Köpeklerde 6 Davranış Problemi

Bir köpeğin davranışları genellikle köpeğin yavru olduğu dönemde yaşadığı korkular ya da travmalarına, genlerine ve sahibinin köpeğe verdiği eğitime bağlı olarak değişkenlik gösterecektir. Ancak biraz sabır ve kararlılık gösterdiğiniz takdirde her şey için bir çözüm mutlaka vardır.
Köpeklerde 6 Davranış Problemi

Son Güncelleme: 14 Ocak, 2019

Köpeklerin davranışları konusunda önemli rol oynayan bazı yönler vardır. Köpeklerde davranış problemleri ile ilgili bilgi edinmek için sizlere bu makalede daha ayrıntılı bilgiler sunduk. Okumaya devam edin.

Evcil hayvanınızın davranışları hayvanın aldığı eğitime ve köpeğin cinsinin taşıdığı bazı özelliklere dayanır. Bununla birlikte köpekler, genellikle sosyalleşme eksikliği ya da genetik gibi sebepler nedeniyle bazı davranış problemlerine sahip olabilir.

Köpeklerde Davranış Problemleri: Neden Ortaya Çıkar?

Bir hayvanın yanlış davranşlar sergilemesine neden olan unsurları bilmek önemlidir. Ayrıca, köpekler için herhangi bir “doğru ya da yanlış” eylemin olmadığı gerçeğini anlamalısınız: Bunların hepsi köpeğin sahibinin köpeğe ne söylediğine ve ona ne öğrettiğine bağlı olacak değişkenlik gösterir.

Genetik, köpeklerde davranış problemleri konusunda belirleyici bir faktördür ve bazen öğrenilen davranışlara neden olabilir. Örnek olarak; eğer dişi bir köpek korkmuşsa, büyük olasılıkla bu köpeğin yavruları – en azından bazıları – da annelerinin bu özelliğini genetik olarak alacaktır.

Aynı zamanda, bir hayvanın sosyalleşme süreci de hayvanın nasıl davranacağı konusunda belirleyici olabilir. Bu süreç yavru bir köpek henüz bir aylıkken başlamalı ve sekiz hafta sonra da sona ermelidir.

Köpek, yetişkinlik dönemine de beraberinde götüreceği birçok alışkanlığı bu süre zarfında öğrenmiş olacaktır. Bu nedenle, annelerinden ya da kardeşlerinden erken yaşta ayrılmış köpekler ısırma, kaygı, sinirlilik, diğer evcil hayvanları kabul etmeme vb. gibi davranış problemlerine sahip olabilir.

yerde yatan köpek
Bir hayvanın hayatının bir evresinde yaşamış olduğu bir travmayı asla görmezden gelmeyin; çünkü bu travmalar hayvanın karakterini ve kişiliğini tanımlar.

Köpeklerde En Yaygın Olarak Görülen Davranış Problemleri

Evcil hayvanınızın nasıl yetiştirildiğine bağlı olarak bir ya da daha fazla davranışsal problem geliştirebileceğini unutmayın. Hayvan kendini suçlu hissetmemelidir ya da siz de hayvanın sahibi olarak başarısız olduğunuzu düşünmemelisiniz.

Bir köpeğin bazı kötü alışkanlıkları “miras” olarak kabul ettiğini aklınızdan çıkarmamaya çalışın. Neyse ki, pratik yaparak ve biraz sabırlı olarak bazı hayvan davranışları tersine çevrilebilir ya da iyileştirilebilir.

1. Köpeklerde Davranış Problemleri: Kazmak

Koşullara ve yere bağlı olarak bu iyi ya da kötü bir davranış olabilir. Örneğin, köpeğiniz bahçenin her yerine delikler kazıp bitkilere zarar verirse, hayvanı azarlayıp bunun yanlış bir davranış olduğunu öğretmeniz gerekir.

yeri kazan köpek
Bunu başarmak için de köpeği deliği kazmayı bitirdiğinde değil; henüz deliği kazarken azarlamanız gerekir.

2. Genel Korkular

Genel korkular, köpekler küçük travmalara maruz kaldığında ya da kaygı sorunu olan bir ailenin bazı “kalıtsal” travmalarına maruz kaldığında köpeklerde görülen en yaygın davranış problemlerinden biridir.

Bunun yanı sıra, bilgisizlik ya da deneyim eksikliğinden kaynaklanan korkuyu da görmezden gelmememiz gerekir. Eğer evcil hayvanınız insanlardan, diğer hayvanlardan ya da sudan korkuyorsa, hayvanı tüm bunlara alıştırmak için günlük olarak bunlarla temasa geçmesine yardım etmeniz gerekir.

Bunu da arkadaşlarınızı eve davet etmek, köpeğinizi parka götürmek, ona banyo yaptırmak vb. gibi günlük basit aktiviteler yaparak sağlayailirsiniz. Bu şekilde, köpek tüm bunları tehlikeli bir şeyler olarak değil; hayatınızın bir parçası olarak görmeye başlayacaktır.

3. Ayrılma Kaygısı

Bir köpek saatlerce evde yalnız kaldığı zaman bu duruma bir tepki olarak ağlamak, bir şeyleri kırmak, evin her yerine tuvaletini yapmak, havlamak, kapıyı tırmalamak vb. gibi farklı davranışlar sergileyebilir. Köpeğinizin sahip olduğu bu davranış problemine karşı sabırlı olmanız gerekir.

Bazı evcil hayvan sahipleri yıllık izne çıktıkları zaman eve yeni bir evcil hayvan getirmeyi tercih eder; böylece köpek yalnız olmaya yavaş yavaş  alışmış olacaktır.

4. Bir Şeyleri Çiğnemek

Yavru köpekler dünyayı ağızları ile keşfeder; bu yüzden ulaşabilecekleri her şeyi parçalar ve ısırırlar. Sorun, hayvanın bu davranışlarını sürdürmesi ve evinizin birkaç ay sonra berbat bir hale gelmesidir.

tasmasını çekiştiren köpek
Köpeğinize çiğneme oyuncakları vererek köpeğinizin bu alışkanlığı en kısa zamanda önlemeye çalışın.

5. Her Zaman Mama İstemek

Köpekler istediklerini elde etmek için duruma göre rol yapma yeteneğine sahiptir. Bu nedenle bir köpek, sahibinin yemek yediğini gördüğü zaman istediğini elde edinceye kadar hemen üzgün rolü yapmaya başlar. Tabii ki, bu davranışı çeşitli şekillerde önleyebilir ya da ortadan kaldırabilirsiniz:

Köpeğinizin “lütfen”lerini görmezden gelin. Köpeğinizi mutfaktan ya da yemek odasından uzakta olan farklı bir odaya koyun ya da köpeğinize herkes yemek yerken mamasını verin.

6. Aşırı Saldırganlık

Bazı köpekler diğer hayvanları ya da insanları gördüğü zaman çok saldırganlaşır ve bu durum herkes için tehlikeli bir hale gelir. Hayvanların bu şekilde davranmasının korku, kendi bölgelerini koruma güdüsü, yaşadıkları çeşitli travmalar ya da sahip oldukları şeyleri koruma isteği gibi farklı sebepleri olabilir.

Bu sebepleri analiz edin ve hayvanın bunların üstesinden gelmesine yardımcı olun. Bu sayede sevimli dostunuza daha kaliteli bir hayat sunun ve birlikte mutlu ve huzurlu yaşamaya devam edin!


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.