Köpekleri Neşelendirmek için 6 Yöntem

Köpekler alıştıkları şeylerde köklü değişiklikler yapıldığı zaman, canları sıkıldığı için hayal kırıklığına uğrayabilirler. Siz de köpekleri neşelendirmek için çeşitli yöntemler arıyorsanız doğru yerdesiniz.
Köpekleri Neşelendirmek için 6 Yöntem

Son Güncelleme: 06 Ocak, 2019

Köpeklerin kötü bir ruh halinde olmalarının pek çok sebebi olabilir. Bunların arasında can sıkıntısı, yeni bir eve taşınmak, bir aile üyesini özlemek vb. gibi sebepleri sayabiliriz. Neyse ki bu problemi çözmek için çeşitli yollar vardır. Köpekleri neşelendirmek için bu yazımızda paylaştığımız ipuçlarına bir göz atın.

1. Köpekleri Neşelendirmek İçin Bir Düzen Oturtun

Bir köpek, hayatlarında anlam veremediği yeni bir durumla karşı karşıya kaldığı zaman mutsuz olabilir. Belki de yeni bir eve taşınmış, bir köpek arkadaşını kaybetmiş olabilir ya da sahipleri tarafından daha yeni evlat edinilmiş olabilir.

Bu nedenle de yeni ortamlarına alışmakta zorluk çekiyor olabilir. Köpekler düzen, alışkanlık, rutin gibi şeyleri sever. Örnek olarak; ne zaman yemek yiyeceklerini, ne zaman dışarı çıkacaklarını ve ne zaman uyuyacaklarını biliyor olmak, köpeklerin değişikliklerle başa çıkmasına yardımcı olabilir.

Bu yüzden, köpekleri neşelendirmek için gün içerisinde yapılacaklara dair gayet net bir program yapın ve uzun bir süre bu programa uyun. Birkaç gün içerisinde köpek ondan ne beklendiğini anlayacak ve yeni ortamına uyum sağlamaya başlayacaktır.

2. Onları Azarlamayın ve Cezalandırmayın

Ceza vermek, ceza verilen kim olursa olsun çok hoş bir durum değildir; ancak ceza veren kişi de bundan hoşlanmaz. Sık sık davranışları düzeltilen ya da baskılanan bir köpek mutlu olmayacaktır.

Diğer yandan, eğer köpeğiniz doğru bir şey yaptığı zaman onu övmeye başlarsanız, bu şekilde daha hızlı öğrenir. Bu, köpekleri neşelendirmek için uygulayabileceğiniz kolay bir yöntemdir.

  • Neyin köpeğinizin kötü davranışlar sergilemesine neden olmuş olabileceğini tahmin edin ve bunun olmasını engelleyin. Köpeğiniz evde yalnızken çöpün içine girip çöpü mü karıştırıyor? Bu gibi problemleri önlemenin en iyi yolu çöp kutusunu başka bir yere koymak ya da mutfak kapısını kapatmak olacaktır.
  • Köpeklere gerektiğinden daha fazla emir vermeyin. Köpeğinize verdiğiniz tüm gereksiz komutlardan kurtulun. Köpeğinizin aldığı emirler ne kadar azsa, o kadar az itaat etmeleri gerekecektir. Bunun yanı sıra, köpeğin stres seviyesi hafifçe azalacak ve davranışları da iyiye gitmeye başlayacaktır.
    yerde yatan mutsuz köpek
  • Köpeğinizin kötü davranışlarını görmezden gelin ve iyi davranışlarını ödüllendirin. Onlara verdiğiniz eğitimi tersine döndürün!
  • Örnek olarak; köpeğiniz tasmayı çekiştirmediği zaman, siz ona söylemeden koltuktan indiği zaman, bir misafiriniz geldiği; fakat köpeğiniz ona havlamadığı zaman ve benzeri durumlarda köpeğinize övgüler yağdırın.
  • Ödül vermek, ceza vermekten çok daha iyi bir pekiştirmedir ve aynı zamanda hayvanın mutlu olmasını sağlar.

3. Keşfedebilecekleri Yeni Yerlere Gidin

Her ne kadar rutin şeyler köpeğin hayatının önemli bir parçası olsa da, arada sırada yapılan hoş sürprizler, köpekleri neşelendirmek için size yardımcı olacak güzel bir yöntem olabilir.

Örneğin yeni bir parka gidin, bir öğleden sonrayı ormanda tırmanış yapmaya ya da bir yürüyüşe ayırın. Elbette ki; bu gibi sürprizlerin köpeğiniz için mutluluk verici olduğundan ve onu hiçbir şekilde strese sokmayacağından emin olmanız gerekir.

