Evinizde Evcil Hayvanınız İçin Mükemmel Bir Bakım Nasıl Yapılır?

Evinizde Evcil Hayvanınız İçin Mükemmel Bir Bakım Nasıl Yapılır?

Son Güncelleme: 06 Ağustos, 2018

Bir evcil hayvanınızın olması demek, sevimli küçük tüylü arkadaşınıza sarılmaktan ve onları sevmekten çok daha fazlası demektir. Evcil hayvan sahibi olmak belli bir sorumluluğu da beraberinde getirir. Ve bu sorumluluğun bir parçasına onlara banyo yaptırmanız da dahildir. Bu işlem evcil hayvanınızın hijyeni için büyük bir önem taşır. Bu nedenle, kendinize acaba hayvanımı bir klinikte mi yoksa evde kendim mi yıkamalıyım diye soruyor olabilirsiniz. 

Pek çok insan evcil hayvanını bu işlemin özel olarak yapıldığı yerlere götürmeyi tercih eder; ancak herkes bunu tercih etmeyebilir. Birçok kişi bu işlemi evde kendileri yapmayı daha uygun bulur. Her ne kadar bu işlem bazen pahalıya mal olsa da, evcil hayvanınızla aranızda güçlü bir bağ kurmak için iyi bir fırsat olacaktır. Evcil hayvanınızın banyo gününü daha kolay ve daha zevkli hale getirmek için bu ipuçlarını izleyin.

Evcil Hayvanlara Evde Bakım Yapmak

kurulanan kedi

Hayvanlarınıza evde bakım yapmak (onları yıkamak, fırçalamak vs.) yorucu bir işmiş gibi görünse, yalnızca planlı hareket ederek bile, bu işlemi çok basit bir görev haline getirebilirsiniz. Bu gibi sebepler ışığında, bu makalemizde evcil hayvanınızın evde bakımının yapılmasının o kadar da zor olmadığını göreceksiniz.

Bir Şampuan Seçin

Hayvanların ciltleri ve tüyleri insanlarınkinden çok farklıdır, bu nedenle onları yıkamadan önce onlar için özel bir şampuan almanız çok önemlidir. Evcil hayvanlarınızın ihtiyaçlarına uygun çok özel ve çok çeşitli şampuanlar vardır ve bu şampuanlar hayvanınızın cildinin ve tüylerinin daha sağlıklı ve parlak görünmesini sağlar.

En Uygun Yeri Bulun

Köpeğinizi yıkamak için sadece köpeğinizin değil, sizin de rahat hareket edebilmeniz için yeteri kadar büyük bir alana ihtiyacınız vardır. Bir bahçeye, verandaya ya da geniş bir terasa ihtiyacınız olacaktır. Ya da hem evcil hayvanınızın hem de sizin için kolayca dolaşabileceğiniz büyük bir banyoya ihtiyacınız olacaktır.

Hassas Bölgelere Bakım Yapın

Köpeklerin kulakları onların en hassas bölgelerinden biridir, özellikle de onları yıkıyorsanız. Suyun kulaklarına kaçması ve daha sonrasında başa çıkılması çok zor olan kulak iltihabına yol açması gerçekten çok kolaydır.  Bunu engellemek için yapabileceğiniz en etkili şey, evde kendiniz evcil hayvanınızı yıkamadan önce kulaklarına bir miktar pamuk tıkamanız olacaktır.

Suyun Sıcaklığı

Evcil hayvanların tüyleri ve cildi bizlere göre daha kalın olduğu için suyun sıcaklığının çok yüksek olmasına dayabileceklerini bir an için bile aklınızdan geçirmeyin. Çünkü bu tamamen yanlış bir düşüncedir ve aynı zamanda gereksizdir de. Elbette ki sıcak su kullanın ancak sıcak taraftan daha ziyade soğuk tarafı daha fazla açtığınızdan emin olun. Hayvanınızın rahat bir şekilde banyo yapması için sıcakla soğuk arası sıcaklık, en ideali olacaktır.

Yıkamaya Başlayın

İlk önce hayvanınızı ıslattıktan sonra, bacaklarındaki kirleri temizlemek için, bacaklarına şampuan sürerek sert ve dikkatli hareketlerle ovabilirsiniz. Bir sonraki adım olarak ayaklarını temizleyebilirsiniz, ki köpeğinizin ayakları vücudunun en kirli kısmıdır çünkü yer ile sürekli temas halindedir.

Ardından kafasına doğru yönelin ve ileride oluşabilecek problemlere engel olmak için gözlerinin ve kulaklarının etrafını yıkarken özellikle dikkatli olun. 

Durulama

Durulamaya gelince, önce kafasından başlayın ve bütün tüylerini bol suyla durulayın. Şampuanın tamamı akıp gidene kadar durulama işlemine devam edin. Hayvanınızın tamamen temizlendiğinden emin olmak için gereken zaman ne kadarsa, o kadar uzun süre durulamaya devam etmeniz gerekir.

Kurulama

tüyleri taranan kopek

Evcil hayvanların en nefret ettiği kısım olan kurutma makinesine geçmeden önce, yapmanız gereken en iyi şey bir havluyla fazla suyu almanız olacaktır. İlk yapmanız gereken köpeğinizin tüylerinin havanın etkisiyle kurumasını sağlamaktır. İkinci olarak, köpeğinizin tüylerini açık alanda olabildiğince kurumaya bırakın, böylece köpeğinizin tüylerini saç kurutma makinesiyle çok uzun bir süre kurutmanıza da gerek kalmaz.

Eğer saç kurutma makinesi köpeğinizi korkutuyorsa aşağıdaki iki seçeneği her zaman kullanabilirsiniz. Bu seçeneklerden ilki, köpeğin tüylerinin açık havada kendiliğinden kurumasını sağlamak olacaktır. İkinci seçenek olarak ise, köpeklere özel bir saç kurutma makinesini almayı da deneyebilirsiniz.  Bu kurutma makineleri normal makinelere göre çok daha az ses çıkarırlar ve sıcaklık seviyeleri de o kadar yüksek değildir.

Fırçalama

Son olarak fırçalama işlemine geliyoruz. Eğer dilerseniz ve köpeğiniz de buna dayanabiliyorsa, birazcık kokulu kolonya sıkabilirsiniz. Ardından kafasından başlayarak, sırtını ve sonrasında da kuyruğunu ve ayaklarını fırçalayabilirsiniz.

Unutmayın ki köpeğinizi her gün fırçalamak onun tüylerinin daha sağlıklı ve parlak kalmasını sağlayacaktır. Ve böylece bir uzmanın köpeğinize özel bakım yapmak için evinize o kadar sık gelmesine gerek kalmayacaktır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.