Köpeğimin Hangi Aşılara İhtiyacı Var?

Bu makalede köpeğinizin sağlığını etkileyen tedavilerden bahsedeceğiz.
Köpeğimin Hangi Aşılara İhtiyacı Var?

Son Güncelleme: 10 Ağustos, 2018

Çeşitli bulaşıcı hastalıklara yakalanmamak için, evcil hayvanların bazı zorunlu aşıları olması gerekir. Coğrafi konuma ya da hayvanın sağlık durumuna bağlı olarak isteğe bağlı yapılan aşılar da vardır.

Zorunlu aşılar ve köpek sağlığı

Yavru köpeklere 9 haftalıkken (yaklaşık olarak) aşı yaptırılmaya başlanır. Bundan önceki dönemde yapılan aşılarda, annenin sağladığı antikorlar ters etki yaratabilir. Bu yüzden, köpekler sütten kesilir kesilmez aşı yapılabilir ve yapılmalıdır da.

köpeklere aşı yapılması

Köpek sahiplendiğinizde ya da satın aldığınızda, genellikle sağlık karnesini de alırsınız. Ve veteriner köpeğinizin olması gereken zorunlu aşıların dozunu yazar. Eğer köpeğinizin henüz bağışıklığı yoksa, diğer hayvanlarla temas ettirilmemeli. Neden mi? Çünkü bu durumda hastalıklara ve enfeksiyonlara yakalanma ihtimali daha yüksektir.

Köpek aşı olduğunda,   belirli virüsler için antijenlerin hazırlanmasına ortam hazırlanır. Böylece, vücudu tepki verir ve çoğalmamaları için o mikroorganizmaları engeller.

Köpeğiniz aşı olduktan sonra, hücresel bağışıklıkları zayıflayabilir. Yani, hastalanabilir (tıpkı insanların grip aşısı olduklarında hastalanmaları gibi). Köpeğinizi virüslerden ve bakterilerden uzak tutmanız çok önemlidir. Köpeğiniz gelecekte bağışıklık kazandığı patolojilere sebep olan organizmalarla temas ettiğinde, bundan etkilenmeyecektir.

Köpeğiniz aşı olduktan sonra ciddi ya da ölümcül hastalıklara yakalanma riski azalır. Buna ek olarak, kuduz hastalığında olduğu gibi hastalıkların da insanlara bulaşma riski azalır. Zorunlu (ya da isteğe bağlı) aşılar, hayvan sağlıklıyken ve iyi durumdayken yapılmalıdır. Aşıların yan etki göstermesi normal hatta beklenilen bir şeydir. 

Örneğin, aşıyı takiben saatler içerisinde ateşi çıkabilir, kurdeşen dökebilir, özellikle aşının yapıldığı bölgede kaşıntı ve kızarıklık görülebilir ve kist oluşabilir. Kist durumu, iğne sırasında hayvanın hareket etmesinden ya da şırınga içerisindeki sıvının kana karışmamasından dolayı kaynaklanabilir. Eğer bu durum günlerce devam ederse, köpeğinizi veterinere götürmelisiniz.

Köpeğim için gerekli olan aşılar nelerdir?

İspanyada, aşı takvimini ulusal mevzuatlar belirler. Keza, her ülkenin kendine has şartları vardır (Kuduz aşısının Katalonya’da, Bask ülkesi’nde ve Galiçya’da isteğe bağlı yapılması gibi). Bu yüzden, yaşadığınız yerdeki veteriner kliniğine danışmanız gerekir. Esas olarak, zorunlu aşılar köpekleri rahatsızlıklardan, parvo virüsten ve kuduzdan korur. İsteğe bağlı yapılan aşılar ise, köpekleri diğer birçok hastalıkların yanı sıra leptospirozdan,  infeksiyöz trakeabronşitisten (ITB) (kennel cough) ve Layşmanyazdan korur.

Türkiye’deki en temel aşı takvimi şöyledir:

 • İlk aşı: 7.haftadan sonra başlanmalı.
 • Karma aşılar: 8. haftada başlanmalı.
 • Karma aşılar arasındaki süre: 21 gün ara ile 2 uygulama
 • Kuduz: en az 12 haftalıkken başlanmalı.
 • Karma aşılar ve kuduz: her yıl tekrarlı.
dondurma yiyen köpekler

Karma aşılar aşağıdaki hastalıklardan korur (bu yüzden her yıl düzenli yaptırmak çok önemlidir):

 • Distemper (Gençlik hastalığı)
 • Infectious Canine Hepatitis (adenovirus 1)
 • Leptospiroz
 • Parvovirus(Kanlı ishal)
 • Kennel Cough ( infeksiyöz trakeabronşitist)
 • Canine coronavirus
 • Parainfluenza

Kuduz aşısı, bağışıklık sistemini virüse karşı harekete geçirir. Bu yüzden, aşı yapıldıktan yaklaşık iki hafta sonra aşının etkileri görülmeye başlar. Veteriner doğru bir şekilde yaptığında, aşının etki oranı 100%’dür ve bir yıl boyunca da devam eder. İkinci aşının etkisi genelde 2 ila 3 yıla kadar devam edebilir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.