Yetersiz Beslenme Sonucu Hayvanlarda Oluşan Hastalıklar

Gereken besinleri içermeyen gıdaların tüketilmesi, ya da gereğinden fazla veya yetersiz beslenme, evcil hayvanlarda çeşitli hastalıklara neden olabilir.
Yetersiz Beslenme Sonucu Hayvanlarda Oluşan Hastalıklar
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Beslenme, evcil hayvanlarımızın sağlıklı olması için önemli yapı taşlarından bir tanesidir. Tüm türlerin, vücutlarının enerji üretebilmesi ve stabil bir metabolizmaya sahip olması için tam ve dengeli bir beslenmeye sahip olması gerekir. Aşağıda, evcil hayvanınıza yüksek kalitede bir beslenme alışkanlığı edindirmek ve yetersiz beslenme sonucu oluşan hastalıkları önlemek için bazı ipuçlarını bulabilirsiniz.

Evcil hayvanlarınız için sağlıklı beslenmenin önemi

Besinler söz konusu olduğunda, sağlıklı yiyecekler tükettiğiniz zaman vücudunuz daha iyi tepki verir. Ruh haliniz daha keyifli olur, her yeni güne başlamak için daha fazla enerji ve motivasyona sahip olur ve kendinizi güçlü ve dirençli hissedersiniz. Ayrıca, dengeli beslenme, kilonuzu sağlıklı bir şekilde yönetmenize ve obezite ile ilişkili çeşitli hastalıkları önlemenize olanak tanır.

Evcil hayvanlar da beslenme ihtiyaçlarına göre sağlıklı bir beslenme şeklinden muazzam ölçüde faydalanırlar. Evcil hayvanlarına doğal, ev yapımı bir beslenme biçimi uygulamayı tercih eden çok sayıda insan var.

Birçok insan evcil hayvanlarının beslenmesinin temeli olarak kuru mama kullanmaya devam ediyor. Bu geleneksel yöntem, hayatlarının her aşamasında evcil hayvanlara gerekli olan uygun miktarda besin ögeleri sağlaması açısından avantaj sağlar. Yüksek kaliteli proteinlere sahip, iyi, kolay sindirilebilir bir köpek maması seçimini yapmak önemlidir.

Barf beslenme yöntemi (Biyolojik Açıdan Uygun Çiğ Gıda), evcil hayvanların  doğal olan organik gıdalar ile  besin ihtiyaçlarını karşılar. Bu şekilde beslenmenin faydaları arasında, sindirimi kolaylaştırmak, diş sağlığını korumak ve bağışıklık sistemini güçlendirmek yer alır.

köpek beslenmesi

Ancak bununla birlikte, her bir hayvanın farklı vücuda sahip olduğundan dolayı, belirli beslenme ihtiyaçları olduğunu  unutmayın. Bu nedenle, evcil hayvanınızın dengeli beslenmesini planlama konusunda bir veteriner hekimden tavsiye almanız önerilir.

Bir profesyonel, hayvanın ağırlığına, yaşına, büyüklüğüne, türüne ve diğer koşullarına göre optimal bir beslenme biçimi hazırlamaya yardımcı olacaktır. Bu nedenle, her bir tür için standart bir beslenme tarzı söz konusu değildir.

Yetersiz beslenmenin yol açtığı sorunlar

Yetersiz beslenme biçimi, çeşitli hastalıkların gelişimi ile doğrudan veya dolaylı olarak ilişkili olabilir. Kötü beslenmenin her zaman zayıflık veya beslenme bozukluğu ile ilişkili olmadığını anlamak önemlidir. Bir hayvan obez olabilir ve hala besin eksikliğinin belirtilerini gösteriyor olabilir.

Sağlıklı bir beslenme, her bir hayvanın bedeni için gerekli olan miktarda alınacak besin ögelerine sahip olmalıdır. Çok fazla veya yetersiz besinler, hayvanın metabolizmasına zarar verir. Bu nedenle dengeli bir beslenme, hayvanınızın sağlıklı olması için anahtar faktördür.

Yetersiz beslenme, özel gözetim altında, spesifik bir tedaviye ihtiyaç duyulan bir hastalık örüntüsüdür. Bu gibi durumlarda, veteriner yüksek kalorili proteinler ve sağlıklı yağlardan oluşan yüksek kalorili bir beslenme önerecektir.

beslenme sorunları

Evcil hayvanlarda yetersiz beslenme sonucu oluşan başlıca hastalıklar

Alerjiler

Alerjiler, bağışıklık sisteminden kaynaklanan aşırı duyarlı bir reaksiyonun verdiği sonuçtur. Farklı hayvansal ve bitkisel protein kaynakları, evcil hayvanlar için alerjik olabilir. Soya, mısır, buğday, tavuk, balık, süt ürünleri ve yumurtalar genellikle hayvanlarda gıda intoleransına ve alerjilere neden olan başlıca gıdalardır.

İshal ve kusma

Hastalık olmasalar da, ishal ve kusma bir hayvanın hasta olduğunu gösteren en yaygın semptomlardır. Bunun için çok sayıda neden vardır: Aşırı beslenme veya beslenmedeki ani bir değişik, gıda zehirlenmesine veya alerjilere yol açabilir.

Gastrit

Evcil hayvanlarda gastrit tanıları daha yaygın hale gelmektedir. Başlıca nedenler arasında gıda intoleransı, bağırsak parazitleri ve bakteriyel antijenlerden kaynaklanan reaksiyonlar sayılabilir. Bazı hayvanların ise, yemek yeme aralıklarının çok uzun süre olması gibi kötü beslenme alışkanlıklarına sahip olmalarından kaynaklanan gastrit görülebilir.

Özofagus iltihabı

Neyse ki, özofagus iltihabı, evcil hayvanlarda yetersiz beslenmeden kaynaklı oluşabilecek diğer hastalıklar kadar yaygın değildir. Tam iyileşme için dikkatli tedavi gerektiren karmaşık bir hastalıktır.

Evcil hayvanlarda, yemek borusu iltihabı genellikle et ve pişmiş kemiklerin tüketimi ile ilişkilidir. Etobur, ya da hem etobur, hem de otobur olan (kediler ve köpekler gibi) hayvanların vücutları et ve kemikleri sindirmek için tasarlanmıştır.

Evcil hayvanınıza çiğ et vermek istemiyorsanız, fırında hızlıca pişirebilirsiniz. Ancak dikkat etmelisiniz çünkü, p işmiş kemikler parçalanabilir ve hayvanın sindirim sisteminde hasara sebebiyet verebilir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.