Köpekler İçin 5 Sağlıklı Gıda

Tüylü arkadaşınıza önerebileceğiniz köpekler için 5 sağlıklı yiyeceğin yanı sıra kaçınmanız gereken bazı zehirli yiyecekleri bu yazımızda keşfedin.
Köpekler İçin 5 Sağlıklı Gıda
Samuel Sanchez

tarafından incelendi ve onaylandı. biyolog Samuel Sanchez.

Tarafından yazılmıştır Aylin Stefany Rodriguez Vinasco

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Evcil hayvan sahipleri olarak, köpeklerimiz için gerçekten sağlıklı olan yiyecekler hakkında sorularınız olması normaldir. Onlara iyi bir çeşitlilik sunmak istiyoruz, ancak neyin iyi neyin kötü olduğunu kesin olarak bilmiyoruz. Bu nedenle, bu yazıda günlük olarak yediğimiz ve aynı zamanda köpekler için de sağlıklı besinler olan bir sağlıklı gıda listesinden bahsetmek istiyoruz.

Köpek maması endüstrisi, bileşiminde daha sağlıklı bileşenler içeren ürünler sunmak için çalışmaktadır. Bu sayede köpeklerine her zaman en iyisini sunmak isteyen sahiplerini mutlu etmekle kalmaz, aynı zamanda köpeklerin beslenme ihtiyaçları da karşılanır.

Tabii ki, köpeğin diyetinde herhangi bir değişiklik yapmadan önce, güvenilir bir veterinerden tavsiye almanız gerektiğini netleştirmek önemlidir. Bu konu hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, okumaya devam edin.

Köpeğinizi beslemek

Köpekler omnivor değildir, ancak kediler gibi “katı etoburlar da değildirler. Birçok gıdayı metabolize etme yetenekleri nedeniyle, diyetleri çeşitlilik gösterir ve sindirim ve genel sağlıklarını etkilemeden farklı türde bileşenler içerebilir. Köpekler, çeşitli beslenme stratejileri arasında bir orta noktadadır ve fakültatif etoburlar olarak bilinen grubun bir parçasıdır.

Köpekler doğumda sadece anneden gelen sütle beslenirler, ancak sütten kesildikten sonra köpeğin diyetinin temel diyeti hayvansal protein olmalıdır.

Evcil hayvanınıza verdiğiniz yemdeki protein konsantrasyonunu öğrenmek için etiketi okuyunuz. Ne kadar yağsız et, tavuk ve tavşan içeriğine sahipse o kadar iyidir. Amaç, köpeğinize çok fazla yağ tükettirmeden yüksek protein içeriği sağlamaktır.

Köpekler için 5 sağlıklı gıda

Hayvansal kaynaklı proteinlere ek olarak, köpeğinizin ihtiyaç duyduğu beslenme ihtiyaçlarını karşılamak için göz önünde bulundurabileceğiniz başka sağlıklı yiyecekler de vardır. Aşağıda bunlardan beş tanesine değineceğiz.

1. Havuç

Bu sağlıklı köpek gıdaları listesine havuçla başlıyoruz. Araştırmalar beyaz havucun (Arracacia xanthorrhiza) iyi bir karbonhidrat kaynağı olduğunu gösteriyor. Ayrıca, %88’i sudan oluştuğu için hayvanın iyi sindirmesine ve nemli kalmasına yardımcı olur.

Diğer faydalarının yanı sıra, havuçların özellikle iyi detoksifiye edici ve temizleyici etkileri vardır. Ayrıca alkalileştirdikleri için kanda kalan asitleri (ürik asit gibi) ortadan kaldırmaya veya telafi etmeye yardımcı olurlar. Genel olarak, köpeğinizin bu gıdaya iyi uyum sağladığını ve bunun daha sonra bahsedeceğimiz BARF gibi birçok kuru köpek maması ve diyetinin içerik listesinin bir parçası olduğunu fark edeceksiniz.

Havuç, köpekler için en sağlıklı 5 gıdadan biridir.

2. Yoğurt

Bu yiyecek, evcil hayvanın bağırsak florasının sağlığını korumaya yardımcı olan aktif bakteri kültürlerine sahiptir. Ayrıca et alımını tamamlayabilecek yüksek bir protein düzeyine sahiptir ve kalsiyum, potasyum, fosfor ve magnezyum gibi sağlıklı besin ve minerallere sahiptir.

Yoğurdun köpekler için mükemmel faydaları olmasına rağmen, tüm süt ürünleri sağlıklı değildir. En iyileri, ilave şekerler veya yapay tatlandırıcılar içermeyen ve yağ oranı düşük olan sade yoğurt gibi olanlardır.

Köpeğin diyetine yoğurdun eklenmesi kademeli olmalıdır. Pek çok köpek süt ürünlerini iyi metabolize etmediğinden, bu gıdayı nadiren veya ödül olarak verin.

Yoğurt başka bir sağlıklı köpek mamasıdır.

3. Elma

Çoğu köpek meyveyi sever. Doğal bir besin olduğundan, elma onlar için çok faydalıdır. Özellikleri arasında A ve C vitaminleri ile lif bulunur. Lifler, bağırsak geçişinde onlara yardımcı olur.

Köpekler için kompostoların olası gelişimi üzerine yapılan araştırmalar, bu meyvenin özelliklerinin bağışıklık sistemini ve metabolizmayı iyileştirmeye yardımcı olan bir ürün yaratacağını gösteriyor. Elma asla ilaçların yerini tutamaz, ancak köpeğin hastalanmamasına yardımcı olabilir.

