Köpeklerde Depresyon Belirtileri

Köpeklerin depresyona girmesinin birkaç nedeni vardır. Ancak durum ne olursa olsun, sahipleri asıl nedeni belirlemek ve evcil hayvanlarının neşeli karakterlerini normale döndürmesine yardımcı olmak için davranışlarını gözlemlemek zorundadır.
Köpeklerde Depresyon Belirtileri

Son Güncelleme: 16 Şubat, 2019

Birçok insan buna inanmasa da, hayvanlar depresyona girebilir ve köpeklerde bunun gerçekleştiği kanıtlanmıştır. Bununla birlikte, birçok insan depresyonun nasıl oluştuğu, köpeklerde depresyon semptomlarının neye benzediği ve depresyondaki hayvanların nasıl tedavi edileceği ile ilgili soruları cevaplayamayabilir. Bunları bilmek ister misin?

Köpekler neden depresyona girebilir?

Köpeklerde depresyon belirtileri çeşitlidir ve aşağıdaki nedenlerle ilişkilendirilebilir:

Terk edilme

Eğer evcil hayvanınızı evlat edinmişseniz ve onu büyükken evlat edindiyseniz, şiddetli bir evden gelmiş ya da terk edilmiş olabilir. Her zaman üzgün gibi görünebilir, ancak sabırlıysanız sevgisini ve güvenini kazanabilirsiniz.

Bir kafeste kilitli kalmaktan dolayı depresyon belirtileri gösteren üç köpek
Köpeklerde Depresyon Belirtileri

Köpeklerde depresyon belirtileri

Köpeğinizin depresyonda olup olmadığını anlarken, davranışlarındaki bazı işaretleri hemen görebilirsiniz. Bunlardan bazıları:

Vazgeçme hali

Büyük olasılıkla, köpeğiniz evdeyken oynar, hareket eder, bir şeyleri koklar ve gün boyunca birçok şey yapar. Köpekler çok uyusalar da, hareketsiz değildirler..

Depresif köpek uzanmış

Bununla birlikte, köpeğiniz bunu yapmayı bıraktıysa ve bütün gün uzanıyorsa ya da iç çekerek tekrar yatmaya devam ediyorsa, o zaman bir şeyler doğru değildir. Köpeğiniz bu şekilde davranıyorsa, hayatında hangi değişikliklerin olduğunu anlamaya çalışın ve depresyonda olup olmadığını analiz edin.

İştah kaybı

İştahsızlık, depresyon da dahil olmak üzere herhangi bir hastalığın ilk belirtilerinden biridir. Evcil hayvanınızın ne kadar yediğine ve miktarın önemli ölçüde düşüp düşmediğine dikkat edin. Depresyonda olabilir.

Yiyecek kasesine bakan köpek

Çok uyuyor

Normalden daha fazla uyumak başka bir depresyon belirtisidir. Başka bir makalede açıklandığı gibi, köpeklerin belirli saatlerde uyuması gerekir, bu saatler yaş gibi belli başlı faktörlere bağlıdır.

uyuyan

Köpeğiniz her zamankinden daha fazla uyuyorsa, bu, hayattan zevk almadığı için daha hızlı vakit geçirme çabasıdır.

Yıkıcı davranışlar

Eğer evcil hayvanınız her zaman sakin olduysa, ama şimdi yıkıcı bir tavır sergiliyor, mobilyaları ısırıyor, kanepeleri çiziyor, evdeki banyoya giriyor ve daha önce hiç yapmadığı başka şeyleri yapıyorsa, depresyonun bunlara neden olması muhtemeldir.

Depresif bir köpeğe nasıl yardımcı olabilirsiniz?

Daha önce de belirtildiği gibi, üzüntüyü depresyon ile karıştırmamalısınız. Ancak yukarıda bahsettiğimiz semptomlardan biri kendini tekrarlamaya devam ederse derhal bir veterinere gitmelisiniz. Depresyon teşhisi konduğunda, doktorun tedavisinden ayrı olarak, evde aşağıdakileri yaparak evcil hayvanınıza yardımcı olabilirsiniz:

  • Onu meşgul edin
  • Onunla oynayın
  • Diğer köpeklerle sosyalleşmesini sağlayın
  • Onu çok uzun süre yalnız bırakmayın
  • Ona eşlik etmesi için yeni bir evcil hayvan alın
  • Ona interaktif oyuncaklar alın

Köpeklerde depresyon belirtilerini tanımak o kadar da zor değil. Sadece biraz gözlem ve çaba gerektirir. Köpeğinizin depresyona girdiyse, sakin olun, bir çözümü var.

Yukarıdakilerin hiçbiri işe yaramazsa, köpeğinizin depresyon yaşamasının nedenleri kimyasal faktörler olabilir. Bu durumda onu veteriner tarafından reçete edilen bir ilaçla tedavi etmeniz gerekecektir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.