Köpeğinizi Yürüyüş Yaparken Kontrol Etmek İçin İpuçları

Köpeğinizi Yürüyüş Yaparken Kontrol Etmek İçin İpuçları
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Köpekler sosyal hayvanlardır. Vahşi doğada sürüler halinde yaşarlar. Köpeğiniz ile yürüyüşe çıktığınızda kötü davranışlarda bulunuyorsa, lider nitelikliklerine sahip olabilir. Ama davranışlarını kontrol etmek ve yürüyüşü daha keyifli hale getirmek için yapabileceğiniz şeyler var. Köpeğinizi yürüyüş yaparken kontrol etmek için elinizden gelenin en iyisini yapmak için bu yazının devamını okuyun.

Tüylü arkadaşınız, yürüyüşteki liderin onlar değil, siz olduğunuzu anlamalı. Bunu anlarlarsa, yürüyüş sırasındaki kararları veren kişi siz olacaksınız ve aynı zamanda onların saygı ve bağlılıklarını da kazanacaksınız.

Liderlik mücadelesi

köpekle yürüyüş yapmak

Belki köpeğiniz tasmasını çekiyor, diğer köpeklere veya insanlara kötü davranıyor veya havlıyor, ya da hırlıyor. Tüm bunların sebebi liderliği ele almak için sizinle mücadele ettiğinden dolayı  olabilir.

Sürünün liderlik rolünü üstlenen olmazsa, köpeğiniz bu rolü kendisi üstlenmeye çalışacaktır. Sonuç? Kötü davranış. Ancak, sürünün lideri  rolünü üstlendikten sonra, köpeğinizin daha az endişeli olduğunu göreceksiniz. Bu kural, boyut, cins veya yaştan bağımsız olarak her tür köpek için geçerlidir.

Köpek gibi düşünün

Köpeğiniz ile empati kurun ve kendinizi onun yerine koymaya çalışın. Onları nereye götürdüğünüzü izleyin, böylelikle, her ikiniz de yürüyüşün tadını çıkartırsınız.

Şefkat gösterin

Sevgiyi göstermek için köpeğinize dokunmanıza gerek yoktur. Basit bir bakış, onları disipline etmek veya övmek için de kullanılabilir; gözleriniz ile çok şey söyleyebilirsiniz.

Sınırları belirleyin

Sınırları, onların yapabilecekleri ve yapamayacakları şekilde belirleyin. Köpeğinizin sınırları bilmesi ve itaat etmesi gerekiyor.

Oyun oynayın ve eğlenin

Oyun zamanının, köpeğinizin ruh sağlığı için ve birbirinizle nasıl ilişki kurduğunuzu göstermesi açısından önemli olduğunu unutmayın. Köpeğinizin, oyun oynamadan önce izin alması gerekir. Bir kez daha, kuralları siz koyarsınız.

Köpeğinizle yürürken sakin olun

Köpeğinizle yürürken, bazen kuralları çiğneseler de sabırlı olmayı unutmayın. Otorite kurmak için, şiddete veya göz dağı vermeye kalkışmayın. Sabırlı olun ve bu konuda akıllıca davranın.

Onlara temel komutları öğretin

Köpeğinizi eğitmeniz gerek. “Otur”, “dur”, “gel” ve “sessiz” gibi temel komutlar sizin köpeğiniz ile daha iyi iletişim kurmanıza yardımcı olacaktır.

Köpeğinizin önünden yürüyün

Köpeğinizin önünden yürürseniz, sizi sürünün lideri olarak görmeye başlayacaktır.

Tasma ipini kısa tutun

Özellikle büyük bir köpeğiniz varsa, tasmanın ipini kısa tutmanız size daha fazla kontrol sağlayacaktır. Bazı ortamlarda, onlara tasma takmanıza gerek yoktur, ancak diğer insanlardan uzak olmalıdırlar.

Köpeğinizi yürüyüş yaparken kontrol etmek için ipuçları

köpekle gezmek

Köpeğinizle yürümek için ona zaman ayırın; bu zamanı çok kısa tutmayın. Köpeğinizin yürümek ve egzersiz yapmak için zamana ihtiyacı var. Her gün yarım saat ile bir saat arasında yürümeniz mükemmel olur.

Köpeğinizi günde kaç kez gezdirmelisiniz? Günde yaklaşık üç kez yeterli olmalı. Sabah, öğleden sonra ve akşam gezdirmeyi deneyin. Mümkünse, kışın en soğuk veya yazın en sıcak saatlerinde dışarı çıkmayın.

Yürüyüşe çıktıysanız ve köpeğiniz harekete geçiyorsa, çevresini keşfetmesi için ona serbest zaman verebilirsiniz. İhtiyaçlarını gidermek ve etrafındakileri koklamak, onlar için gerçek bir ödül olur.

Ama unutmayın, bu koklama zamanının ne zaman biteceğine karar veren sizsiniz. Sorumlu olan sizsiniz. Köpeğiniz ihtiyacını giderdikten sonra yanınızda getirdiğiniz poşetlerin içine koyup çöpe attığınızdan emin olmalısınız.

Eve gittiğinizde, köpeğiniz yiyecek, su vb. isteyebilir ancak onu beklemesi için eğitmeniz gerekir. Tasmasını yerine koyun, ceketinizi ve ayakkabılarınızı çıkartın. Önce kendi ihtiyacınızı giderin. Sabırlı olmayı öğretmek için bu harika bir fırsat.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.