Köpeğiniz Nasıl Uyumalı?

Hayvanlar da insanlar gibi kişiliklerini, ruh hallerini ve hatta rüyalarını bile uyku pozisyonlarıyla ifade eder.
Köpeğiniz Nasıl Uyumalı?

Son Güncelleme: 06 Mayıs, 2018

Bu yazıda, köpeklerin uyurken gerçekleştirdikleri farklı pozisyonlarından bahsedeceğiz. Köpeğinizin uyku pozisyonu tamamen onu yansıtır.

Bir köpek ne kadar uyumalı?

piknikte yatan köpek

Veterinerlerin sıkça duyduğu bu soru aslında tamamen köpeğin yaşına, büyüklüğüne ve günlük yaptığı aktivitelere bağlıdır. Köpeğimizin “tüm günü uyuyarak geçirdiğini” düşünebiliriz ve gerçekten de durum böyledir.

Yavru köpeklerin büyümesi ve gelişmesi için günde yaklaşık 20 saat uyumaları gerekir. Yetişkin küçük cinsler 15-16 saat, yetişkin büyük cinsler ise 16-18 saat uyumalıdır. Daha yaşlı tüylü dostlarımız ise çok daha fazla uyumaktadırlar ve muhtemelen günde sadece bir veya iki saat uyanık olurlar.

Köpeğinizin uyku pozisyonu kişiliğini yansıtır

Köpeklerimiz birçok yönden bizlere benzer. Hatta uyku sırasında kişiliklerini ve duygularını ifade etme şekilleri bile benzerlik gösterir. Geceleri veya gün içinde uyurken girdikleri pozisyonlar belki dikkatinizi çekmiş olabilir. Bu pozisyonların her biri farklı durumları ifade eder. İşte bu pozisyonların anlamları şöyledir:

1. Yana doğru yatmak

Yerde, halıda ya da yatakta, nerede olursa olsun yana doğru yatmak, köpeklerin en rahat ve en sakin oldukları pozisyondur. Bu pozisyonda köpeklerin bacakları yana uzanır, kulakları gevşer ve başı hafifçe yukarı bakar. Köpeğiniz uyurken yana doğru yatıyorsa bu, onun çok rahat ve kendinden emin olduğu anlamına gelir. Mutlu, sadık, kaygısız ve tabii ki uyumaya bayılan tüylü dostlarımızın sıkça gerçekleştirdiği bir uyku pozisyonudur.

2. Kıvrılıp yatmak

Köpekler, özellikle geceleri ve kış mevsiminde sıklıkla bu pozisyonda uyur. Bu pozisyonda uyuyan köpekler, başını ön bacaklarının üstüne koyar ve arka bacaklarını karnına çeker. Hayvanlar vücut ısısını korumak için bu pozisyonu tercih eder. Sizin de evcil hayvanınız bu şekilde uyuyorsa çok sevecen ve usludur, ayrıca daha kolay eğitilebilir. Bu yüzden haydi köpeğinizi öpücüklere boğun!

3. Yüz üstü yatmak

Bu pozisyonda, karın aşağıda, ön ve arka bacaklar tamamen gerilmiş durumda ve baş, ön bacakların arasındadır. Aynı zamanda, köpekler bu şekilde uyurken tüm yatağı kaplar ve hatta bazen yatağa sığamaz. Yavru köpeklerin ya da tüylü dostlarımızın çok mutlu olduğu zaman tercih ettikleri bir pozisyondur. Ayrıca bu pozisyon, genellikle yavru hayvanların sahip olduğu motivasyon ve enerjinin bir göstergesidir.

4. Sırtüstü ayaklar havada yatmak

Köpeklerin gerçekleştirdiği bu uyku pozisyonu garip gelebilir. Bazıları, bu şekilde uyuyan köpeklerin yağmur duası yaptıklarına inanır. Bir köpek bu şekilde uyurken, sırtını ve başını yere ya da halıya koyar, arka bacaklarını yana açar ve ön bacaklarını da göğsünün üstünde tutar.

Bu pozisyon bizim için çok garip dursa da köpekler için çok rahattır. Kendilerini güvende hissettikleri ve kendilerine güvendikleri anlamına gelir. Sonuç olarak tüylü dostunuz, kaygısız, gevşemiş ve rahat olduğu için sevinebilirsiniz.

5. Karnının üstüne yatmak

uyuyan yavru köpek

Bu pozisyon ve yüzüstü yatış pozisyonu arasındaki fark, gerinen bacakların hafif bükülmüş olmasıdır ve ayrıca başını da yana yatırır. Bu pozisyonda henüz rahat değillerdir ve bu da derin uykuya girmeden önceki bir aşamada olduklarının göstergesidir. Utangaç ve sevecen cinsler kadar en maceracı ve enerjik cinsler de uyurken genellikle bu pozisyonu tercih eder.

6. Sırt üstü yatmak

Yürüyüşten gelen ya da çok yorgun olan köpekler, genellikle “ölü taklidi yapmak” olarak da bilinen bu pozisyonu tercih ederler. Sırt üstü yatıp başını geriye atar, arka bacaklarını yukarı kaldırıp ön bacaklarını karnına çekerler. Bu pozisyonun amacı olabildiğince hızlı bir şekilde serinlemektir. Bu şekilde uyuyan tüylü dostunuz mutlu, rahat ve güvende hissedecektir. Ayrıca, bu şekilde uyurken herhangi bir durum karşısında hemen harekete geçebilir. Bu durum, köpeğinizin çalar saatle uyuması gibi bir şeydir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.