Cane Corso Köpek Irkı

Cane Corso Köpek Irkı

Son Güncelleme: 17 Ağustos, 2018

Günümüzde en popüler büyük köpek ırkları, Pitbull ya da Doberman Pinscher gibi laboratuvar ortamlarında yapılan köpek ırklarıdır. Ancak, güçlü yapısı, etkileyici boyutlarıyla Cane Corso ırkının kökenleri, Eski Roma"ya kadar dayanmaktadır.

Bir diğer ismi İtalyan Mastiff"i olan bu Akdeniz savaşçısı, eski savaşlarda da yer alırdı. Ancak günümüzde, savaş alanını terk ederek saha alanlarını korumaya yöneldi.

Cane Corso ırkının davranışları, muazzam güçleri ve görünüşlerinden daha da komplekstir. Kişiliklerini mükemmel tanımlayan bir söz vardır: “Hiçbir şey göründüğü gibi değildir."

Uysal Bir Köpek

İlk görüşte insanlar bu köpeklerin şiddet eğilimli olduklarını düşünebilir. Ancak bu varsayım sadece ön yargıya dayalı olur çünkü Cane Corso ırkı özünde uysal bir köpektir.

Mizaçlarında çok kontrollü, sakin, uysal ve sadık olmak vardır. İtalyan Mastiffi, büyük köpek ırkları arasında en akıllılarından bir tanesidir. Çocuklara karşı hoşgörüleri kısıtlı olmasına rağmen kıskançlık belirtileri pek göstermezler.

İyi fizikli ve azametli olmalarının yanı sıra, sebepsiz yere heyecandan deliye dönecek türden köpekler değillerdir. Tam tersine, heyecan seviyeleri oldukça düşüktür, bu yüzden kontrollerini kaybettiklerini pek görmezsiniz.

Korumacı Köpekler

Sahiplerine ve ailelerine karşı oldukça sakindirler. Ancak, eve yaklaşan yabancı kişilere karşı tetikte olabilirler. Evin ya da bahçenin etrafında herhangi bir hareket hissettikleri zaman alarma geçeceklerdir.

Kısacası, duygusal açıdan istikrarlılar ama yabancılara güvenmiyorlar. Görevlerinin bölgelerini korumak olduğunu anlıyorlar. Bu yüzden, bazı aileler bu ırkı evlerinin güvenliğini sağlamak için tercih ediyor.

Bu köpekler, hayatlarının en önemli amacının sahiplerini korumak olduğunu biliyorlar. Buna ek olarak, diğer hayvanlarla birlikte yaşar ve onları da korurlar.

Odaklanmış bir köpek

Cane Corso ırkı, özellikle yetişkin evrelerinde oyun oynamaya pek düşkün değildir. Bu tür köpekler zamanlarının çoğunu, bölgelerini koruyarak ve çevrelerinde olan bitenleri yakından izleyerek geçirirler.

Aynı zamanda çok sevgi dolu köpekler değillerdir ve çocuklarla da çok iyi bağ kuramazlar. Her şey yerli yerinde olduğu zaman çok havlarlar ancak bir tehdit hissettiklerinde sessizleşirler.

Doğaları gereği iyi birer koruma köpekleridir; kaslı, ağır, güçlüdürler. Başka çare kalmadığı zamanlarda saldırırlar. Kiloları 45"i bulur.

cane corso

Kabul Edilebilir Seviyede İtaatkarlık

Evcil hayvanınızın mizacını iyi yönde geliştirebilmeniz için eğitmeniz şarttır. Bu ırkı eğitmek imkansız olmasa da baya zor olacaktır; sahiplerinin kolay pes etmeyen kişiler olması gerekir.

Bunun dışında, sahipler onları kontrol edebilir ve itaatkar olmalarını sağlayabilir. Bu yüzden, sosyalleştirme aşaması oldukça önemlidir ve eğitim aşaması çok erken yaşlarda başlatılmalıdır.

Diğer köpeklerle iyi anlaşmaları ve koruma köpeği olarak görevlerini iyi yerine getirebilmeleri için köpeğinizi eğitmelisiniz. İlki bir gereklilik, ikincisi ise bu ırkın kabiliyetidir.

Cane Corso Sahiplenmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

İlk olarak, soy ağacını gösteren yasal belgelere sahip olmanız gerekir. Bu belgelerin alınması kolaydır ve hiç de pahalı değildir. Köpeği satan kişinin bu belgeyi sağlamayı reddedip reddetmediğine dikkat edin.

Sağlıkla ilgili olarak, veteriner kartı, aşıları, parazit takvimi vb. belgelerin bulundurulması lazım. Cane Corso"nun geçirdiği en yaygın sağlık problemleri kiloları ve fiziksel aktiviteleri ile ilgilidir. Aynı zamanda gözlerinin ve dişlerinin sağlığını da ihmal etmemeliyiz.

Cane Corso: 3 Temel Tavsiye

Bu hayvanın tüyleri oldukça kısa ve sıkıdır. Bu yüzden, bu ırk ılık ve sıcak iklimler için oldukça uygundur. Aşırı soğuk hava şartlarına adapte olmakta zorlanabilirler. Dahası, bu hayvanı edinmek isteyen kişilerin özellikle geniş bahçeye sahip olmalarını tavsiye ederiz. Cane Corso kendi bölgesini koruyan bir hayvandır. Enerjilerini atmak için geniş alanlara ihtiyaç duyarlar.

Bu ırkı sahiplenmek isteyenlerin uzun yürüyüşlere alışması gerekecek. Özetle, kaslı bir köpek olan Cane Corso, sıcak ve ılıman iklimlerde, bahçeli evini korumak isteyenler için mükemmel bir seçimdir. Onlardan sevgi gösterileri değil, aşırı bağlılık ve savunma bekleyin.