Köpeklerde Ani Ölüm Neden Kaynaklanır?

Köpeklerde Ani Ölüm Neden Kaynaklanır?

Son Güncelleme: 31 Ağustos, 2018

Bir evcil hayvanın ölümü, özellikle beklenmedik bir anda gelenleri, evcil hayvan sahiplerinin deneyimlemek istemeyeceği bir durumdur. Köpeklerde ani ölüm tıpkı insanlarda olduğu gibi gerçekleşebilir. Neyse ki, bunun yaşanmasını önlemek için bir şekilde bazı tedbirler alınabilir.

Köpeklerde Ani Ölüm Sebebi: Kalp Hastalığı

Evcil hayvanınız çeşitli sebeplerden dolayı aniden ölebilir. Doğuştan gelen bir hastalıktan, teşhis edilmemiş bir sağlık durumundan ya da bir yaralanmadan ölebilir.

En yaygın nedenlerden biri, aritmi, kan pıhtılaşması ve kardiyomiyopati gibi kalp rahatsızlıklarıdır. Başka bir deyişle, kalp kaslarını etkileyen sağlık durumlarıdır.

Kalp kaslarının genişlemesi, kanın vücuda pompalanması işlevini etkiler. Bu da yetersiz kan dolaşımı, kalp ritm bozukluğu ve kalp yetmezliği  olarak  karşımıza  çıkar. Köpeklerde en sık karşılaşılan kalp sorunları bunlardır. Kediler de ise hipertrofik kardiyomiyopatidir.

köpeklerde ani ölüm

Köpeklerde ani ölüm, aynı zamanda, koroner atardamarda kan pıhtılaşmasının kalp krizine neden olmasıyla da vuku bulabilir.

Kalp hastalıkları eğer erken teşhis edilebilirse tedavi edilebilir ve evcil hayvanınız güvende olur. Hastalıkları önlemenin en iyi yolu, köpeğinizin ırkının hangi hastalıklara daha yatkın olduğunu bilmektir. Örneğin, Cavalier King Charles Spaniel ırkı bir köpeğin, mitral kapakçıkları ile ilgili bir sorun yaşaması muhtemeldir.

Zehirli Madde Tehlikesi ve İç Kanama

Biraz sert oynamayı seven ve istemsiz bir şekilde kendisini sağa sola atan büyük ve hiperaktif bir köpeğe sahip olabilirsiniz. Köpekler acı hissettiklerinde bunu insanlara farklı yollarla gösterirler. Bu sebeple bir sorun olduğunu fark ettiğinizde geç olabilir ve bu noktada çoğu tedavi de işe yaramaz.

köpeklerde ani ölüm

Kanamanın gerçekleştiği en kötü durumlar, hayvanların genelde ciddi bir yükseklikten aşağı atlamasıyla gerçekleşiyor. Eğer böyle bir durumla karşılaşırsanız, derhal veterinerinizi arayın ve köpeğinizi yerinden oynatmayın.

Zehirli maddelere gelirsek, 2016 yılında ABD’de 18,000 hayvan zehirlenme vakası yaşanmıştır. İspanya’da Kastilya ve Leon, Kastilya-La Mancha ve Endülüs özerk topluluklarından gelen raporlara göre ise 9,000 vaka yaşanmıştır.

Bir hayvan zehirlendiği zaman gözlemlenebilir birçok semptom sergilerler. Bu durumda, sahipleri bir şeylerin ters gittiğini anlayabilir ve evcil hayvanını doğrudan veterinere götürebilir. Ancak bazı zehirli besinler çok hızlı etki eder ve sindirildiği zaman elinizden hiçbir şey gelmez.

Eğer çevrenizde zehirli yiyecekler  ya da hayvanların hayatını tehlikeye atan şeyler bıraktığından şüphelendiğiniz insanlar varsa, polise ihbar etmekten çekinmeyin ve köpeğinizi yürüyüşe çıkardığınız zaman ağızlığını taktığınızdan emin olun.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.