Yaşlı Köpeklerin Bakımı

Yaşlı Köpeklerin Bakımı

Son Güncelleme: 14 Temmuz, 2018

Hayvanlar da aynı insanlar gibi yaşlanırlar. Yıllar geçtikçe, sahiplerinin onlara daha fazla özen göstermesi gerekir. Bu makalede, yaşlı köpeklerin bakımı hakkında bilgi edinebilir ve onlara bu süreçten geçerken mümkün olan en kaliteli hayatı sunabilirsiniz. Hayatlarının bu sürecini en iyi şekilde yaşamalarına yardım edin. 

Yaşlı bir köpeğe bakma rehberi

Bir hayvan 1o yaşına geldiğinde artık yaşlı kabul edilir. Ki bu durum hala genç ve enerjik görünse bile böyle. Vücudu, alışkanlıkları ve hareketleri yavaş yavaş değişecektir. Daha yavaş yürüyecek, daha az yiyecek ve daha fazla uyuyacaktır.

yaşlı köpeklerin bakımı

Hayatının bu aşamasında (ki 15 yaşına kadar yaşayabilir) davranışlarındaki değişiklikler fiziksel görünümündeki değişikliklerle paralel seyreder. Aynı insanlar gibi, yaşlı köpeklerin de saçları beyazlar, artiritten muzdarip olurlar ve algıları kapanmaya başlar. Sahibi olarak sizin sorumluluğunuz ise bu değişikliklerin etkilerinin daha yavaş ve daha az acı verecek şekilde yaşanmasını sağlamak. O yüzden yaşlı köpeklerin bakımı için aşağıdaki önerilerimize kulak verin:

1. Beslenmesine ve diyetine dikkat edin

Belli bir yaşa geldiklerinde evcil hayvanların beslenme ihtiyaçları da değişir. Köpeğinize en uygun diyetin ne olduğunu bulmak için mutlaka veterinerinize danışın. Muhtemelen az yağlı köpek mamaları veya özellikle yaşlı köpekler için üretilmiş mamalardan almanız gerekecektir. Her ikisi de düşük kalorilidir ve genellikle yumuşaktır (dişlerini kaybetmeye de başladıkları için onlar açısından daha iyi).

Eğer köpek dostunuzun daha az su içtiğini fark ederseniz, mamasına biraz et suyu veya süt ilave edebilirsiniz (ki bu mamayı yumuşatması açısından da faydalı bir işlem). Bu konudaki diğer seçeneğiniz de yaş mama vermek. Köpeğinize dişleriyle kemirmesi gereken bir yiyecek vermeyin çünkü o artık daha güçsüz. Bunun anlamı, kemik veya kemirilmesi gereken şeyler artık onun diyetinin bir parçası değil.

2. Fiziksel görünümünü kontrol edin

Yaşlı köpekler obez olmamalıdır. Obezite kemik, kas ve pek çok başka hastalığa sebep olabilir. Aynı şekilde, eğer hızlı kilo kaybettiğini fark ederseniz de mutlaka bir veterinerle görüşün.

3. Ona egzersiz yaptırmayı atlamayın

Yaşlı köpeğinizin vücudunun kaldırabileceği oranda hafif egzersizler yapmasına izin verin. Yakın çevrede veya bir parkta yürüyüşe çıkarmak diğer köpeklerle de sosyalleşmesini sağlar. Sabahları veya gün batımında 30 dakikayı geçmeyecek şekilde köpeğinizin bireysel ihtiyaçlarına uygun şekilde düzenlenmiş bir egzersiz rutini oluşturmak çok önemli. 

4. Onun sınırlarını iyi bildiğinizden emin olun

Yıllar geçtikçe, köpekler yön duygusunu, koklama duyusunu, görme ve duyma yeteneklerini, hatta hafızalarını da kaybetmeye başlarlar. Örneğin, bir hayvan yatağının veya mama kabının nerede olduğunu unutabilir veya bazı insanları hatırlayamayabilir. Hatta yemek yiyor olduğunu bile hatırlayamayabilir, ya da sizin onu çağırdığınızı duymaz. Sabırlı olun ve hayatının daha eğlenceli olması için ona yardım edin.

5. Köpeğinizi koşulsuz sevin

Yıllarca sizi düşünen ve yanınızda olan yaşlı köpeğinize sevecen davranmayı ihmal etmeyin. Belli bir yaşa geldiklerinde hayvanlar daha bağımsız olurlar, hatta daha utangaç, bu yüzden onları şımartmayı bırakmayın. Hatta yavru bir köpek oldukları günlerden bile daha fazla şımartın!

Yaşlı köpekler uyurken uykularını bölmeyin, yüksek sesle müzik açmayın ve çocuklarınız varsa uzakta oynamalarını isteyin. Ancak, onu ihmal etmeyin veya unutmayın, bir saniye için bile.

yaşlı adam yaşlı köpek

6. Veterinere daha sık götürün

Aslında en iyisi köpekleri yılda bir kez veterinere götürmektir. Öte yandan, köpekler yaşlandıklarında veteriner randevuları sıklaşır, özellikle de hayvanın belli bir rahatsızlığı varsa.
Duyularını kaybetmelerinin yanı sıra yaşlı köpekler genellikle artrit, kalça çıkığı, böbrek yetmezliği, diş eti iltihabı, şeker ve idrarını tutamama gibi rahatsızlıklar yaşarlar. Konunun uzmanları köpeğiniz için en doğru tedaviyi önerecektir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.