyoruz!

Katarakt Nasıl Tedavi Edilir?

Katarakt tedavisinin tek yolu ameliyat yoluyla kataraktlı göz merceğini çıkarmaktır. Bu işlem sırasında, çıkarılan göz merceğinin yerine kalıcı başka bir mercek yerleştirilir. Bu tür merceklere göz içi mercekler denir ve kataraktın yeniden ortaya çıkmasını önler.

Ameliyat, genellikle ultrason ile gerçekleştirilir ve %95 oranında da etkili olur. Ancak, ameliyat her ne kadar köpeğinizin görme yetisinin büyük bir kısmını iyileştirse de, bir yavru ya da genç köpek (ya da katarakt oluşmamış bir köpek) kadar iyi göremeyecektir.

Aynı şekilde, bu ameliyat bütün köpekler için uygun değildir. Her şeyden önce, genel anestezi gerektirdiği için ameliyat öncesinde bazı tıbbi testler yapmak gerekir.

Köpeğin ameliyattan sonraki süreci sorunsuz atlatması önemlidir. En az iki hafta Elizabeth yakası takması gerekecek ve egzersiz yapamayacaktır.

Aynı zamanda kendileri yapamayacağı için gözlerinin gün içerisinde birçok kez temizlenmesi gerekir. İlk haftadan sonra köpek, görme yetisini geri kazanacak ve ışığa karşı daha az duyarlı hale gelecektir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.