Köpeklerde Gençlik Hastalığı

Köpeklerde Gençlik Hastalığı
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Köpeklerde Gençlik Hastalığı, evcil hayvanlarda en çok rastlanan sağlık sorunlarından bir tanesidir. İnsanlara bulaşmasa bile, köpekler arasında enfeksiyon riski ve ölüm oranı oldukça yüksektir.

Gençlik Hastalığı patojeninin yayılması, hayvanların sağlıksız ortamlara terk edilmesiyle ilişkilidir. Sokak hayvanlarının artışı sebebiyle sokaklarda doğan yavru köpekler, özellikle bu hastalığa karşı çok savunmasızdırlar. Yavru köpekler bu hastalığa çok kolay bir şekilde yakalanıp başka bir köpeğe bulaştırabilirler.

Bu sebeple, bir köpeği kurtardığınız zaman aşılarının güncel olduğundan ve kurtlardan arındırılmış olduğundan emin olmanız gerekir. Köpeğin bağışıklık sistemini güçlendirmek, onun sağlıklı olmasını garanti altına almak için en etkili yollardan bir tanesidir.

Köpeklerde Gençlik Hastalığı Nedir?

Köpeklerde Gençlik Hastalığı, bağışıklık sistemini ve solunum yollarını etkileyen bulaşıcı, viral ve akut bir hastalıktır. Daha şiddetli vakalarda hastalık, merkezi sinir sistemini ve nöronları etkileyebilir.

gençlik hastalığı

Bu hastalığın virüsü, Mononegavirales takımının Paramiksovirüsler familyasına aittir ve insanlarda cüzzama sebep olan virüsle benzerlik göstermektedir. Bu virüs oldukça dirençlidir ve çok tehlikeli koşullarda hayatta kalmayı başarabilir ve faaliyetine devam etmeden önce kendisini uzun bir süre dondurabilir.

Dirençli olmasından dolayı tüm dünyaya yayılması bütün veterinerleri oldukça endişelendirmiştir. Her yaştan, ırktan ve boyuttan köpeklerin yakalandığı Gençlik Hastalığı, en çok yavru köpeklerde görülür.

Gençlik Hastalığı Farklı Köpekleri Nasıl Etkiler?

Yavru köpeklerin bağışıklık sistemi hala gelişme aşamasında olduğu için enfeksiyona yakalanma riskleri daha yüksektir. Bu yüzden, dış dünyada bulunan çeşit çeşit mikroorganizmalarla başa çıkmaya hazır değillerdir. Buna ek olarak, büyüme aşamasında yoğun hücre aktiviteleri, virüsün yayılma hızını arttırmaktadır.

Dahası, yaşlı ve/veya immünsüprese köpekler, Gençlik Hastalığı’na ve diğer enfeksiyonlara karşı daha savunmasızdırlar. Bu durumda belirtiler daha ciddi seviyede görülmekte ve köpeklerin sağlık durumları hızlı bir şekilde düşmektedir.

Paramiksovirüsler diğer vahşi köpekgiller familyasından hayvanlarda da yaygın olarak görülmektedir. Kurtlarda, çakallarda, tilkilerde ve  dingolarda (“Avusturalya’da yaşayan vahşi köpek türü”) görülebilir. Nadir olmakla beraber, su samuru, gelincik ve rakunları da etkileyebilir.

Yüksek Ölüm Oranı

Köpeklerde Gençlik Hastalığı yüksek ölüm oranından ve hızlı yayılmasından dolayı insanları oldukça endişelendirmiştir . Ortalama olarak, Gençlik Hastalığı’na yakalanan köpeklerin %90’u ölmektedir.

Köpeklerde Gençlik Hastalığının Belirtileri

Gençlik virüsünün kuluçka dönemi genel olarak 12 ve 20 gün arasında değişmektedir. Normalde, köpeklerde Gençlik Hastalığı’nın ilk belirtisi, göz çevresinde ve burunda görülen akıntılardır.

Hastalık ilerledikçe, aşağıdaki belirtiler görülebilir:

  • Halsizlik, uyuşukluk ve aşırı uyku durumu.
  • İştah kaybı.
  • İshal ve kusma.
  • Köpeklerin patilerinin tabanında görülen hiperkeratoz (nasır).
  • Nefes almakta zorluk ya da nefes darlığı

Bunu takiben, hasta köpekte ayrıca kötü beslenme, dehidrasyon ve anoreksi de görülebilir. En şiddetli vakalarda, gençlik vürüsü sinir sistemine ulaşarak spazmlara, kasılmalara ve felce neden olur.

Köpeklerde Gençlik Hastalığının Bulaşması

Gençlik Hastalığı’nın bulaşması doğrudan gerçekleşir: virüs çoğunlukla havadan bulaşır. Diğer bir deyişle, köpek havadaki patojenleri yutar ya da içine çeker.

Gençlik virüsü aynı zamanda virüsün bulaştığı yemek ve su yoluyla da  geçebilir. Bu da size, köpeğinizin mama kabını yabancı köpeklerle paylaşmamanın önemini vurgulamış oluyor. Her hayvanın kendine has ortamı, mama kabı ve su kabı olmalıdır.

Köpeklerde Gençlik Hastalığı’nın Tedavisi Mümkün Mü?

Paramiksovirüslerini, köpeğin vücudundan atacak herhangi bir ilaç bulunmamaktadır. Virüs enfeksiyonlarının tedavi edilmesi, bakteriyel ve mantar enfeksiyonlarına kıyasla daha zordur.

Köpeklerde görülen Gençlik Hastalığı’nın en yaygın tedavi şekli, köpeğin bağışıklık sistemini güçlendirmektir. Bu şekilde, belirtiler hafifleyebilir ve ikincil enfeksiyonlar önlenebilir.

Erken teşhis, köpeğinizin iyileşme ve kurtulma şansını arttırmada çok önemlidir. Bu sebeple, köpeğinizin vücudunda ya da davranışlarında herhangi bir değişiklik fark ettiğinizde, derhal veterinere başvurmanız çok önemlidir.

Köpeklerde Gençlik Hastalığı Nasıl Önlenebilir?

Köpeklerde Gençlik Hastalığı’nı önlemek için, köpek sahiplerinin aynı zamanda sorumluluk sahibi de olmaları gerekir. Köpeğinizin aşı takvimini atlamamak ve kurtlar için periyodik biçimde kontroller yaptırmak, evcil hayvanınızın sağlıklı kalması için olmazsa olmaz önleyici tedbirlerdir. Unutmayın, dengeli bir diyet ve bol bol yapılan fiziksel aktiviteler, tüm canlılar için hayati önem taşır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.