Evlat Edinmek: 10 Köpeği Sahiplenen Adam

Hayvanları evlat edinmek, kalbini ve kollarını ihtiyacı olan hayvanlara açmanın yollarından sadece bir tanesidir.
Evlat Edinmek: 10 Köpeği Sahiplenen Adam
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Steve Greig adındaki bu adamın büyük bir planı vardı. Bu adam diğer insanların hayvanlar çok yaşlı olduğu için sahiplenmek istemediği köpekleri evlat edinmek istedi. Hikayenin devamını okuyun!

Artmakta Olan Bir Davranış: Hayvanları Evlat Edinmek

Evcil hayvanları satın almak yerine sahiplenmek her geçen gün daha da yaygınlaşan bir davranış olmuştur. Gelecekteki evcil hayvan sahipleri, günlük yaşantılarına yeni bir hayvan arkadaş getirecekleri zaman satın almayı değil de evlat edinmeyi göz önünde bulunduracaklardır.

Hiç şüphe yok ki; evlat edinmek bir hayvan sahiplenirken kesinlikle düşünerek karar vermeniz gereken bir yükümlülüktür. Evlat edinmek, hayvanların sömürülmesini durdurmak ya da en azından bunu önlemeye yardımcı olmak için gereklidir.

Pek çok insan, belirli koşullara sahip bir hayvanı evlat edinmek istememektedir. Çoğu zaman engelli kedi ya da köpekler insanlar tarafından tercih edilmez. Bazen yaşlı hayvanlar göz ardı edilir.

Çünkü insanlar onları eğitemeyeceğinizi ya da bir yavru kedi ya da yavru köpek için hissettikleri sevginin aynısını daha yaşlı bir hayvan için hissetmeyeceklerini zannederler. Bu da hayvanları barınaklara terk etmemize sebep olur.

Steve Greig’in Hikayesi

on köpeği sahiplenmek

Steve’in hikayesi, köpeğinin beklenmedik bir şekilde ölmesinden yıllar sonra başlıyor. Steve, geç de olsa, arkadaşının hayatını onurlandırmak istedi. Bunu da “en yaşlı ve evlat edinme olasılığı en düşük” olan köpeği yerel bir sığınaktan evlat edinerek yaptı.

Böylece Greig, 12 yaşında, Eeyore adında küçük bir Chihuahua (Çivava) ile eve geldi. Bu köpeğin dizlerinde problem vardı ve aynı zamanda kalp hırıltısından da muzdaripti.

O sırada kendisine sorulduğu zaman Steve, şu anda bu hayvanın hayatının geri kalanını değiştireceğini fark ettiğini söyledi. Çoğu insan, sevilen bir evcil hayvanın ölümünden sonra, kaybını o kadar kuvvetli hisseder ki; tekrar olmasını engellemeye çalışır.

Ancak Greig’e göre en iyisi, bir evcil hayvanın diğerinin yerini alabilecek olmasıdır. 10 tane köpek, domuz ve diğer küçük hayvanların bakımı kolay bir iş değildir. Greig’in günlük aktiviteleri sabah 5’te başlar. Sabah 5’te, ekibin tamamına kahvaltı hazırlamak için uyanır.

Bütün bu hayvanları beslemek de kolay bir iş değildir. Diğer şeylerin yanı sıra, evcil hayvanlarından birkaç tanesinin farklı bir beslenme düzeni olduğu için, on farklı çeşit yemek hazırlamak zorundadır.

Bunlara ek olarak, hayvanlara çeşitli ilaçlar vermesi de gerekir. Yemeklerin yanı sıra, Greig’in gün içerisinde hayvanlarını yürüyüşe çıkarması, onlarla oyunlar oynaması ve hasta olanlar için de çeşitli ilaç tedavileri uygulaması gerekmektedir.

Genellikle, bir hayvanın yaşlandığı zamanki sağlığını gençliğinde aldığı günlük bakımın belirlediğini de aklınızdan çıkarmayın. Oyun oynamak köpekleri formda tutmak ve ayrıca fiziksel ve zihinsel sağlıklarına dikkat etmek için de önemlidir.

Yaşlı Köpekler İçin Egzersizler

Bir köpeğin henüz yavruyken ve gençken aldığı günlük bakım, yaşlılıktaki sağlığını önemli ölçüde etkiler. Bu nedenle, günlük yürüyüşler hayvanın sağlığı için bir anahtar görevi görür.

Ayrıca yaşlanana dek de sürdürülmesi gereken rutinin bir parçasıdır. Uzmanlar, yaşlı bir köpek için günde en az otuz dakikalık fiziksel aktivite önermektedir. Uzun yürüyüşler, bu süreye ulaşmak için mükemmel bir yoldur.

Yaşlı bir köpek için orta derecede egzersiz yapmanın farklı dejeneratif hastalıkların önlenmesinde yardımcı olabileceğini unutmayın. Örneğin, egzersiz yaparak hayvanların eklemlerini etkileyen artrit hastalığını önleyebilirsiniz.

Fiziksel aktivite aynı zamanda hayvanın yaşlılığı boyunca aşırı kilolu olma riskini de azaltır.

Yaşlı hayvanlara yönelik bakımın gerçekten doğumda başladığını göz önünde bulundurmalısınız. Bir köpek, henüz yavru iken uygulanan beslenme ve önleyici sağlık tedbirleri, köpeğin sonraki yıllarda beklenen yaşam süresini etkileyecektir.

Bir köpeğin beslenme düzeninin yaşamı boyunca değişmesi gerekir. Bunun bir nedeni, daha yaşlı bir köpeğin vücudunun genç bir köpeğinkinden daha yavaş çalışmasıdır. Yaşlı köpeklerde fiziksel aktivite de azaldığı için, mamalarının içerdiği kalori de mutlaka daha az olmalıdır.

Evlat Edinmek ve Hazır Yemek

  • Poşet ya da teneke kutu yaş mamalar arasından yaşlı hayvanlar için olan bazı özel öneriler vardır. Yaşlı hayvanlar için lif bakımından zengin olan düşük kalorili mamalar önerilir.
  • Yaşlı köpekler için olan mamalar, yaşlı köpekleri etkileyen kas kütlesi kaybını önlemek amacıyla, protein açısından da zengindir.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.