Ayrıca, köpeğinizi bir sürü insanın olduğu bir alışveriş merkezine ya da çok gürültülü bir yere götürmeyin. Köpeğin yeni bir şeyler görebileceği ve koklayabileceği sessiz bir yer seçin ve köpeğin bulunduğu bu yeni ortamı keşfetmesine izin verin.

4. Köpek Arkadaşlarıyla Oynamasına Müsaade Edin

Eğer köpeğinizin arkadaşları varsa, bu arkadaşların köpeğinizi neşelendirmesine izin verin. Köpekler birbirini bizim sandığımızdan çok daha iyi anlar. Aynı zamanda, bir köpek sizin köpeğinizi halihazırda tanıyorsa, köpeğinizin ne istediğini ve neye ihtiyacı olduğunu da bilecektir.

Köpekleri neşelendirmek için, diğer köpeklerin inisiyatif kullanmalarına izin vermelisiniz. Belki de bu köpekler koşmak isteyecekler, başka bir oyuncakla oynayacaklar ya da bir süre birbirleriyle oynamaktan keyif alacaklardır. Hangi oyunu oynayacaklarına ve ne kadar oynayacaklarına köpekler kendileri karar verecektir.

5. Onlara Yeni Şeyler Öğretin

Bir köpek için en tatmin edici şeylerden biri de iyi davrandıklarını biliyor olmalarıdır. Sahibini memnun etmek, bir köpeğin içgüdülerinden biridir. Sizi kesinlikle mutlu edecek yöntemlerden biri ise yeni komutlar ve oyunlar öğrenmektir.

Köpeğiniz sizin komutlarınıza uyduğu her seferde sizin tarafınızdan övgü alacak ve ödüllendirilecektir. Bu ise köpeğinizin kendisini bir nebze de olsa daha iyi hissetmesini sağlar.

örtünün altında üç köpek

Köpeğiniz yeni komutlar öğrenmeye alışkın değilse, en kolay olanlarla başlayabilirsiniz. Bu komutlara örnek olarak oturmak, uzanmak ve kalkmak verilebilir. Eğer halihazırda köpeğiniz bunları yapabiliyorsa, o halde sallanmak, dönmek ve yakalamak gibi daha karmaşık komutları öğretmeyi deneyebilirsiniz.

6. Köpekleri Neşelendirmek İçin Daha Fazla Ödül Verin

Gün içinde köpeğinizin çok iyi bir şekilde yaptığı fakat sizin kıymetini bilmediğiniz; belki de farkına varmadığınız bir sürü şey vardır. Bu gibi şeyler için köpeğinizi ödüllendirin. Böylece köpeğiniz küçük, mutluluk verici sürprizler alacaktır.

Bu yöntem, köpekleri neşelendirmek için çok kolay bir yöntemdir. Köpeğinizin iyi davranışlar sergilediği gerçeğini pekiştirmek için ona ödül maması verin ya da onu sevin.

Tabii ki, bunu yaparken en sağlıklı ödül mamalarını seçmeye çalışın. Hazır olarak yapılıp evcil hayvan dükkanlarında satılan ödül mamaları, köpeklere çok miktarda verildiği zaman genellikle pek sağlıklı olmaz.

Bu nedenle bu mamaları çeşitlendirmeye çalışın. Örnek olarak sucuk ve sosis dilimleri, çekirdeksiz meyveler vb. verilebilir. Buzdolabında, elinizin altında seçebileceğiniz pek çok şey vardır. Mutsuz bir köpeği neşelendirmek çok da zor olmasa gerek diye düşünüyoruz.

Eğer bu verdiğimiz ipuçlarından hiçbiri işe yaramazsa ve köpeğinizin neden mutsuz olduğunu bilmiyorsanız, yapabileceğiniz en iyi şey bir veteriner hekime görünmek olacaktır. Çünkü böyle bir durumda köpeğiniz hasta olabilir ya da bazı fiziksel dengesizlikler yaşıyor olabilir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Hernández, P. (2012). Experiencia en el uso de trazodona en casos de ansiedad por separación en perros. AVEPA, Boletín de Etología, 10, 9-11
  • García-Morato Fernández-Baíllo, C. (2019) Respuestas comportamentales y fisiológicas de estrés en el perro y el gato. (Trabajo doctoral, Universidad Autónoma de Barcelona).

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.