Görme Engelli Bir Köpeğin Bakımı İçin Tavsiyeler

Doğuştan, herhangi bir hastalık ya da yaşlılık sebebiyle kör olmuş bir köpek, aşağıdaki tavsiyeleri uygularsanız size fazlasıyla minnettar kalacaktır. Ayrıca, koku alma ve işitme duyularının çok iyi bir şekilde gelişmiş olacağını da aklınızda bulundurmanız iyi bir fikir olacaktır.
Görme Engelli Bir Köpeğin Bakımı İçin Tavsiyeler

Son Güncelleme: 30 Ağustos, 2018

Yıllar geçtikçe evcil hayvanınızın duyuları, özellikle de görme ve işitme duyusu bozulabilir.  Her ne kadar görme engelli bir köpeğe sahip olmanın bir problem olduğunu düşünseniz de, gerçek şu ki, kör bir köpek de hayatına neredeyse eskiden olduğu gibi devam edebilir.

Tabii ki, bunun olması için bazı şeylerin farkında olmanız ve buna uygun davranmanız gerekir. Köpeğinizin takılabileceği eşyaları ortalıkta bırakmamanız, bu davranışlara bir örnek olarak gösterilebilir. Öyleyse köpeğinize bakmanıza yardımcı olabilecek bazı tavsiyelerin neler olduğunu öğrenmek için makalemizi okumaya devam edin.

Görme Engelli Bir Köpeğin Bakımı ile İlgili Tavsiyeler

Elbette ki yaşı ya da geçirdiği bir hastalık sebebiyle kör olmuş bir köpeğe sahip olmak, doğuştan görme engelli bir köpeğe sahip olmakla aynı şey değildir. Ayrıca genç yaşından beri evinizde yaşayan bir köpek ile sizinle yaşamaya daha yeni başlamış bir köpek de birbirinden farklı olacaktır.

Her ne olursa olsun, köpeğe ihtiyacı olan her şeyi sunduğunuzdan ve hayatının mümkün olduğu kadar sakin ve rahat olduğundan emin olmanız çok büyük bir önem taşır. Bunu sağlayabilmek için de, görme engelli bir köpeğin bakımı ile ilgili sizinle paylaşacağımız tavsiyeleri dikkate almanızda fayda vardır:

  1. Köpeğinizi Gereğinden Fazla Korumayın

Bir hayvan sahibinin kör olmuş bir evcil hayvana karşı gösterdiği ilk tepki onu görebileceği bütün zararlara karşı korumaya çalışmak oluyor. Ancak ne yazık ki, çoğu hayvan sahibi bu davranışın köpek için zararlı bir davranış olabileceğini bilmiyor. Hayvan göremiyor olsa da, yine de mutlu ve bağımsız bir şekilde yaşamaya devam edebilir.

Köpekler içinde bulundukları yeni durumun farkına varmazlar ve diğer duyularını geliştirerek hayata çok iyi bir şekilde adapte olabilirler. Aynı zamanda, köpeklerin pek çok durumda koku alma ve işitme duyularını kullandıklarını da unutmamamız gerekir.

Bu sebeple, köpeğin oyun oynamak , etrafı araştırmak ve nerede isterse orada uyumak gibi şeyler yapmasına izin vermelisiniz. Çünkü köpeğiniz için hayat, tek bir “detay” haricinde aynı şekilde devam eder. Bu “detay” ise kör olmalarıdır.

  1. Evinizde Küçük Değişiklikler Yapın

Hayvanın bir şeylere çarpmasını ya da takılmasını önlemek için evinizdeki bütün eşyaların yerini değiştirmenize ya da yeniden düzenlemenize gerek yoktur. Köpeğinizin zaten evinizde uzun bir süre yaşadığını ve muhtemelen etrafında neler olduğunu ezbere bildiğini unutmayın.

kör bir köpeğe bakmak

Elbette ki hayvan için tehlikeli olabilecek eşyalar varsa onları kaldırmalısınız. Ancak geri kalan her şey aynı şekilde kalabilir. Etraftaki her şeyi her zaman temiz ve düzenli tutmaya çalışın ve eğer evinizde merdiven varsa, köpeğinizin basamaklardan düşmesini engellemek için merdivenin önünü kapatın.

  1. Köpeğin Eşyalarını Aynı Yerde Bırakın

Köpekler görme engelli olsun ya da olmasın, sakin kalmaları ve itaatkar olmaları için belli bir düzene ihtiyaç duyarlar. Bu sebeple köpeğin yatağı, mama ve su kabı, oyuncakları vb. gibi kişisel eşyalarının yerini değiştirmemelisiniz. Böylece köpek, kendi eşyalarının olduğu yere alışacak ve evde yolunu kolayca bulabilecektir.

Bunlara ek olarak, onunla her zaman nasıl oynuyorsanız o şekilde oynamaya devam etmeniz de köpek için güzel olacaktır. Örneğin işten eve döndüğünüzde ya da çiçekleri sularken her zaman ne yapıyorsanız yine onu yapmanız köpeği iyi hissettirecektir. Unutmayın, hayvan ona ne olduğunu anlamıyor ve onun için her şey aslında aynıdır. Bu nedenle köpeğin ilgisizlik, sevgisizlik ya da yeterince eğlenmemek gibi nedenlerle depresyona girmesine müsaade etmeyin.

  1. Köpeğinizi Parka Götürün

Görme engelli köpek sahiplerinin yaptıkları en yaygın hatalardan biri de, köpeğin güvenliğinden endişe duydukları için onları asla evin dışına çıkarmamalarıdır. Ancak görme engelli köpekler için, bir parkta ya da başka bir açık alanda diğer köpeklerle ya da insanlarla etkileşime geçmek çok önemlidir.

gözleri görmeyen köpeklerin bakımı

İyi tarafından bakacak olursak köpeği evden dışarı çıkarmak aslında hayvanın bulunduğu ortamı değiştirmesi, enerjisini atması, eğlenmesi ve mutlu olması için mükemmel bir fırsattır. Herhangi bir sorun yaşamamak için ise, hayvanı tasmayla gezdirin ve karşıdan karşıya geçerken dikkatli olun. Siz her zaman köpeğinizin rehberi ve gözleri olacaksınız.

  1. Köpeğin Diğer Duyularını Güçlendirin

Kör bir köpek sahibi olmak kesinlikle zor bir durumdur. Bazen ne yapacağınızı bilmediğiniz anlar yaşayabilirsiniz. Köpeğinize koku alma ve işitme duyularını kullanmasını öğretmeniz gerekir. Böylece size çok fazla ihtiyaç duymayacak hale gelebilir. Bu iki duyusunu da daha fazla geliştirdiği zaman, geçmişteki ve şu anki durumu arasındaki farkı anlamayacaktır bile.

Köpeğinize, üzerinde sizin kokunuz olan eşyalar verin, sizin battaniyenize yatmasına izin verin, onunla yüksek sesle ve tane tane konuşun ve onu sevmeden önce, korkmasını engellemek için onun yakınlarında olduğunuzu ona belli edin. Bazı insanlar yanlarında, köpeklerinin yanına yaklaştıkları zaman köpeğin bunu fark etmesi için gürültü çıkaran nesneler kullanırlar. 


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.