Köpeklerde Göz Akıntısı Nedenleri

Köpeklerde göz akıntısı bir hastalık belirtisi ya da sadece basit bir fizyolojik reaksiyon olabilir. Ayrıca, büyük gözleri ve küçük kafası olan köpek ırklarında göz akıntısı daha sık görülür.
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 15 Aralık, 2022

Ağlayarak duygularını ifade eden tek canlı türü insanlardır. Köpeğinizin çok fazla gözyaşı üretmesi sadece doğal bir fizyolojik tepki olabilir. Hatta bazen evcil hayvanınız hiç bir sorun yokken bile ağlayabilir.

Köpeklerin duyguları

İnsanoğlunun en iyi dostu olarak bilinen köpekler üzüntüden veya mutluluktan ağlamazlar. Fakat bu duygularını ifade edemedikleri anlamına gelmez. Tam tersi, köpekler duygularını oldukça net bir şekilde dışa vurabilirler.

Köpekler üzüntülerini, yalnızlıklarını, acılarını ve mutluluklarını ifade etmek için seslerini kullanırlar. Fiziksel acı veya rahatsızlık duyduklarında mızırdanırlar. Heyecanlandıklarında, korktuklarında veya tehdit altında hissettikleri zaman havlarlar. Çılgınca kuyruk sallamaları ise mutluluk belirtisidir, fakat bazen endişe belirtisi de olabilir.

Tıpkı biz insanlarda olduğu gibi, hayvanların da yemek yememesi ya da fazla hareket etmemesi depresyon ve üzüntü belirtisidir. Evcil hayvanların ruh halini anlamak için, ifadelerinin, hissettiklerinin yanlış anlaşılmasına neden olabileceğini bilmeniz gerekir. Gözlerinde yaş olup olmadığına bakılmaksızın, mutluluğu ya da üzüntüyü göstermek için farklı ifadeler kullanabilirler.

Gözyaşı: Gözlerin ilk savunma hattı

Köpeklerin gözyaşlarının en önemli işlevi, gözleri korumak ve nemlendirmektir. Ayrıca, gözyaşları, göz küresinin yakınında bulunan yabancı cisimlerin dışarı atılmasına yardımcı olur.

Hava sıcaklığındaki sert değişiklikler ve fırtına da köpeklerde göz akıntısı görülmesine neden olabilir. Köpeğinizin gözlerinde ara sıra akıntı olması oldukça normal bir durumdur, bunu tıbbi bir sorun olarak düşünmemelisiniz. Aksine, gözlerinde akıntı olması, göz küresinin savunma mekanizmasının çalıştığının bir göstergesidir.

Irklar

Bazı ırk köpeklerin daha fazla gözyaşı üretmeye eğilimli olduğunu unutmayın. Bu ırklar arasında gözleri, kafa yapısına göre daha büyük olan Chihuahua veya Shih Tzus gibi ırklar bulunur. Ayrıca göz çevresinde fazla tüy bulunan Kaniş ve Malta köpeği gibi ırklarda göz akıntısı daha fazla görülür.

Chihuahua

Köpeklerde göz akıntısı olması uyarıcı bir işaret olabilir

Eğer köpeğinizin sürekli olarak yoğun bir göz akıntısı varsa, ve akıntı saydam değilse evcil hayvanınızı bazı sağlık testlerinden geçmesi için bir veteriner kliniğine götürmelisiniz. Köpeklerde göz akıntısı olmasının çeşitli nedenleri olabilir:

Gözde yara veya yabancı bir cisim bulunması

Göz içinde yabancı bir nesnenin varlığı – toz gibi – tıpkı insanlarda olduğu gibi köpeklerin de gözlerinden yaş gelmesine neden olur. Aynı şekilde, kornea yırtıldığında veya hasar gördüğünde de gözlerde akıntı olur.

Alerji

Alerjik reaksiyonlar göz akıntısının yanı sıra gözlerde iltihap ve kızarıklığa neden olabilir. Ayrıca köpeğinizin gözlerinde aşırı miktarda çapak oluşabilir ve gözlerini açmakta zorlanabilir. Sık sık hapşırma ve öksürük de alerji belirtileri arasındadır.

Enfeksiyon

Bir köpeğin gözlerinde aşırı sulanma, çapaklanma ve sarı ve yeşil renklerde akıntıların olması bir enfeksiyon belirtisi olabilir. Göz enfeksiyonun bir diğer belirtisi ise göz küresinde ve göz kapaklarının köşesinde tahriş olmasıdır.

Pembe göz hastalığı (konjunktivita iltihabı)

Köpeklerde pembe göz hastalığına gözlerde kuruluk, tahriş ve göz kapağındaki bozukluklar neden olur. Ayrıca, köpek gençlik hastalığı veya hepatit gibi daha ciddi bir sorunun da belirtisi olabilir.

köpeklerde pembe göz hastalığı

Köpeğinizin gözlerinde aşırı akıntı varsa ne yapmanız gerekir?

Köpeğiniz çok fazla ağlıyorsa ve yukarıda belirtilen semptomlardan herhangi birine sahipse, onu bir veteriner kliniğine götürmelisiniz. Veterineriniz etkilenen bölgeyi değerlendirecek, sorunu belirleyecek ve en uygun tedavi yöntemi uygulayacaktır.

Tıbbi değerlendirme için beklerken, uygulayabileceğiniz birkaç tavsiye bulunuyor. İşte onlardan bazıları:

  • Köpeğinizin gözlerini ovuşturmadan ılık suyla yıkayın.
  • Korneada sulanma veya göz kapağında bir hasar görmüyorsanız, papatya çayını fizyolojik bir solüsyon olarak kullanarak sargı bezini içine batırdıktan sonra köpeğinizin gözlerini temizleyin.
  • Oda parfümü ve temizlik ürünleri gibi evinizde alerjik reaksiyona neden olabilecek her şeyi ortadan kaldırın.

Benim Hayvanlarım sayfasındaki içerikler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçemezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.