Ayrıca bu meyve dişlerde biriken yemek artıklarını ve diş taşlarını temizlemeye yardımcı olarak ferah bir nefes sağlar. Bu sağlıklı gıdayı sunmadan önce, boyutları köpeklerde boğulmaya neden olabileceğinden çekirdeklerini ve sapını çıkarın.

Köpekler elma yiyebilir mi?

4. Somon

Balığın sadece kediler için olduğunu, köpekler için olmadığını düşünmek yaygındır, ancak bu doğru değildir. Somon, hayvansal protein açısından zengindir ve bu yüzden onu bu sağlıklı köpek maması listesine ekledik. Tüyleri sağlıklı ve parlak tutan olağanüstü bir omega 3 yağ asitleri kaynağıdır. Ayrıca köpeğin bağışıklık sistemini güçlendirir.

Köpekler için en uygun tamamlayıcı gıdalardan biridir. Bu, evcil hayvanın diyetinin temel dayanağı olmaması gerektiği, ancak onun için son derece faydalı olduğu anlamına gelir. Beslenmesine azar azar ekleyin ve tüketimini belirlemeden önce evcil hayvanınızın onu nasıl sindirdiğini değerlendirin.

Bir parça somon.

5. Yumurta

Yumurta genellikle gözardı edilen bir protein kaynağıdır. Gerçek şu ki, onlar için çok sağlıklı olduğu için onu köpeğin diyetini tamamlamak için kullanabiliriz. Kas-iskelet sistemini, beyni ve kalbi güçlendiren bir yağ, amino asit, besin ve mineral kaynağıdırlar.

Yumurta sunmanın doğru yolu her zaman pişmiş ve tuzsuzdur. Sadece yumurtanın kaynağının güvenli olduğundan emin olduğunuzda çiğ verebilirsiniz. Aksi takdirde, salmonelloza neden olan Salmonella cinsi mikroorganizmalar gibi virüs ve bakterilerin yayılmasını önlemek için pişirin.

Köpekler için başka bir sağlıklı yiyecek.

Diğer sağlıklı köpek maması türleri

Sağlıklı köpek mamalarının listesi gerçekten çok uzun. Kabak ve brokoli gibi sebzeleri, kavun ve yaban mersini gibi meyveleri, tavuk, sardalya ve kırmızı et gibi proteinleri ve yulaf ve kinoa gibi tahılları içerir.

Köpeğinizin diyetini değiştirmek istiyorsanız, bu yiyecekleri tek tek vermek tek seçenek değildir. Köpekler için farklı sağlıklı yiyecek ve diyet türleri listesi arasında BARF diyeti var. Araştırmaya göre bu diyet, evcil hayvanların beslenme ihtiyaçlarını karşılamaya çalışan çiğ gıdalar ve sebzelerden oluşuyor.

Bu, yalnızca köpeklerin işleyebileceği ve vücutlarının sağlıklı olması için ihtiyaç duyduğu her şeyi alabilecekleri yiyecekleri içeren bir diyettir.

Bu tür bir diyet, veteriner beslenmesinde uzman bir kişi tarafından tasarlanmalıdır. Gözetim olmadan evde yönetim tavsiye edilmez.

Köpekler için zehirli yiyecekler

Köpekler için sağlıklı yiyecekler olduğu gibi, bazı yiyecekler de belirli miktarlarda yenildiğinde zehirlidir. Prensip olarak, zaman zaman verdiğinizde bu listedeki maddelerin küçük bir kısmının onlara zarar vermeyeceğini düşünebilirsiniz, ancak köpeğinizi bu gıdalarla beslediğinizde ona zarar verdiğinizi unutmayın. Bu yasaklı yiyecekler arasında şunlar yer almaktadır:

 • Çikolata
 • Kuru üzüm
 • Üzüm
 • Soğanlar
 • Maya
 • Macadamia fıstığı
 • Avokado
 • Alkol
 • Kahve
 • Enerji vericiler
 • Şekerler
Acil zehirlenme vakalarının en yaygın nedenlerinden biri köpeklerde çikolata tüketimidir.

Çeşitlilik anahtardır

Sağlıklı köpek mamaları listemiz oldukça geniştir ve bu nedenle köpeğinize vücuduna uygun dengeli bir beslenme sağlamamak için hiçbir mazeret olamaz. İyi bir seçenek, normal köpek mamasını bu yiyeceklerden herhangi biriyle birleştirmek, diyetlerini biraz değiştirmek ve onlara daha doğal besinler vermektir.

Önemli olan, veterinerle diyetlerini değiştirmek istemek hakkında konuşmak ve bu değişimi doğru yapmaktır. Bu sayede uzun vadede evcil hayvanınızın metabolizmasındaki sağlık sorunlarının veya dengesizliklerin önüne geçmiş olursunuz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Bedoya, E., Marulanda, D., Vela, M. Plan de negocios – Producción, distribución y comercialización de compotas para perros. Institución Universitaria Esumer. 2014.
 • ARIAS, M. L., LÓPEZ, L. L., & LÓPEZ, Á. M. DISEÑO DE DIETAS BARF PARA PERROS EN TRES ETAPAS FISIOLÓGICAS.
 • Molina Herrrera, D. A. (2012). Inclusión de zanahoria blanca (Arracacia xanthorrhiza) como fuente de carbohidratos en dietas para perros adultos.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.