Sahibini Özleyen Köpek

Sahibini Özleyen Köpek

Son Güncelleme: 24 Kasım, 2018

Köpeğiniz varsa tüm günü dışarıda geçirdikten sonra eve geldiğinizde yaşadığı tarifsiz mutluluğa kendi gözlerinizle şahit olmuşsunuzdur. Belki de sadece bir şey almaya on dakikalığına çıktınız ama yine de döndüğünüzde köpeğiniz sizi aylardır görmemiş gibi karşılayabilir. Bu yazımızın konusu olan köpek, sahibine olan özlemini değişik bir yöntemle göstermeye karar vermiş…

Bu köpek sahibini özlüyor ve bunu herkese gösteriyor

havlayan köpek

Alışveriş merkezlerine gittiğinde böylesi bir durumla karşılaşmayı muhtemelen kimse beklemiyordur. Rusya’nın Briansk şehrinde alışverişe gelmiş insanlar otoparktaki arabalardan birinden gelen korna sesiyle şaşkınlığa uğradı.

Neler olduğunu anlamak için arabaya yaklaştılar ve gördüklerine inanamadılar. Arabada bir köpek vardı ve kornayı o çalıyordu.

Köpek korna çalarken bir yandan da hem ağlıyor hem de uluyordu. Sahibini geri getirmek ve eve dönmek için başka ne yapabileceğini bilememişti. Onu o kadar özlemişti ki bu özlemi göstermenin en iyi yolunun gürültü yapmak olacağını düşünmüştü.

Çevredekiler de köpeğin bu halinin videosunu çektiler. Umutsuzca uluyarak sahibini çağıran köpeğin YouTube’da çok tıklanan videosunu izleyin.

Köpekler neden sahiplerini özler?

Köpeğimizin davranışlarını gözlemleyerek duyguları ve düşüncelerini anlayabiliriz. Yapılan birçok araştırmaya göre, işe gitmek gibi nedenlerden dolayı köpeğinizi her gün yalnız bırakıyor bile olsanız, yani sizin gitmeniz köpeğinizin günlük rutini haline gelmiş bile olsa köpeğiniz sizi yine de özlüyor.

Köpeğimizin yanında olmadığımız zaman kendilerini terk edilmiş hissediyorlar. Birkaç saat sonra döneceğinizi, siz kapıyı açıp içeri girene kadar bilmiyorlar.

Bu yüzden sahipleri tarafından terk edilmiş gibi hissediyorlar ve bunu da çeşitli şekillerde dışarıya yansıtıyorlar. Sahibinin yokluğunda köpekler depresif, endişeli ve stresli olabilirler. Bu hisler nedeniyle yalnız kalan köpeklerin havlaması, uluması, ağlaması ya da ortalığı dağıtması sık karşılaşılan durumlardır.

Belki çıkmadan önce ona biz yokken uslu durmasını, hemen döneceğimizi, sadece işe ya da alışverişe gittiğimizi ve dönünce ona ödül mamalarından vereceğimizi anlatıyoruz ama bizi anlayamıyorlar. Sadece onları terk etmişiz ve bir daha dönmeyecekmişiz gibi hissediyorlar.

Köpekler sosyal hayvanlardır ve gruplar halinde yaşamayı severler. Evdeyse biz, liderleri olarak o grubun bir parçasıyız. Gitmemizi kaldıramamalarının bir nedeni de bu. Köpeğimize kalsaydı her zaman yanı başımızda olurlardı!

Ayrılma anksiyetesi: Bazı cinsler daha kötü etkileniyor

Köpekler, cinslerine göre evde kalmaya farklı tepkiler verebilirler. Bazıları “ayrılma anksiyetesi” denilen bir durum yaşayabilirler. Bu köpekler, sahipleri etrafta olmadığı zaman kendilerini son derece kötü hissederler.

Genetik olarak ayrılma anksiyetesi yaşamaya daha meyiller cinsler şunlardır:

 1. Kırma cinsler
 2. Alman Çoban Köpeği
 3. Labrador Retriever
 4. İngiliz Cocker Spaniel
 5. Beagle
 6. Basset
 7. Maltese Terrier
 8. Bişon Çuha Köpeği
 9. Lhasa Apso
 10. Weimaraner
 11. Papillon
 12. Bernese Dağ Köpeği
 13. Alaska Kurdu
 14. Havanese
 15. King Charles Spaniel
 16. Japon Köpeği
 17. Avustralya Çoban Köpeği
 18. Border Collie
 19. Cavalier King Charles Spaniel
 20. Vizsla
kumsalda yatan köpek

Bu listede çoğunlukla çoban köpekleri, av köpekleri, kızak köpekleri ve küçük köpekler bulunuyor. Bu köpekler, neden bizi diğerlerinden daha fazla özlüyor? Çünkü yalnız değil sürü halinde yaşamaya alışıklar.

Listenin başındaki kırma cinslerin daha fazla özlemesinin sebebiyse çoğunun geçmişte sokaklarda ya da barınakta yaşamalarından kaynaklanıyor olabilir. Birlikte yaşadıkları insanlara bir kere bağlandıktan sonra onlardan ayrı kalmayı kaldıramıyorlar. Geçmişte yaşadıklarından dolayı yalnızlık hissi onlar için daha ağır oluyor ve evden gitmenize asla tam olarak alışamama ihtimalleri var.

Son bir tavsiye: Veterinerlere göre hayvanımızda biz evden ayrılınca oluşacak stresin seviyesini azaltmak için çıkmadan önce onları dışarıda gezdirmek işe yarayabilir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.