Burmilla Kedileri

Burmilla Kedileri

Son Güncelleme: 24 Ağustos, 2018

Kedi, zaman içerisinde farklı türlerde kedigillerle çiftleşerek gelişen bir hayvandır. Bu nedenle, bir çoğunu belki de hiç duymamış olabileceğiniz pek çok kedi cinsi ortaya çıkmıştır. Belki bazılarını daha önce görmüşsünüzdür; ancak hangi cins olduklarından pek emin değilsinizdir. Peki daha önce Burmilla Kedileri ile ilgili bir şeyler duymuş muydunuz? Bu kedi cinsi ile ilgili her şeyi öğrenmek için makalemizi okumaya devam edin!

Burmilla Kedileri ile İlgili Bilmeniz Gereken Her Şey

Kökenleri

Bu kedinin kökeni Birleşik Krallık‘a (İngiltere) dayanıyor. Bu yeni cins kedilerin ilk olanları, 1981 yılında bir Burmese (Burman) leylak rengi kedinin bir İran kökenli Chinchilla kedisi ile çiftleşmesi vesilesiyle ortaya çıkmıştır. İsmi de Burmese ve Chinchilla isimlerinin birleştirilerek oluşturulmasıyla ortaya çıkmış ve “Burmilla” olmuştur. Bu kedilerin ilk yavruları doğduğu zaman, hayvan yetiştiricileri bu türü ilerletme fikrine karşı koyamamışlardır.

burmilla kedisi

Yetiştiriciler, bu kedi cinsinin hayatta kalmasını sağlamak adına, her doğum sonrası elde edilen yavrular arasından en iyi olan yavru kedileri elde etmek için genetik testler yapmaya başladılar. Ve bu en iyi yavru kedileri, mükemmel kediyi elde etmek için kullandılar; ki bu da günümüzde sizlerin Burmilla kedisi olarak bildiğiniz kedilerdir. Ancak bu kediye, 1994 yılına kadar Uluslarası Kedi Derneği (Fédération Internationale Féline) tarafından resmi bir tanınma hakkı verilmemiştir.

Burmilla Kedilerinin Özellikleri

Bu kedi orta boyutları ve zarif tavırları olan kaslı bir kedidir. Burmilla kedilerinin düz bir sırtı ve yuvarlak bir göğüs bölgesi vardır. Bunun yanı sıra, güçlü yapıları ile öne çıkan ince ve uzun bacakları vardır.
Kuyruğunun başladığı yer geniş bir bölgedir ve çok fazla tüyle kaplanmıştır ve kuyruğunun ucu ise yuvarlaktır ve kuyruğun başladığı yerden ucuna doğru gittikçe kuyruk incelir. Ayrıca bu kedinin çok enteresan bir özelliği vardır: Alnında sanki “m” harfi varmış gibi görünür. Üst kısmı daha geniş olan ve aşağı doğru gittikçe daralan üçgen şeklinde bir kafası vardır.

Burmilla kedisinin, renk değiştirmeyen yeşil göz bebeklerinin karşısında harika görünen siyah gözleri vardır ve bu gözler büyük ve badem şeklindedir.

Bu kedinin tüyleri iki farklı türde olabilir. Bu türlerden bir tanesi kısa tüylü ve bir diğeri ise uzun tüylü kedilerdir. Uzun tüylü olan kedilerde “çift kat tüy” yokken, kısa tüylü olan kedilerin vücudunda sıkı sıkı duran çok fazla tüy vardır.Tüylerinin renkleri ise mavi, siyah, çikolata rengi, leylak, kırmızı ya da krem rengi olabilir. Tüyleri her zaman çok parlak, yumuşak ve sevmekten kendinizi alamayacağınız kadar güzeldir.

Burmilla Kedilerinin Kişilik Özellikleri

Bu cins kediler çok oyuncu olmaları ile ve herhangi bir ortama, insana ya da evcil hayvana adapte olma yetenekleri ile öne çıkarlar. Ayrıca bu hayvanlar, etraflarında çok fazla insan ya da hayvan olmasını ve oyun oynamayı çok seven sosyal varlıklardır.

Karakterleri ise sevimli, ilgili ve sevgi doludur. Burmilla kedileri her zaman sevilmek isterler ve onu ne zaman sevmek isterseniz isteyin, bu isteğinizi karşılıksız bırakmazlar. Bu kedi sevilmeyi, oyunları ve sarılmayı her zaman isteyen bir hayvandır.

Burmilla kedileri agresif hayvanlar değillerdir ve eğer onlarla ilgili öne çıkan bir şey varsa, o da zekaları ve enerji seviyeleridir. Burmilla kedisi diğer kedi cinslerinden çok farklıdır; çünkü bu kediler diğer kedigiller gibi günün on iki saatini uyuyarak geçirmezler. Bunun tam aksine, sürekli hareket etmek isterler. Bu kedi, sahip olduğu zekayı sizinle ya da diğer aile bireyleri ile iletişime geçme isteği ile gösterecektir.

burmilla cins kedi

Burmilla Kedileri İçin Özel Bakım

Bu kediler kolay kolay hasta olmazlar ve bilinen genetik ya da yaş ile alakalı bir hastalıkları yoktur. Sadece iyi ve besin değeri yüksek bir beslenme düzenine ve biraz egzersize ihtiyaç duyarlar.

Tüylerine gelince, ölü tüyleri almak için ve tüylerinin uzun bir süreliğine parlak kalmasını sağlamak için haftada birkaç kere taramanız gerekir. Kedilerde oldukça yaygın bir şekilde görülen kulak iltihabı gibi muhtemel enfeksiyonları engellemek için kullaklarını sık sık kontrol etmeniz ve temiz tutmanız gerekmektedir.

Sizin de gördüğünüz gibi, Burmilla kedileri diğer kedilerden farklı özellikleri olan bir kedidir. Hem o kadar bağımsız, özgürce takılan bir kedi değildir; hem de inanılmaz derecede sevgi doludur. Yani, bu kedi aynı anda hem bir kedinin hem de bir köpeğin sağlayabileceği tüm avantajlara sahip bir hayvandır. Bir evcil hayvanda başka ne gibi bir özellik olsun isteyebilirsiniz ki? Siz de artık yeni arkadaşınız olması için bir Burmilla kedisi almayı düşünüyor musunuz?

Görsellerin kaynakları: Sheila Bormann, Armin Tafertshofer ve John Turner.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.