Köpeklerde Yaygın Olarak Görülen Kulak Enfeksiyonları

Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 15 Aralık, 2022

Köpeklerde kulak enfeksiyonları, sandığınızdan çok daha yaygın bir sorundur. Sıcak yaz günlerinde köpeğinizin kulak sağlığı için ekstra önlem almalısınız. Çünkü, yüksek ısı ve nem mikroorganizmaların çok daha hızlı yayılmasına neden olur.

Dünya genelinde kulak iltihabı problemi yaşayan evcil hayvan sayısında ciddi bir artış var. İddiaya göre, köpek nüfusunun %20’si daha önce bir tür kulak problemi yaşamış veya halen yaşamakta.

Köpeğiniz sık sık kafasını sallıyor veya çiziyorsa dikkat edin. Aynı şekilde, kulak çevresinin ısınıp ısınmadığı kontrol edin. Bu durumlardan birini gözlemlerseniz, büyük ihtimalle köpeğinizin kulaklarında enfeksiyon vardır.

Bu nedenle, köpeklerde kulak enfeksiyonlarının belirtilerini ve nedenlerini bilmenizde fayda var. Böylece, köpeğinizin ileride yaşayabileceği kulak enfeksiyonlarının önüne geçebilirsiniz.

En Çok Görülen Kulak Enfeksiyonları, Belirtileri ve Nedenleri

Köpeğinizin kulaklarıyla ilgili yaşayabileceği birçok problem vardır. Bacakları, kulakları, burnu ve gözleri genellikle vücudunun en savunmasız bölgeleridir. Bu nedenle, bu bölgeler her gün çeşitli mikroorganizmalarla temas edebilir.

kulak enfeksiyonları

Fakat, bu köpeğinizi dışarıya çıkarmamanız gerektiği anlamına gelmez. Köpeklerin açık havada vakit geçirmesinin oluşabilecek risklerden çok daha fazla faydasının olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bununla birlikte, evcil hayvanınızın bağışıklık sistemini dış tehditlere karşı korumak için gerekli aşıları yaptırmak sağlıklı kalmasını sağlamak için çok önemlidir.

Kulak iltihabı

Kulak enfeksiyonları genellikle kulak iltihabına neden olur. Bir patojenin (mantar veya bakteri) yayılması kulak kanalında iltihaba neden olur.

Kulak iltihabı, bir çeşit kulak enfeksiyonudur. Dış kulağın iltihabı, köpeklerde en sık görülen sağlık sorunudur. Her beş köpekten birinde görülür.

Kulak iltihabının birkaç nedeni vardır. Başlıca nedenleri virüsler, mantarlar, bakteriler, alerjiler veya kulak kanalındaki yabancı cisimlerdir. Bununla birlikte, kulak iltihabı her zaman kulakta oluşan enfeksiyonlar ile bağlantılı değildir.

Kulak iltihabını tedavi etmek için bazı doğal yöntemleri deneyebilirsiniz, ancak evcil hayvanınıza zararlı kimyasalları vermeden önce kesinlikle bir veterinere danışmalısınız. Aynı zamanda, aloe vera, sıcak kompres, ıslatılarak yumuşatılmış sarımsak gibi ev yapımı tedavileri uygulayabilirsiniz.

Kulak İltihabının Belirtileri

Kulak iltihabı ve kulak enfeksiyonunun en çok görülen temel belirtileri benzerdir:

  • Kulaklarının çevresinde oluşan güçlü koku.
  • Sürekli kafasını sallaması.
  • Kulaklarını patileriyle veya başka bir cisim yardımı ile sık sık kaşıması.
  • Kulaklarının içinde oluşan yaralar veya pul pul dökülmeler.
  • Kulaklarının şişmesi ve kızarması.
  • Kulaklarının çevresinde ve içinde ağrı ve hassasiyet.

Kulak Enfeksiyonları

Kulak enfeksiyonu, kulak iltihabından çok daha ciddi bir rahatsızlıktır. Bu nedenle, köpeklerde kulak enfeksiyonunu erken teşhis etmek son derece önemlidir. 

Kulak enfeksiyonunun ileri safhalarında, köpeğiniz denge kaybı yaşayabilir, kulak kanallarında sıvı salgılanması olabilir, davranışları değişebilir ya da saldırgan tavırlar sergileyebilir. Ayrıca, aşamalı olarak işitme sorunu yaşayabilir.

Bu belirtilerden herhangi birine rastladığınız takdirde, derhal bir veterinere gitmeniz çok önemlidir. Aksi takdirde, kulak enfeksiyonu kulak zarını etkileyebilir ve tedavisi mümkün olmayan bir hasara neden olabilir.

Tedavi yöntemi, enfeksiyona veya iltihaba neden olan patojene bağlı olarak değişir. Genel olarak, veterinerler rahatsızlığın nedenine bağlı olarak antibiyotik veya mantar ilacı kullanımını tavsiye eder.

Köpeklerde Kulak Enfeksiyonları Nasıl Önlenir?

Kulak enfeksiyonlarını önlemek için yapabileceğiniz ilk şey köpeğinizin aşılarını yaptırmaktır. Bu, iç ve dış parazit tedavileri için de geçerlidir.

Köpeğinizin alerjisi olduğunu düşünüyorsanız, onu bir veterinere muayene ettirmelisiniz. Güçlü bir bağışıklık sistemi ve sağlıklı büyüme için dengeli bir beslenme düzeni de önemlidir.

Köpeğinizin sıvı ihtiyacını karşılamak da çok önemli bir faktördür. Gün içinde içebileceği soğuk suyunun olduğuna emin olmalısınız.

Bir köpeğin temel bakımının yanı sıra, kulaklarına, gözlerine, burnuna ve bacaklarına da özen göstermek gerekir. Çünkü, bunlar güneşe, mikroorganizmalara ve diğer çevresel faktörlere maruz kalan hassas bölgelerdir.

Köpeğinizin kulaklarını düzenli olarak temizlemenizi ve her zaman kuru tutmanızı tavsiye ederiz. Nem, bakterilerin ve mantarın oluşmasına neden olur. Sıcak yaz aylarında köpeğinizle daha yakından ilgilenmelisiniz, çünkü yüksek ısı kulak kanallarındaki mikroorganizmaların hızlıca yayılmasına neden olur. Bu nedenle, köpeğinizin kulaklarıyla ilgilenirseniz, köpeğiniz bunun için size minnettar kalacaktır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.